Psi in sprehajalci ob vročinskem valu v Valencii uživajo v hladni osvežitvi. Opozorilo zaradi vročine velja za vse španske pokrajine razen Asturije in Kanarskih otokov. Foto: EPA
Psi in sprehajalci ob vročinskem valu v Valencii uživajo v hladni osvežitvi. Opozorilo zaradi vročine velja za vse španske pokrajine razen Asturije in Kanarskih otokov. Foto: EPA

Španijo je v ponedeljek zajel vročinski val in se v sredo razširil tudi na osrednji in severovzhodni del države. V dolini Guadalquivir pri Sevilli in mestu Cordoba so temperature že v soboto dosegle 40 stopinj Celzija, poroča France24.

Vremenoslovci so za špansko prestolnico Madrid napovedali temperature do 40 stopinj Celzija, v Zaragozi pa bi lahko v soboto izmerili celo 45 stopinj Celzija. Na priljubljenem počitniškem otoku Majorka pričakujejo 36 stopinj Celzija, navaja španska meteorološka agencija (Aemet). Vročinski val bi se lahko konec tedna umiril, vendar to ni gotovo.

Vročinski val, ki je ta teden zajel Španijo, je najzgodnejši tako močan vročinski val v zadnjih 20 letih, poroča France24. Temperature so od 7 do 12 stopinj Celzija višje od sezonskega povprečja, poroča španska tiskovna agencija EFE.

Gašenje gozdnega požara v pokrajini Navarra. Foto: EPA
Gašenje gozdnega požara v pokrajini Navarra. Foto: EPA

Pristojni so ljudem svetovali, naj pijejo veliko vode, jedo le lahke obroke, se izogibajo telesnim naporom in se ob prvih znakih vročinske kapi obrnejo na zdravnika.

Vremenska opozorila veljajo za vse španske pokrajine z izjemo Asturije na severu in Kanarskih otokov v Atlantskem oceanu.

Vročina ob hudi suši povečuje tudi nevarnost gozdnih in grmovnih požarov. Od začetka leta je zgorelo več kot 19.000 hektarjev gozda. To je približno dvakrat več od povprečja v enakem obdobju med letoma 2006 in 2021, je poročala državna televizija RTVE.

V Parizu konec tedna pričakujejo do 38 stopinj Celzija

Vročinski val bo v prihodnjih dneh zajel tudi Francijo, kjer po podatkih vremenske službe Météo France najvišje temperature pričakujejo med četrtkom in soboto, ko bo tudi ponoči več kot 20 stopinj Celzija. V Parizu se bodo temperature v soboto povzpele do 38 stopinj Celzija.

Na odmaknjenem in redko poseljenem območju departmaja Lozere na jugu Francije je v torek izbruhnil požar, s katerim se trenutno bojuje 120 gasilcev. Ogenj je uničil 70 hektarjev gozda. Čeprav so gasilci požar obvladali, je nevarnost novega izbruha velika.

V Italiji ob reki Pad omejili porabo vode

V Italiji medtem pustoši najhujša suša v zadnjih 70 letih, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. V 125 občinah ob reki Pad so zaradi tega omejili porabo vode. Nivo vode v reki Pad je upadel za kar tri metre pod povprečje zadnjih let, zaradi česar so podjetja, ki upravljajo vodovode občin ob reki, zaprosila za omejitev dobave vode ponoči.

Suša je poleg Padske nižine prizadela tudi druge vodotoke v Italiji, na fotografiji reka Tibera v Rimu. Foto: EPA
Suša je poleg Padske nižine prizadela tudi druge vodotoke v Italiji, na fotografiji reka Tibera v Rimu. Foto: EPA

"V Piemontu in Lombardiji se je sneg v Alpah popolnoma stopil. Ledeniki in izviri v visokogorju so maja pomagali blažiti težave pri oskrbi z vodo, vendar se bodo razmere v prihodnjih letih še poslabšale, saj se bo povpraševanje po vodi za kmetijske in industrijske namene povečalo, rezerv pa ni več," upravljavska podjetja navajajo v poročilu.

Gladina vode pod povprečjem tudi v jezerih

Gladina vode je daleč pod povprečjem tudi v vseh jezerih, razen v Gardskem. Gladina jezera Maggiore, severozahodno od Milana, se je približala celo zgodovinsko najnižjemu stanju iz leta 1946. Pretok druge najdaljše italijanske reke Adiže se je medtem zmanjšal za 60 odstotkov.

V elektrarni Ostiglia v bližini lombardskega mesta Mantova so že izklopili enega od treh generatorjev električne energije, saj ni dovolj vode za hlajenje elektrarne. To je privedlo do ukrepov za racionalizacijo porabe vode, ki so jih predlagala komunalna podjetja. V pokrajinah Rovigo in Ferrara so bile aktivirane naprave za črpanje vode iz globljih vodonosnikov.

Pridelek koruze in soje zaradi suše za polovico manjši

Suša je najbolj prizadela kmetijstvo. Po podatkih italijanske kmetijske zveze (Cia) naj bi se pridelek sadja in zelenjave v Padski nižini zmanjšal za od 30 do 40 odstotkov, medtem ko je proizvodnja koruze in soje upadla za 50 odstotkov. Zaradi tega je združenje piemontskih kmetov Confagri že zahtevalo razglasitev katastrofalnih razmer.

Italijansko ministrstvo za okolje je sicer opozorilo, da pomanjkanje dežja in okvarjene vodovodne cevi povzročajo velike težave pri oskrbi severne Italije z vodo.