REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Military Watch: Rusija proizvaja petkrat več »Kinžalov«?

Military Watch: Rusija proizvaja petkrat več »Kinžalov«?Ukrajinski obrambni minister Aleksej Reznikov je pred kratkim izjavil, da ima Rusija po ocenah zahodnih zaveznikov okoli 80 »Kinžalov«, še januarja pa so menili, da jih je le okoli 50. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Strah, ki je zavladal v ukrajinskih enotah, potem ko je ruska hiperzvočna raketa Kh-47M2 Dagger (Kinžal-Bodalo) uničila ameriškega Patriota, je še večji potem, ko so številni viri objavili novico, da je Rusija za petkrat povečala proizvodnjo teh raket.

Enega najbolj jasnih pokazateljev tovrstnega strahu s strani sovražnikov Rusije je podal ukrajinski obrambni minister Aleksej Reznikov, ki je izjavil, da ima Rusija po ocenah zahodnih zaveznikov okoli 80 Kinžalov.

Januarja pa se je domnevalo, da je teh raket samo okoli 50.

V Ukrajini takšno ministrovo izjavo razlagajo kot signal, da je Rusiji uspelo petkrat povečati proizvodnjo teh raket, in sicer približno deset na mesec.

Druga razlaga, po poročanju revije Military Watch, bi lahko bila, da so se Ukrajinci januarja preprosto zmotili v predvidevanjih ruskih kapacitet.

Kinžal je sicer hiperzvočni derivat raket 9M723 balističnega raketnega sistema Iskander-M.

»Povečanje proizvodnje raket bi lahko bilo razmeroma enostavno za ruski obrambni sektor zaradi ogromnega števila raket 9M723, ki so bile proizvajane skoraj dve desetletji,« razloguje revija »Military Watch« in dodaja, da ruski namenski industrijski obrati že delujejo s polno paro.

Hiperzvočno raketo Kinžal namreč izstreljujejo lovci MiG-31K ruskega letalstva, ki so trenutno najtežja bojna letala na svetu in imajo veliko kapaciteto nosilnosti raket.

In te je enostavno narediti, vsaj Rusom.

Sodobno različico letala, ki lahko nosi Kinžale, dobijo, ko originalu, to je MiG-31, izboljšajo letalne zmogljivosti in letalsko elektroniko, s poudarkom na povečanju stopnje avtomatizacije.

Rusija ima v svojih hangarjih na stotine letal MiG-31, ki je torej starš te mlajše in izboljšane variante.

Mnogi od njih so komajda kdaj uporabljeni, saj so bili parkirani v hangarje po koncu hladne vojne.

In so zahvaljujoč temu zelo uporabni za nadaljnje vojskovanje.

Če je verjeti ameriški orožarski reviji, Kremelj kljub vsemu naštetemu ni razpoložen, da bi preveč zapravljal svoje hiperzvočno čudo na bojišču v Ukrajini.

Rusi ga raje hranijo, kot kaže, za »črne dni« in močnejše tekmece.

»Čeprav se pričakuje, da bo arzenal Kinžalov še naprej hitro naraščal, se domneva, da bo uporaba le-teh v Ukrajini ostala omejena, saj je večina ruskega arzenala še naprej osredotočena na morebitno bojevanju proti NATO bloku, če bi sovražnosti prerasle v širšo vojno,« navaja Military Watch.

Kinžali ob tem izstrelijo tudi vabe.

Te vabe lahko operaterji Patriotov vidijo - samega Kinžala pa ne zaznajo.

Zato so jih nedavno v Kijevu izstrelili 32, vendar ne proti raketi, ki jih je na koncu zadela.

Kinžal je bil premierno prikazan na bojišču prav med posebno vojaško operacijo v Ukrajini, 18. marca leta 2022, ko je bilo tarča podzemno skladišče z vojaško opremo, dobavljeno preko Poljske.

Od takrat je bil uporabljen le nekajkrat.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek