Slovenija

KPK ugotovila, da so Leben, Cerjak in Gabričeva kršili integriteto

Ljubljana, 09. 11. 2023 16.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Protikorupcijska komisija je končala postopke preiskav v primeru sumov, da so nekdanji državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Jure Leben, član nadzornega sveta STA Radovan Cerjak in nekdanja županja Občine Trbovlje Jasna Gabrič kršili integriteto. Vendar ugotovitve še niso pravnomočne, vsi trije so se zoper odločitev komisije pritožili.

Glede ugotovitev tako še tečejo upravni spori. Do končanih postopkov pred sodiščem komisija zato drugih informacij o postopkih ne sme posredovati, so še zapisali na KPK.

Znano je tako le, da je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) postopek zoper Lebna vodila v zvezi z njegovim delovanjem pri obravnavi vloge za javno-zasebno partnerstvo za Letališče Edvarda Rusjana Maribor, ko je bil državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo. Prijavo so dobili leta 2022. Leben za STA zadeve ni želel komentirati.

Jure Leben
Jure Leben FOTO: Bobo

Zoper Cerjaka je KPK vodila postopek v zvezi z njegovim delovanjem na mestu člana nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije (STA). Cerjakovo delovanje na tem mestu je bilo sicer javno problematizirano leta 2021 zaradi razkrivanja poslovne skrivnosti. Komisija za etiko Odvetniške zbornice Slovenije je lani že ugotovila, da je Cerjak, ki je odvetnik, s tem, ko je na seji nadzornega sveta odtujil in kasneje v javnosti razkril dokument, za katerega je vedel, da je označen s stopnjo zaupnosti "poslovna skrivnost", kršil 8. in 15. člen kodeksa odvetniške poklicne etike in s tem škodoval ugledu odvetništva.

Postopek zoper Jasno Gabrič je na KPK tekel v zvezi z najemanjem odvetniških storitev leta 2022. Kot je Gabričeva dejala za STA, so odvetniki pripravili njen odziv kot županje na navedbe, ki so bile po njeni oceni neresnične. Strošek je plačala občina, medtem ko KPK meni, da bi ga morala sama, je pojasnila.

Ugotovitve KPK v tem primeru še niso pravnomočne, je pa pravnomočnih več njenih sorodnih ugotovitev. Upravno sodišče je tako denimo letos zavrnilo tožbo župana Občine Brda Franca Mužiča in s tem pritrdilo ugotovitvam KPK, da njegova odločitev, da ga zastopa odvetniška pisarna, ki zastopa tudi občino, lahko predstavlja realno korupcijsko tveganje oziroma tveganje za nastanek nasprotja interesov.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zabukovnik Silvester
11. 11. 2023 10.10
Evo ga ustanovitelja svobode....čakam ,da še goloba dajo v mašino
zibertmi
09. 11. 2023 17.49
+5
in kdaj bo katerikoli veljak za kaj odgovarjal.vsk občen ve kaj se v njegovi občini dogaja.vsi pristojni pa tišijo glave v pesek.le kaj bi se zgodilo,če bi volitve,kakršne koli,bojkotirala večina volilcev
zibertmi
10. 11. 2023 09.26
+1
občani občine v trbovljah smo zaradi njenega dejanja prekinitve odvoza odpadkov na skupno deponijo,katere solastniki smo,plačali 500 tisočakov globe,še dobro ,da so ostale občine umaknile tožbo proti naši občini
kiropraktik
09. 11. 2023 16.51
+7
Tresla se je gora, rodil se je golob !
TargetHacker
09. 11. 2023 16.44
-4
To so same fejst osebe, pridne delovne in poštene. Zato so pa v politiki 🤣
punkracij
09. 11. 2023 16.34
+10
Kaj ni iz stranke omenjenega gospoda nastalo gibanje svoboda.