Sacramento Kings Chicago Bulls Vlatko Čančar Vlatko Čančar Denver Nuggets Kyrie Irving Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić NBA Liga NBA

Nedelja, 12. 2. 2023, 6.47

Liga NBA, 11. februar

Dončić se je vrnil, Fox zasenčil zvezdniški dvojec Dallasa

9

Luka Dončić Kyrie Irving | Luka Dončić je prvič v karieri združil moči s Kyriejem Irvingom. V glavnem mestu Kalifornije je za las ostal brez zmage. | Foto Reuters

V noči na nedeljo so v ligi NBA nastopili vsi trije slovenski legionarji. Luka Dončić je odpravil zdravstvene težave in prvič pri Dallasu združil moči s Kyriejem Irvingom. Zvezdniški dvojec je bil na dobri poti do zmage, a ju je v dramatični končnici, zmagovalca je odločil šele podaljšek, zasenčil De'Aaron Fox. Sacramento je tako prekinil zmagoviti niz Dallasa, ki v zahodni konferenci ostaja na četrtem mestu. Vlatko Čančar je Denverju, pri katerem je znova blestel Nikola Jokić, do zmage v Charlottu pomagal z 12 točkami, Goran Dragić pa je s Chicagom ostal praznih rok v Clevelandu. Na parketu je prebil le dobre tri minute.

Luka Dončić
Sportal Košarkarji Dallasa tudi tokrat uspešni brez Luke Dončića

Sacramento Kings : Dallas Mavericks 133:128* (34:32, 62:64, 86:88, 114:114)
Fox 36, Sabonis (14 sk.) in Davis 22, Huerter 15, Lyles 14, Barnes 13; Irving 28, Dončić 27, Green 23, Wood 15, Bullock in McGee 8

* po podaljšku

Učinek Luke Dončića: 27 točk (za tri 2/9, za dve 9/11, prosti meti 3/5), 9 sk., 5 as., 6 izg. žog v 41 minutah

Dvoboj v Sacramentu, ki ga je v noči na nedeljo spremljal košarkarski svet z ogromnim zanimanjem, je postregel z marsičim. Prvič sta združila moči Luka Dončić in Kyrie Irving, velika zvezdnika lige NBA, ki imata rada žogo v svoji posesti. Javnost se je spraševala, kako bosta sodelovala v napadih Mavericks in kako uspešni bodo pri tem njihovi soigralci.

Sprva je kazalo, da bodo Kiddovi izbranci nadaljevali pozitivni niz. Čeprav niso mogli na zadnjih treh tekmah računati na pomoč Dončića, ki zaradi bolečin v desni peti ni hotel tvegati z nastopi, so vknjižili tri zaporedne zmage. Pri dveh je sodeloval tudi Irving, najbolj zveneč novinec Dallasa v obdobju, odkar se v ligi NBA dokazuje 23-letni Ljubljančan.

Vrhunci dvoboja v Sacramentu:

Mavericks so v soboto brez pomoči Dončića nadigrali Sacramento. Niti enkrat na tekmi niso zaostajali, vmes vodili tudi za več kot 20 točk, dan pozneje pa je sledila povsem drugačna tekma. Kralji so se pokazali v boljši luči in se ob vrnitvi Dončića, ki je prvič zaigral skupaj z Irvingom, več kot dostojno upirali gostom iz Teksasa.

Da bo to povsem drugačna tekma, je nakazal že prvi napad, v katerem je nekdanji košarkar Dallasa Harrison Barnes popeljal Sacramento v vodstvo (2:0). Kralji so tako povedli, kar jim večer poprej proti Dallasu ni uspelo niti enkrat. Sledil je odločen odgovor motiviranega Dončića, ki je dosegel pet zaporednih točk, zadel prvo trojko, svoj prvi koš je pristavil še Irving, tako da je Dallas povedel s 7:4.

Žoga je v napadu gostov krožila hitreje, to je po sobotni zmagi rade volje izpostavil Josh Green, ki igra v zadnjih tednih kot prerojen in postaja vse bolj pomemben člen Dallasa, a je Sacramento vendarle našel način, kako se enakovredneje zoperstaviti teličkom. Gostitelji so dobili uvodno četrtino s 34:32. Dončić je v skladu s statistiko v tej sezoni, kjer je najboljši strelec lige NBA v uvodnih četrtinah, v prvem delu srečanja prispeval 11 točk, Irving, ki je odigral sedem minut in iz igre vrgel le enkrat, pa dve. A to je bil šele začetek.

Irving prehitel zvok sirene

Kyrie Irving je dvoboj sklenil z 28 točkami, sedmimi skoki in sedmimi asistencami. Tako je bil prvi strelec in podajalec Dallasa. Iz igre je metal 11/21, od tega 4/10 za tri točke. | Foto: Reuters Kyrie Irving je dvoboj sklenil z 28 točkami, sedmimi skoki in sedmimi asistencami. Tako je bil prvi strelec in podajalec Dallasa. Iz igre je metal 11/21, od tega 4/10 za tri točke. Foto: Reuters Na začetku druge četrtine, ko se je Dončić preselil na klop, je sledilo nekaj preobratov. Najprej je Sacramento, pri katerem je v napadu blestel rezervist Terence Davis, povedel za +10 (45:35). Dallas je hitro odgovoril in se z delnim rezultatom 9:0, pri katerem je izstopal zlasti Green, približal na −1 (44:45), a so gostitelji vrnili udarec, nanizali devet točk in ponovno povišali prednost na +10 (45:35).

Na sredini druge četrtine je vstopil v igro Dončić, a se je prednost Sacramenta sprva še povečala (60:47), nato pa je nastopilo obdobje, v katerem sta Dončić in Irving pokazala, kako nevaren dvojec bi lahko predstavljala v ligi NBA. V času, ki sta ga prebila skupaj na parketu, je bilo njuno moštvo boljše od Sacramenta kar za 18 točk. Dallas je do konca prvega polčasa ne le ujel, ampak tudi prehitel Sacramento, vodstvo mu je tik pred zvokom sirene, le desetinko do konca prvega dela, s trojko zagotovil donedavni branilec Brooklyna. Dallas je odšel na počitek s tesno prednostjo (64:62).

Dallas zadržal tesno prednost

Gostje v nadaljevanju niso mogli več računati na pomoč Tima Hardawaya Jr., ki je zaradi poškodbe mišice sklenil nastop že v prvem polčasu. Dončić je nadaljeval z všečnim nastopom, pri vodstvu 69:68 z zabijanjem po skoku v napadu popravil zgrešeno trojko Irvinga in poskrbel za enega najbolj atraktivnih potez srečanja.

Zabijanje Luke Dončića po zgrešeni trojki Kyrieja Irvinga:

Dallas je krepil vodstvo (80:73), a so nato sledile krizne minute. Sacramento je z delnim rezultatom 9:0 znova premaknil jeziček na tehtnici na svojo stran. Litovec Domantas Sabonis je kraljeval pod košema in že 44. v tej sezoni dosegel dvojni dvojček. Zbral jih je največ izmed vseh v ligi NBA. Sacramento je tako ohranjal stik z Dallasom, za katerega je Dončić do konca tretje četrtine prispeval 25 točk. Takrat je bil še prvi strelec dvoboja, a je še boljši vtis pokvarilo večje število izgubljenih žog kot pa asistenc. V zadnji omenjeni statistični prvini je pri Dallasu prevladoval Irving.

Da Dončić po odpravljenih bolečinah v desni peti še ni stoodstotno pripravljen za napore, je dokazoval pogled na njegovo nogo, ki so jo po koncu tretje četrtine obložili z ledom.

Izjemna predstava vročega Foxa

De'Aaron Fox se je razigral v zadnjem delu srečanja in spretno polnil koš Dallasa. V zadnji četrtini in podaljšku je dosegel kar 26 od svojih 36 točk. | Foto: Reuters De'Aaron Fox se je razigral v zadnjem delu srečanja in spretno polnil koš Dallasa. V zadnji četrtini in podaljšku je dosegel kar 26 od svojih 36 točk. Foto: Reuters Ljubljančan je na začetku zadnje četrtine počival. Sprva je bolje kazalo Sacramentu, a je nato opozoril nase Christian Wood. V zadnjem obdobju se je znova preselil med rezerviste, a z natančnimi meti z razdalje dokazal, da bi lahko v nadaljevanju sezone ob Dončiću in Irvingu predstavljal veliko orožje Dallasa. Mavericks so imeli še zadnjič na tekmi bolj otipljivo prednost (100:95), kmalu za tem (pri 102:99) pa se je v igro vrnil Dončić. Ni več veliko metal iz igre, osredotočal se je na iskanje prostih soigralcev, a se jim je večkrat zatresla roka.

Ko je Luka dve minuti pred koncem izgubil žogo, nato pa je De'Andre Fox v protinapadu popeljal Sacramento v vodstvo (112:111), se je domače občinstvo znašlo na nogah. Sledila je napeta končnica, v kateri je Dallas ohranjal pri življenju s tremi zadetimi prostimi meti Dwight Powell. Fox, ki je zaigral kot v transu in povzročal preglavice obrambi Dallasa, je ob zvoku sirene zgrešil trojko za zmago. Ostalo je pri 114:114, zmagovalca je odločil podaljšek.

Začelo se je imenitno za goste, Dončić je lepo zaposlil Greena, ki je s trojko popeljal Dallas do +3 (117:114). Že v prihodnjem napadu je izenačil Davis, nato pa je stvari v svoje roke prevzel Fox. Hitri branilec Sacramenta, ki si je po zaslugi številnih poškodovanih zvezdnikov naknadno zagotovil nastop na tekmi All-Star, je dosegel osem zaporednih točk in spravljal v obup Kiddove izbrance. Edini, ki mu je lahko odgovarjal, je bil Irving, dokazani mojster končnic. Dončić znova ni veliko metal.

Navijači Sacramenta so Foxu, ki bo letos nastopil na zvezdniški tekmi All-Star, večkrat skandirali MVP. | Foto: Reuters Navijači Sacramenta so Foxu, ki bo letos nastopil na zvezdniški tekmi All-Star, večkrat skandirali MVP. Foto: Reuters

Pri zaostanku 128:131, takrat je bilo do konca še 13 sekund, se mu je resda ponudila priložnost, da bi s trojko poskrbel za izenačenje, a je bil nenatančen. Pokrival ga je Fox, ki je z izjemno predstavo v podaljšku zasenčil zvezdniški dvojec Sacramenta. Dosegel je kar 36 točk (za dve točki 12/19, prosti meti 12/14). S črte prostih metov je postavil končni rezultat 133:128 in prekinil zmagoviti niz Dallasa. Ta je, sliši se nenavadno, nanizal tri zmage brez Dončića, po njegovi vrnitvi pa na gostovanju v Sacramentu, kjer se je odločalo o tretjem mestu zahodne konference, po veliki drami izkusil grenkobo poraza.

Dončić se je posul s pepelom: To je bila moja napaka

Luka Dončić je priznal, da je storil napako, ko v enem zadnjih napadov na srečanju ni podal Irvingu, ampak sam vrgel (in zgrešil) trojko. | Foto: Reuters Luka Dončić je priznal, da je storil napako, ko v enem zadnjih napadov na srečanju ni podal Irvingu, ampak sam vrgel (in zgrešil) trojko. Foto: Reuters Dončić in Irving sta tako prvi skupni nastop sklenila pri (skupnih) 55 točkah, 16 skokih in 12 asistencah ter nakazala, kako bi lahko v nadaljevanju sezone, ko se bosta še bolje uigrala v napadu, pomagala Dallasu do odmevnejših dosežkov.

Dončić je bil jezen nase, ker ni v enem zadnjih napadov Mavericks, v katerem bi lahko s trojko izenačili, podal Irvingu. Ta je imel na tekmi namreč boljši odstotek pri metu z razdalje.

''To je bila moja napaka. Moral bi podati žogo Kaiu (vzdevek Kyrieja Irvinga). Zame je to še vedno učni proces. Učim se. Moral bi dati žogo njemu, saj je bil takrat vroč,'' je po srečanju v Kaliforniji dejal slovenski as. Dodal je, kako je na parketu z Irvingom užival. ''To je bila šele naša prva skupna tekma. Uživam, ko lahko igram s tako dobrim košarkarjem. To bo še zabavno. Že danes, ko sva bila skupaj prvič, je bilo.''

Naslednjič bosta na delu v noči na torek, ko bo Dallas gostil Minnesoto, nato pa sledi zvezdniški konec tedna All-Star v Utahu.

Jubilejni 20. trojni dvojček Jokića, Čančarjevih 12 točk

Najuspešnejši klub zahodne konference Denver Nuggets je prekinil niz treh zaporednih porazov na gostovanjih. V Charlottu je upravičil vlogo favorita in premagal Hornets s 119:105. Z novim trojnim dvojčkom, že 20. v tej sezoni, je nase opozoril Nikola Jokić (30 točk, 16 skokov in deset asistenc).

Kako je Denver premagal Charlotte?

Dvakratni dobitnik priznanja najboljšega igralca sezone (MVP) in prvi kandidat za tretjega zaporednega je v tej sezoni kralj trojnih dvojčkov. Zbral jih je dvakrat več od dobrega prijatelja Luke Dončića (deset), ki se lahko pohvali z drugim največjim številom trojnih dvojčkov v tej sezoni. ''Tako pač igram. Med tekmo ne razmišljam o trojnih dvojčkih,'' je skromno pripomnil srbski zvezdnik po novi odmevni predstavi, s katero je Denver utrdil vodstvo v zahodni konferenci.

Vlatko Čančar je na gostovanju pri Charlotte Hornets dosegel 12 točk. | Foto: Reuters Vlatko Čančar je na gostovanju pri Charlotte Hornets dosegel 12 točk. Foto: Reuters

Dvomestno število točk je doseglo še šest njegovih soigralcev. Med njimi je bil tudi Vlatko Čančar. Slovenski reprezentant je zaradi odsotnosti Jamala Murrayja in Aarona Gordona zaigral v začetni peterki in upravičil zaupanje trenerja. V slabih 24 minutah je dosegel 12 točk. Za tri je metal 1/3, za dve 4/6, izkoristil edini prosti met na tekmi (1/1), dodal pa še pet skokov in dve asistenci. V času, ko je bil na parketu, je bil Denver boljši za +12. Nuggets so si odločilno prednost zagotovili v tretji četrtini (37:23). Charlotte je v ligi NBA nanizal sedem porazov.

Dragiću le drobtinice v Clevelandu

Goran Dragić je v Clevelandu odigral le tri minute in pol. | Foto: AP / Guliverimage Goran Dragić je v Clevelandu odigral le tri minute in pol. Foto: AP / Guliverimage Chicago je izgubil pomembno tekmo v boju za končnico. V Clevelandu je ostal prekratek za osem točk (89:97), pri gostiteljih pa mu je največ preglavic povzročal Donovan Mitchell (29 točk, deset skokov in šest asistenc).

Izkušeni Goran Dragić je znova prejel le drobtinice. Odigral je le tri minute in 31 sekund. V tem obdobju ni niti enkrat vrgel na koš, v statistiko pa se vpisal z dvema izgubljenima žogama. Kar se tiče njegovih soigralcev, so se najbolj izkazali, vsi so metali iz igre vsaj 50-odstotno, Zach LaVine (23 točk), DeMar DeRozan (16) in črnogorski center Nikola Vučević (14 točk in 14 skokov).