Šport
8037 ogledov

Ni Stožic, ni zmage: Italijani v Katovicah zaustavili Slovence

Slovenija - Italija Odbojkarska zveza Slovenije/Twitter
Slovenska odbojkarska reprezentanca je v polfinalu svetovnega prvenstva v Katovicah z 0:3 v nizih, izgubila z reprezentanco Italije. Danes sledi tekma za tretje mesto z Brazilijo.

Za bron se bodo Slovenci danes pomerili z Brazilci, ki so v polfinalu izgubili s Poljaki. Za zlato se bodo domačini udarili prav z Italijani.

V prvem polfinalu je domačin Poljska premagala zasedbo Brazilije po petih nizih hudega boja.

Slovenci so tekmo polfinala z Italijani – šlo je za ponovitev obračuna lanskega finala evropskega prvenstva, ki se je igral prav v tej dvorani v Katovicah – začeli z dobljeno točko, nato pa povsem slabo in prestrašeno odigrali na sprejemu, kar so Italijani seveda znali izkoristiti in povedli kar s 7:1. Sledila je menjava v slovenski izbrani vrsti, Tonček Štern je zapustil parket, nanj pa stopil mladi slovenski up Rok Možič. Menjava se je izplačala, Slovenija je dobila tri zaporedne točke in znižala zaostanek na 4:7. Možič je svoje dodal še na servisu in Slovenci so se približali na 7:8, ko je s 'time-outom' reagiral italijanski selektor Ferdinando De Giorgi. Italijani so se v nadaljevanju malce odlepili (11:8), nato pa z novo dobro serijo na servisu povedli z 19:14. S 'time-outom' je moral reagirati slovenski selektor Gheorghe Crețu. Premor je obrodil sadove, Slovenci so se približali na tri točke zaostanka (17:20), nemudoma pa je s 'time-outom' odgovoril De Giorgi. Italijani so v nadaljevanju niza povedli s 23:19, Slovenci so se uspeli približati na dve točki zaostanka, nato pa so slovenski tekmeci prvi niz, ki zanje pravzaprav nikoli ni bil ogrožen, varno pripeljali pod streho (25:21).

Tekma med Slovenijo in Italijo se je začela z 20-minutno zamudo, zaradi tega ker so Poljaki in Brazilci igrali zelo dolgo tekmo (pet nizov).

Tudi v drugem nizu so bolje začeli Italijani. Ti so povedli z 2:0, nato je Sloveniji uspelo izenačiti na 3:3, sledil pa je nov niz Italije za 6:3. Slovenci so se nato uspeli približati na 7:8 in 8:9, po dobrem servisu in nato še napadu Klemna Čebulja pa je sledilo izenačenje na 9:9. Ko so Italijani znova odšli na tri točke prednosti (15:12), je s 'time-outom' reagiral slovenski selektor Crețu. Ta je vsaj za nekaj časa zalegel, Slovenci so se približali le na točko zaostanka, a Italijani so znova poskrbeli za lažje nadaljevanje niza z vodstvom 20:17. Ob vodstvu Italije s 23:19 slovenskemu selektorju ni preostalo drugega, kot da poskusi še z enim 'time-outom'. Slovenci so se uspeli približati na 22:24, več od tega ni šlo in Italijani so se po slabem servisu Možiča razveselili tudi drugega niza (25:22).

Tretji niz so Italijani začeli z delnim izidom 5:0, jasno je bilo, da je moral reagirati slovenski selektor, ki pa se navkljub visokemu zaostanku ni odločil za kakšno menjavo (Dejan Vinčić je obsedel na klopi). Slovenci so po 'time-outu' uspeli približati na 3:6, nato pa še na 6:8 in 8:9. Toda Italijani so znova odgovorili tako kot danes že neštetokrat in znova ušla na 11:8. Pri zaostanku Slovenije 10:13 je priložnost končno dočakal tudi Vinčić. Menjava Crețuja je bila zadetek v polno, Slovenci so predvsem v bloku zaigrali bistveno bolje in uspeli izenačiti na 16:16. Italijani so po izenačenju na 17:17 znova uspeli malce odskočiti s tremi zaporednimi točkami. Prednosti naši zahodni sosedi niso več izpustili iz rok in se na koncu veselili zmage v tretjem nizu s 25:21.