Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

V sklopu zamisli o reorganizaciji strukture ministrstev v koalicijskih pogovorih med strankami Gibanje Svoboda, SD in Levica so se pojavile tudi predlogi o združevanju ministrstev za okolje in infrastrukturo. Pozneje je bilo slišati, da bi lahko ministrstvi preoblikovali tudi tako, da bi združili infrastrukturo in prostor na eni strani ter okolje in podnebne spremembe na drugi ali pa ločili ceste in železnice od energetike.

Pomisleke glede združevanja ministrstev za okolje in infrastrukturo imajo tako v stranki Vesna kot okoljevarstvenih nevladnih organizacijah.

Slovenija potrebuje močno ministrstvo za okolje in podnebne spremembe

V Vesni so predsednikom Gibanja Svoboda, Levice in SD-ja poslali javno pismo z naslovom Slovenija potrebuje močno in okrepljeno ministrstvo za okolje in podnebne spremembe. Kot so zapisali, so v javnosti zasledili, da razmišljajo o skupnem ministrstvu za infrastrukturo in okolje. "Menimo, da to ni dobra ideja, saj daje napačen signal. Okoljska zakonodaja je ena najobsežnejših na evropski ravni, resor okolja pa tisti, ki ga je potrebno najbolj okrepiti in razširiti, zato predlagamo ustanovitev Ministrstva za varovanje okolja in prilagajanje podnebnim spremembam, pri delu katerega smo pripravljeni sodelovati s svojim znanjem, izkušnjami ter delovanjem v slovenskem političnem prostoru."

V Vesni menijo, da bi okoljsko-podnebno ministrstvo moralo biti osrednje ministrstvo, s katerim se neposredno usklajujejo vsa preostala ministrstva. "Nekatere predlagane rešitve se namreč še vedno obravnavajo v okviru posameznih investicij ali infrastrukturnih projektov, medtem ko moramo narediti preskok in začeti podnebje in okolje obravnavati celostno."

"Če Slovenija Ministrstva za okolje in podnebne spremembe ne bo postavila kot povezovalca med vsemi ministrstvi, bo naše gospodarstvo še bolj zaostalo za povprečjem EU pri prehodu v nizkoogljično krožno gospodarstvo," so še zapisali v Vesni.

Opozorila nevladnikov: "Okolje, narava in prostor potrebujejo samostojen glas znotraj vlade"

Tudi v nevladnih organizacijah se bojijo, da bi bile prostorske in naravovarstvene politike potisnjene ob stran, njihovo izvajanje pa podrejeno interesom razvoja infrastrukture, so zapisali v skupnem sporočilu za javnost.

"To je politična praksa, ki se izvaja že vrsto let, zaradi njene škodljivosti pa jo je treba prekiniti," so poudarili. Nevladne organizacije zato prihodnjo vlado pozivajo, naj okoljsko ministrstvo ostane samostojno, saj da bo le tako lahko izpolnjevalo svoje poslanstvo.

"Okolje, narava in prostor potrebujejo samostojen glas tudi znotraj vlade. Podrejanje teh področij infrastrukturi bi bila napačna rešitev, ki je ne podpiramo," je navedla Barbara Kvac iz Focusa. Po njenih besedah so potrebne celovite organizacijsko-strukturne spremembe podnebnega upravljanja tudi skozi horizontalno povezovanje in koordinacijo sektorjev, ki so pomembni za naslavljanje podnebnih sprememb ter krepitev kadrovskih zmogljivosti na tem področju.

Tudi Aljoša Petek iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij se boji, da lahko zaradi neprimerljivo močnejših interesov na strani infrastrukture in energetike z združevanjem ministrstev okolje in narava izgubita svoj glas. Zato se mu zdi primerno, da se ustavna pravica do zdravega življenjskega okolja ustrezno naslovi v okviru neodvisnega ministrstva.

Andrej Gnezda iz Umanotere opozarja, da sta čudovita krajina in bogata narava neprecenljivi vrednoti Slovenije, ki ju ne smemo uničiti za nekaj kilometrov asfalta ali megavatnih ur energije. "Degradacijo krajine in uničevanje narave mora bodoča vlada ustaviti, ne pa pospešiti," je navedel.

Urša Koce iz Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije v ohranjeni naravi in kakovostnem okolju vidi veliko razvojno priložnost za Slovenijo, zato pri oblikovanju politik ne smeta ostati v ozadju. "Kakršna koli reorganizacija ministrstev, ki bi lahko resor za okolje postavila v podrejen položaj, bi pomenila nov korak stran od razvojne poti do kakovostnega življenja za vse," je prepričana.

Andreja Slameršek, predsednica Društva za preučevanje rib Slovenije, ki je v pravnem sporu z družbo Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS) zaradi gradnje hidroelektrarne Mokrice, združevanju ministrstev prav tako ostro nasprotuje. V preteklosti se je združevanje okolja z drugimi sektorji po njenih besedah izkazalo za zelo škodljivo in neprimerno, saj sta bila okolje in narava vedno v podrejenem položaju.

Ker je trenutni minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, prej zaposlen prav v HESS-u, v času ministrovanja po prepričanju društva naredil izjemno veliko škode na področju narave in okolja, se bojijo, da bo najverjetnejši mandatar Robert Golob, ki prihaja iz družbe Gen-i iz iste energetske skupine, prav tako podredil okolje infrastrukturi oziroma energetiki.