Nekdanji predsednik Juventusa spregovoril o Čeferinu

Datum:

V zadnjem času je bilo veliko prelitega črnila zlasti v tujini na račun predsednika Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksandra Čeferina, ker si želi zagotoviti še en mandat, čeprav je večjemu številu mandatov ene osebe nekdaj sam ostro nasprotoval. Na plano prihaja tudi vedno več podrobnosti v zvezi s Čeferinom. Tokrat glede njegovega odnosa z nekdanjim predsednikom Juventusa Andreo Agnellijem.

Andrea Agnelli je v intervjuju za Financial Times razkril, da se je pogovarjal z lastnikom nogometnega kluba Paris Saint-Germain Nasserjem Al-Khelaifijem o novem turnirju in vztrajal, da je njegova “vest zelo čista”. Ni pa niti izključil vrnitve v Juventus, spregovoril podrobneje o svoji vpletenosti v Superligo in celo o odnosu s šefom Uefe Aleksandrom Čeferinom.

Nekdanji predsednik Juventusa, ki je bil eden izmed pobudnikov projekta Superliga, ki ga je ustanovilo 12 nogometnih klubov iz Anglije, Italije in Španije, je bil deležen kritik tistih, ki so na projekt gledali kot na prizadevanje za zaščito premoženja super bogatih lastnikov, s čimer se konča sistem napredovanja in izpadanja, ki dovoljuje tudi najmanjši strani, da stopa po lestvici športne piramide. Je pa Superliga predvidela omejitve stroškov, da bi preprečila nenadzorovano porabo za igralce. “To je bil odgovor na težave, ki jih je nogomet imel in jih še ima – finančna nestabilnost, finančna vzdržnost, polarizacija,” je Agnelli izpostavil. A zaradi protesta navijačev, strokovnjakov, igralcev in politikov je načrt o prirejanju turnirja, ki bi nadomestil Ligo prvakov, propadel v pičlih 48 urah.

Potem ko je Agnelli konec leta 2022 sprejel odločitev, da pod težo obtožb o računovodskih goljufijah v klubu odstopi z vrha Juventusa, sedaj čuti, da je napočil čas, da nadaljuje s svojo kariero. Prejšnji mesec je namreč Evropsko sodišče ugotovilo, da sta Uefa in Fifa, vodilna evropska in svetovna nogometna organa, ravnala nezakonito, ko sta grozila s sankcijami superligaškim klubom in njihovim igralcem.

V intervjuju je Agnelli razkril, da je leta 2020 govoril z Nasserjem Al-Khelaifijem o začetku novega turnirja, menila sta namreč, da bo v nasprotnem primeru prišlo do usodnih posledic. A ker je Al-Khelaifi želel, da bi tekmovanja še vedno potekala v okviru Uefe, se ta nato projektu Superlige ni pridružil.

S Čeferinom sta si bila zelo blizu
Zaradi sodelovanja pri projektu Superlige je bil Agnelli deležen najostrejših kritik, obtožen je bil izdaje. Tekom vikenda v mesecu aprilu, ko je bila Superliga najavljena, je predsednik Uefe Aleksander Čeferin poklical Italijana, da bi ga povprašal o projektu. V zvezi s pogovorom je Čeferin povedal, da je Agnelli zatrdil, da gre le za govorice, potem pa je rekel, da pokliče čez eno uro. “Izklopil je telefon … dejstvo je, da še nikoli nisem videl človeka, ki bi lagal tolikokrat in tako vztrajno,” je bil kritičen Čeferin. Agnelli pa je v zvezi s tem povedal, da je tedaj ravnal tako, ker je bil zavezan pogodbi o nerazkritju podatkov.

Agnelli in Čeferin sta si bila od nekdaj zelo blizu. Čeferin je namreč boter njegovega najmlajšega otroka. “Z Aleksandrom sem govoril trikrat na dan. Bila sva zelo močno povezana,” je priznal v intervjuju.

Foto: epa

Na vprašanje, kako se Agnelli počuti, ko so ga označili za lažnivca, je zabrusil, da so ljudje zavistni. “Dejstvo, da imam cilj in ga poskušam doseči. Ne sklepam kompromisov,” je bil jasen. Na vprašanje, ali je mogoče kako popraviti odnos s Čeferinom, pa je odvrnil, da čuti, da bo čas naredil svoje in da se bodo stvari verjetno enkrat uredile. “Če ne, je spet moja vest super čista,” je zaključil.

Boban zaradi razočaranja nad Čeferinom zapustil Uefo
Agnelli pa ni edini zaveznik, ki ga je Čeferin v zadnjem času izgubil. Kritična izpoved hrvaške in evropske nogometne legende Zvonimirja Bobana na račun Čeferina je namreč v zadnjem času polnila naslovnice medijev. Ker so Čeferinove namere povsem v nasprotju s tem, za kar se je ta zavzemal ob nastopu mandata, je Boban celo sprejel odločitev, da Uefo zapusti.

Boban je v izpovedi spomnil, da s hinavsko potezo Čeferin vrača v skorumpirane čase Michela Platinija. Po njegovih besedah so Čeferinu izročili Uefo, ker je zatrjeval, da nihče ne more delati v Uefi več kot tri mandate. “To je bila epohalna stvar za nogomet in tudi zanj. S tem dejanjem si je Čeferin prislužil spoštovanje celotne nogometne srenje in javnosti ter postal nesporna moralna avtoriteta, za številne pa popotnik k boljšemu in preglednejšemu nogometu,” je med drugim poudaril Boban in dodal, da je težko razumljiv njegov odmik od teh vrednot, še posebej v tem občutljivem času za nogomet. (Več o tem tukaj).

“Bobanov odstop je pretresel Uefo in evropski nogomet: človek ima principe, Čeferinu je zaloputnil vrata!”; “Bobanov odstop jasno kaže, da je Čeferin na napačni poti,” sta dva primera odzivov tujih medijev v luči nedavnega dogajanja. Ni pa predsedovanja Čeferina na vrhu Uefe prevetrila le omenjena afera. Ne pozabimo namreč na eno najodmevnejših na finalu Lige prvakov leta 2022, ko je zaradi varnostnih pomanjkljivosti skoraj prišlo do katastrofe. Pri tem je marsikdo Čeferinu očital nepotizem pri imenovanju Čeferinovega prijatelja Željka Pavlice na mesto vodje za varovanje pri Uefi. Ker je slednji dobil službo brez razpisa in zaradi njegove zveze s predsednikom Uefe, so širša strokovna javnost kot tudi mediji dvomili v njegove kompetence in potrebne izkušnje za odgovorno nalogo, ki mu je bila zaupana (Več o tem tukaj).

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Skrajni islamisti v Hamburgu zahtevajo islamski kalifat v Nemčiji

V Hamburgu protestira več sto islamistov, ki zahtevajo, da...

Bi se “mirovnik” Kučan zavzel tudi za mir z nacistično Nemčijo?

"2. SV se je preselila za pogajalsko mizo, ko...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...