Toninovi oklepniki nas bodo drago stali, tudi če od nakupa odstopimo

Toninovi oklepniki nas bodo drago stali, tudi če od nakupa odstopimo

Generalni direktor direktorata za logistiko pri ministrstvu za obrambo Uroš Korošec ne ve natančno, kakšni so penali za odstop od memoranduma o soglasju k Organizaciji za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), saj o odstopu od pogodbe sploh niso razmišljali. "Verjetno so kar visoki" in bi jih bilo treba izračunati, je odgovoril.

Predstavniki OCCAR so v našem imenu že podpisali pogodbo z nemškim podjetjem Artec, ki proizvaja osemkolesnike Boxer, je na novinarski konferenci pojasnil Korošec.

Po sklenjenem memorandumu in programski odločitvi bomo za ceno 283 milijonov evrov (brez DDV) dobili 45 vozil 8×8 Boxer z oborožitveno postajo. 23,4 milijona evrov bo stal logistični paket, ki vključuje usposabljanje, rezervno opremo, orodje in testno opremo. 19,2 milijona evrov gre za razvojne stroške industrije in še 7,2 milijona evrov za povrnitev razvojnih stroškov Nemčiji, Nizozemski, Litvi in Veliki Britaniji, ki v programu OCCAR sodelujejo od njegovega začetka.

Odločili so se za enako verzijo Boxerja, kot ga bo prejela Litva, je dejal Korošec. Gre za vozilo z 30 milimetrskim topom, sovprežnim mitraljezom kalibra 7,62 milimetra in protioklepnim sistemom za samozaščito vozila. Vozila bodo polno opremljena, vključno s komunikacijskim sistemom, in bodo operativna takoj, ko jih Slovenska vojska (SV) prejme. Od litvanske verzije se razlikujejo le v pritrdilih za osebno orožje.

Korošec je dodal, da bo prvo prototipno vozilo v Sloveniji konec leta 2023, na podlagi naše potrditve pa se jih bo izdelalo nadaljnjih 44. Pogodba predvideva, da bo dobava zaključena do leta 2026.

Pogodba vključuje tudi eskalacijsko klavzulo, ki je določena pri osnovni plači industrijskega delavca v nemški kovinarski industriji. Klavzula sledi inflaciji in stroškom dela in je določena pri največ 2,8 odstotka na letni ravni. Če bo inflacija v Nemčiji padla pod ta odstotek, se bo primerno znižala tudi klavzula, je poudaril Korošec.

Glede razvojnih stroškov je Korošec dodal, da so jih uspeli med pogajanji znižati iz prvotnih 10,5 milijona evrov na 7,2 milijona evrov. Gre za stroške, ki jih moramo po evropski direktivi plačati, ker smo se projektu pridružili na sredi – v fazi industrializacije.

Korošec je še povedal, da je v projekt vključena tudi slovenska industrija. Neposredno v pogodbo z Artecom so vključena tri slovenska podjetja, posredno pa sodeluje vsaj še tretjina do polovica podjetij, ki so članice Grozda obrambne industrije Slovenije. V tem trenutku se podjetja še ne želijo izpostavljati.

Brigadir Anže Rode iz Generalštaba SV ocenjuje, da bo SV s temi vozili lahko zgradila srednji bataljon, ki bo predstavljal jedro njenih obrambnih zmogljivosti. Bojno kolesno vozilo je primerno za vse vrste nalog in pripadnikom SV nudi najvišjo možno zaščito, je dodal.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content