Slovenija

Politična kombinatorika: smo tik pred padcem vlade?

Ljubljana, 17. 12. 2020 17.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Miha Orešnik, Anže Božič
Komentarji
385

Je to začetek konca trenutne Janševe vlade? Stranka DeSUS je uslišala Karla Erjavca in izglasovala izstop iz koalicije, njega pa podprla za mandatarja. Usoda Janeza Janše je zdaj v rokah poslancev stranke SMC. Njegova vlada je namreč – vsaj na papirju – postala manjšinska. Kaj to pomeni?

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Bo vlada Janeza Janše padla še pred koncem leta?
    03:05
    Iz SVETA: Bo vlada Janeza Janše padla še pred koncem leta?
  • Iz 24UR: DeSUS izstopa iz koalicije
    02:32
    Iz 24UR: DeSUS izstopa iz koalicije
DeSUS izstopa iz koalicije, za mandatarja so podprli Erjavca, usoda vlade je tako zdaj odvisna od poslancev SMC.
DeSUS izstopa iz koalicije, za mandatarja so podprli Erjavca, usoda vlade je tako zdaj odvisna od poslancev SMC. FOTO: Bobo

Bo vlada Janeza Janše padla še pred koncem tega leta, po vsega devetih mesecih dela? Na vrhuncu drugega vala epidemije se je najmanjša koalicijska stranka DeSUS, ki ima tudi ministra za zdravje, odločila vladno koalicijo zapustiti. Novi-stari predsednik upokojenske stranke Karl Erjavec, ki želi v novi levosredinski koaliciji sesti tudi na premierski stolček, je tako s svojo zahtevo uspel.

"Izvršni odbor je sprejel sklep, da izstopimo iz koalicije, in to z današnjim dnem," je nekaj po 15. uri v izjavi za javnost sporočil predsednik DeSUS Erjavec. Pri tem pa je pojasnil tudi, kako bo z njihovima ministroma. "To prepuščamo predsedniku vlade, da se odloči, kdaj ju bo razrešil. Veste, da ima minister za zdravje v tem trenutku pomembno vlogo, in ne želimo, da bi kar odšel in prepustil predsednika vlade v negotovost," je dejal.

A ker petčlanska poslanska skupina stranke DeSUS pri tem ni enotna, se bo Erjavec jutri sestal še s poslanci. Največjega zagovornika Janševe vlade med njimi, Roberta Polnarja, pa bodo očitno izključili iz stranke, saj je tako odločil izvršni odbor.

Zdaj so vse oči uprte v Stranko modernega centra (SMC), ki jo vodi Zdravko Počivalšek, ima pa osem poslanskih glasov in s tem ključ do katere koli večine v Državnem zboru. A tudi tam niso enotni, zato tako imenovana koalicija KUL še ne more razglašati zmage ali poraza kot tudi ne predsednik vlade Janša, ki o svojih nadaljnjih potezah še vedno molči, je pa ministra Tomaža Gantarja danes obtožil rušenja vlade.

S sedeža vlade na Gregorčičevi za zdaj sicer ne prihajajo nobeni signali, da bi zaradi skrčenja koalicije za enega partnerja padla vlada. Ta torej očitno odslej nadaljuje kot manjšinska koalicija, ki ima v državnem zboru le še 41 poslanskih glasov podpore. Premier Janez Janša pa še ni sporočil, kaj in kdaj bo naredil z ministroma Gantarjem in Podgorškom, ki sama nista odstopila. Jutri se bo Karl Erjavec sestal še s preostalo četverico svojih poslancev upornega Roberta Polnarja so danes namreč začeli izključevati. Za današnji odhod iz koalicije je kljub pomislekom glasoval tudi šef Desusovih poslancev Franc Jurša, enako tudi Jurij Lep, medtem ko sta dva Ivan Hršak in Branko Simonovič na odločanju manjkala. Po današnji odločitvi širšega vodstva DeSUS pa je pričakovati, da bosta oba spoštovala voljo stranke in podprla napovedano konstruktivno nezaupnico premierju Janši. Podporniki alternativne KUL imajo sicer v parlamentu s stranko DeSUS vred zdaj 43 glasov podpore, za rušenje aktualne oblasti torej potrebujejo še tri. Pozornost pa se zdaj preusmerja k SMC.

Dogajanje je zelo napeto, saj bo očitno štel vsak poslanski glas. Kaj pa se dogaja v zakulisju in kaj je sploh mogoče napovedati po današnji odločitvi DeSUS?

Glede na to, da sta v organih stranke DeSUS sedela le dva poslanca, Jurij Lep in Franc Jurša, ki sta podprla tako sklep o izstopu iz koalicije kot sklep o Erjavcu kot mandatarju, to jasno pomeni, da je Janševa vlada postala vsaj na papirju manjšinska, saj je imela doslej tesno večino 46 glasov. Ima sicer še sporazum s Slovensko nacionalno stranko (SNS) Zmaga Jelinčiča s tremi poslanci ter dvema poslancema narodnih skupnosti, a ta navadno ne želita biti jeziček na tehtnici.

V zakulisju je seveda ogromno pogovorov, pritiskov, preobratov in različnih teorij o še večjem številu scenarijev. Po zadnjih informacijah bo mnenju šefa poslanske skupine Franca Jurše sledil tudi Ivan Hršak, Branko Simonovič pa še ni odločen. Če torej podporo Janševi vladi na koncu odrečejo štirje poslanci stranke DeSUS, ima koalicija KUL največ 43 glasov, torej potrebuje še vsaj tri iz SMC.

Odzivi KUL: Bolje pozno kot nikoli

In kaj ob tem pravijo v Koaliciji ustavnega loka (KUL)? "Stranka DeSUS je s tem pokazala tudi pot stranki SMC; treba pa je počakati, kako se bodo odvijali nadaljnji dogodki. Kar zadeva nas, KUL, smo usklajeni in čakamo manjkajoče glasove," meni predsednik LMŠ Marjan Šarec. Alenka Bratušek, predsednica SAB, pa pravi, da je vesela odločitve izvršnega odbora in sveta stranke DeSUS. "Želeli bi si, da bi stranka DeSUS to, da ta vlada dela slabo in da državo pušča v hudi krizi, ugotovila že prej, ampak bolje kasneje kot nikoli," poudarja.

Pred stranko SMC je zdaj zelo težka odločitev.
Pred stranko SMC je zdaj zelo težka odločitev. FOTO: Bobo
Počivalšek se bo s svojimi poslanci sestal jutri. Koalicija KUL medtem še vedno računa, da bo konstruktivno nezaupnico vložila v začetku prihodnjega tedna in da bo potem še pred novim letom prišlo do tajnega glasovanja v državnem zboru o novem mandatarju Karlu Erjavcu.

Kaj pa torej razmišlja SMC? Tudi oni bi danes morali imeti izvršni odbor, pa so ga odpovedali. Zakaj? Kot pravi ena stran, zato, ker menda Počivalšek na odboru nima več dovolj podpore, kot pravi druga, zato, ker zaradi drugih obveznosti niso mogli uskladiti termina, Počivalšek pa naj bi imel na svoji strani pet od osmih poslancev. V vsakem primeru je pred SMC zelo težka odločitev po eni strani se v Janševi vladi res niso dobro počutili, pri veliko odločitvah so bili preprosto preslišani, nad ideološkimi potezami pa preprosto zgroženi, po drugi strani pa se zavedajo, da bi se vrnili v druščino, ki je na začetku leta razpadla, že pred tem pa se je bilo težko glede česar koli uskladiti.

Razmišljanje poslancev SMC naj bi šlo sicer v smeri, da je treba ključno stranko odlepiti z dna javnomnenjskih anket. Da to s Počivalškom ne bo mogoče, je že bolj ali manj jasno, o tem, ali je treba zato tudi prestopiti nazaj na levo, pa še niso enotni, se pa večina neuradno nagiba k izstopu.

Ministra Počivalška so gostili tudi v oddaji 24UR ZVEČER. Dejal je, da so šli v to vlado zaradi realizacije programa in s tem so zaenkrat zadovoljni. "Ve se, da imamo z delovanjem največje vladne stranke težave, a v tem trenutku lahko rečem, da vlada obstaja," je izpostavil.

Kot pravi, verjame, da bodo vsi skupaj našli toliko razuma, da bodo najprej opravili s krizo, nato pa bo čas za druga vprašanja. Morajo pa se - tako gospodarski minister - najprej v stranki DeSUS odločiti, kaj želijo in kaj ne. Svojim poslancem bo jutri predlagal, da nadaljujejo z delom v tej koaliciji.

Na vprašanje, ali meni, da ima tako veliko avtoriteto oziroma vpliv, da jih v to prepriča, pa pravi, da je preračunavanj veliko. "Jaz našim poslancem zaupam. /.../ Tukaj ne gre za mojo avtoriteto, pač pa za trezno določitev, ki bo najboljša."

Po kuloarjih je sicer slišati, da naj bi bili trije poslanci SMC bili precej naklonjeni oblikovanju koalicije KUL. Počivalšek pravi, da so to le preračunavanja in da to posluša že nekaj časa. "Poslancem bom predlagal, da realiziramo program SMC v tej vladi. /.../Najprej moramo ugotoviti, kaj se dogaja s koalicijskim partnerjem, jutri bomo imeli poglobljeno diskusijo s poslansko skupino."

Prihodnji dnevi bodo torej izredno napeti in zares bo štel prav vsak poslanski glas.

Koronavirus pasica november
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (385)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zlo?o
22. 12. 2020 08.01
Tik Tak
21. 12. 2020 15.39
+1
Malo me moti to navijaško poročanje medijev. Trenutno nismo na tekmi. Smo v godlji iz katere se moramo izvleči skupaj s sodelovanjem in ne s spotikanjem drug drugega
MladInPerspektiven
18. 12. 2020 10.51
+2
Ne vem, kaj naj si mislim o človeku kot je Janša??? Dobi možnost, da bi v miru vodil vlado ... a ne on mora neprestano drezati in jeziti druge. Briga me kar je zapošljeval in menjal ljudi ...to pač vsi počno. Da je pa neprestano pljuval po vseh , ki niso delili njegovo mnenje in da se je Orbanu klanjal eeee tega pa tudi jaz nebi požrl. Čeprav mi Karl od vseh politikov najbolj zopern in verjamem, da bo to še velika štala podpiram da Janšo in Hojsa zbrcajo iz stolčka. Če pa pride do predčasnih volitev tukaj pa vem, da leve stranke se bodo izgrizle med seboj kod bo več mest zasedel in NIKOLI ne bodo enotni...kaj potem sledi PO JANŠI - JANŠA to je dejstvo.
Skdesni
18. 12. 2020 08.55
+1
Le kakšne vsote denarja so prejeli izdajalci Slovenije.
janko jereb
18. 12. 2020 08.51
+3
SMC se morajo zavedati, da v tej vladi brez svojih levih volivcev na naslednjih volitvah postajajo politično truplo, seveda pa jim je največji "mlinski kamen " za vratom tudi Počivalšek, ki rešuje svojo kožo s turizmom, sicer ga bi takoj agresivni Janša napadel z vsemi topovi tako kot sedaj TWITKO napada KUL in spet se mu bo godila krivica....?
minkica91
18. 12. 2020 08.33
-1
karla so tja postavili samo zato, ker so ga fajn plačali, on pa itak ves čas dela samo zase. Sedaj denar ponujajo po 100 miljonov imajo pripravjenih levičarji za prestop poslancev smc, da potem dobijo levičarji denar, ki ga je v evropi zrihtal JJ.
zlo?o
22. 12. 2020 08.08
karlo je kameleon ni sposoben za mandatarja treba je priznati mada bi bil vesel da jojo zapusti stolček pa če je to začasno namreč ima za seboj kup bivših komunistov ki so se preobrnili v naciste oz faš komunizem nacizem fašizem kaj izbrati naj to odloča ljudtvo
intro
17. 12. 2020 21.59
+2
Karrla, odpri flaso!
terra luna
17. 12. 2020 21.59
+3
ne bodite presenečeni ko bosta šla s korlom samo 2 desusova poslanca
SLObunkeljn
18. 12. 2020 09.57
+1
rekapaka
17. 12. 2020 21.59
+5
Podkleteni pripravljajo ofenzivo. Protestno bodo nehali piti Pingo!
Dmg. 0
17. 12. 2020 21.59
-3
Belčki jutri bo vse drugače
bogdajmir
17. 12. 2020 21.59
+5
bogdajmir
17. 12. 2020 21.58
+4
pada pada pada ... KUL koalicija v pozabo in obskuro :) šampanjec je pripravljen, ko potrdijo mandat tej vladi in Janši, koaliciji KUL pa pade popularnost za 10 odstotnih točk
intro
17. 12. 2020 21.58
+5
Orban ze ve to?
heello
17. 12. 2020 21.58
+4
pepi bolcev
17. 12. 2020 21.57
+7
Jansa je k un francoz, k mu je Primoz tik pred ciljem zmago odpeljal. Nic ne bo z vodenjem EU... ha ha ha
Diverzanti
17. 12. 2020 21.57
+7
Adijo 'pa zdrav ostani.
pepi bolcev
17. 12. 2020 21.56
+0
Decko s precko!!!
pop greznica
17. 12. 2020 21.56
+5
Svečkarji so ponoreli z minusi. Zgleda se jih je dotaknilo
bogdajmir
17. 12. 2020 21.59
+1
obratno, poglej lastne pluse, ki so ti jih dali kolegi, ki sedijo poleg tebe v stabi na Metelkovi, iz katere vas bo Simoniti degažiral! haha!
DJ-Pero
17. 12. 2020 21.56
+5
Marelaaaaaaa... kje siiii? Javi seeee!!! Ha,ha... :)))
Dmg. 0
17. 12. 2020 21.57
+4
intro
17. 12. 2020 21.59
+1
SmiselZivljenja
17. 12. 2020 21.56
+3
PADA PADA PADA PADA KAJ TO PADA? PADA VLADA!
pepi bolcev
17. 12. 2020 21.56
-3
Ce ima KUL 43 glasov, potem ima Jansa samo se 45 glasov.
bogdajmir
17. 12. 2020 21.57
+0
43 + 45 = 90 ... matematika, vredna Luke Meseca ;)
Bofur
17. 12. 2020 21.59
+2
Poslanca narodnosti ne moreta biti tisti jeziček na tehtnici ...