Ankaran je razvojno najbolj prodorna občina

Veliko nagrado zlati kamen 2023 za razvojno najbolj prodorno občino so včeraj v Ljubljani podelili Občini Ankaran.

Ankaranski župan Gregor Strmčnik s predstavniki ostalih nagrajenih občin. Foto: Planet GV
Ankaranski župan Gregor Strmčnik s predstavniki ostalih nagrajenih občin. Foto: Planet GV

LJUBLJANA > Kot so navedli v obrazložitvi, je Občina Ankaran v mnogih pogledih drugačna od drugih občin. Nastala je v prvi vrsti kot naravovarstveni projekt, po ustanovitvi so morali “postaviti tako rekoč vse in od nič”, namesto vlaganj v beton pa so v ospredje postavili tako imenovana mehka področja, kot so šolstvo, zdravstvo, varnostna vprašanja, delovanje policijske postaje, nevladne organizacije, kultura, šport, skrb za ranljive skupine in druga družbena vprašanja, so zapisali v obrazložitvi ter dodali, da je na številnih od teh “mehkih” področij Ankaran po odhodkih na prebivalca med prvimi v Sloveniji. “Postavili so kar nekaj modelov, ki so lahko 'starim' občinam za zgled. Kot primer lahko omenimo štipendijsko politiko, ki v ospredje postavlja nadarjenost kandidatk in kandidatov,” so navedli.

Izpostavili so tudi participativni občinski proračun, saj prebivalci neposredno odločajo, kam bo šla polovica vsega občinskega denarja. Občina pa je prejela tudi nagrado slovenskih arhitektov za prostorski načrt. Ta je usklajen tudi s sosednimi Miljami v Italiji. V razvojni strategiji načrtujejo povezavo obale in kraja, kar je pogoj za oblikovanje novega občinskega središča.

“To je dokaz, da delamo prav”

“To je dosežek, ki si ga ob ustanovitvi pred 12 leti kljub vsej pozitivni naravnanosti in zagonu, ki ga je sprva majhna ekipa ljudi imela ogromno, nismo mogli niti predstavljati, kaj šele nanj realno računati. Ta nagrada, ki ima močno argumentirano ozadje, je dokaz, da delamo prav, da je naša smer tista prava,” je ob prejemu zlatega kamna dejal župan Gregor Strmčnik.

Občina Ankaran je tudi regijska zmagovalka in prejemnica priznanja za razvojno najbolj prodorno občino v Zahodni Sloveniji (finalistki iz tega dela Slovenije sta bili še bohinjska in koprska občina). V Osrednji in Jugovzhodni Sloveniji z Notranjsko so zmago namenili Občini Cerknica (v finale se je uvrstila tudi Postojna), v regijah od Koroške do Posavja so nagradili Občino Kozje, v Vzhodni Sloveniji pa Mestno občino Maribor.

Velenje je občina zdravja

Priznanje občina zdravja, ki ga podeljuje Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), pa je prejela Mestna občina Velenje. Nagrade so podelili ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, predsednik strokovnega sveta dr. Janez Bogataj in direktor družbe SBR Robert Mulej.

Tradicionalna konferenca Zlati kamen, ki jo organizirata podjetji Planet GV in SBR, je namenjena izmenjavi dobrih praks in izkušenj na področju lokalne samouprave.


Najbolj brano