Agro HI-tech

Med ponudniki Hi-tech natečaja 2022

Od ekognojila v Juršincih do farme mokarjev v Šoštanju in moje kište v Mozirju
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

03.12.2022 08:00
Čas branja: 7 min

Namesto beljakovinskih čokoladic ekognojilo

  • Kdo?

Brata Aleš in Bojan Kujavec sta dvojčka, oba s kilometrino v športu, ki verjameta v to, da so organska gnojila bolj polna mineralov in vitaminov. »Preprosto bi rekel, da s svojimi gnojili naredimo 'zemljo živo', bolj rodovitno,« pravi Bojan Kujavec.

  • Zakaj?

Pot do razvoja izdelkov blagovne znamke Organics Nutrients se je vsaj malo začela po naključju, v Bojanovi domači sobi. Po opustitvi zamisli o proizvodnji beljakovinskih čokoladic iz ličink mokarjev sta se usmerila v zbiranje in sortiranje iztrebkov ter izdelavo organskega gnojila.

  • Razvoj:

Poleg gnojila iz iztrebkov mokarjev je podjetje na trgu navzoče tudi z gnojili iz morskih alg, huminske kisline in mikoriznih gliv. Cilj teh izdelkov je, da se izboljša zemlja in poveča vnos hranil v rastlino. Zato so tudi izdelali linijo naravnih gnojil za vse faze razvoja rastline, od plodov do koreninskega sistema. Razmišljata tudi o razvoju izdelkov za zaščito rastlin pred škodljivci ter širše o razvoju zelene tehnologije, kot so zelene strehe.

Bi zabojnik z ličinkami na ključ?

  • Kdo?

Davorin Tonkli se je svoje edinstvene farme lotil v Šoštanju po tem, ko je navdih za to dobil v Aziji.

  • Zakaj?

Iz prihrankov svoje temeljne dejavnosti grafičnega oblikovanja je do zdaj sam vlagal v razvoj blagovne znamke Futuraverdum ali Zelena prihodnost in med dejavnosti pripisal še gojenje žuželk. Začel je z 20 kilogrami mokarjev, zdaj ima 180 kilogramov žive teže.

  • Razvoj:

Davorin Tonkli razvojno pogleduje v več smeri. Pri delu si želi poslovnega partnerja, ki bi sodeloval pri samem vzdrževanju in delu farme mokarjev v vlogi »kamerata«, kajti dela pri ločevanju ličink od iztrebkov ni malo. Smeri razvoja je več. Tudi iztrebki mokarjev so lahko koristno gnojilo, prav tako primerno urejen zabojnik na ključ, kjer bi kmetovalci lahko pridelovali krmo denimo za piščančjo rejo. Že zdaj se je v sodelovanju z nekaterimi gostinci lotil tudi preizkušanja ličink mokarjev v kulinariki, saj Evropska unija od nedavnega dovoljuje njihovo uporabo tudi v prehrani ljudi.

Moja kišta za več lastne zelenjave

  • Kdo?

Podjetnika in zasebno tudi partnerja, Aleksandra Podsedenšek s prodajno in marketinško žilico ter Marko Zidarn s spretnostmi pri obdelavi lesa.

  • Zakaj?

Sprva je Moja kišta nastala kot Markov odziv na težave s križem in željo obeh, da imata domače pridelke kar na svoji terasi, ki sta jo želela zagraditi malo drugače, ne s klasično ograjo. Danes ima Moja kišta naročnike iz vse Slovenije.

  • Razvoj:

Najprej so v Marsanu poskrbeli za zalogovnik vode v kišti, rešitev drenaže so našli v sodelovanju s slovenskim podjetjem Kanuf Insulation, koleščke sta na kišto namestila zato, da je pridelke ob morebitnih vremenskih ujmah mogoče hitro umakniti pod streho. Tako je nastal svojevrsten premični domači vrt. Velike proizvodnje za zdaj ne načrtujeta, prisegata na ročno delo in zaščiteno blagovno znamko, z Markovim znanjem obdelovanja lesa je izdelek dejansko unikaten.

Kaj imata skupnega zeleni jurček in zelenjava v kleti?

  • Kdo?
  • Zakaj?

Z novo proizvodno linijo SunBrite Green so v Tronitecu želeli narediti korak naprej od samo ponudnika dobaviteljem avtomobilske panoge in postati ponudnik končnega izdelka za trg. Ena od glavnih prednosti obeh nastalih izdelkov (zeleni jurček in zeleni jurij) je v tem, da se lahko s pridelavo v zaprtih prostorih izognemo zunanjim vplivom. Kučič opozarja tudi na prihranke. »Navadno HPS-svetilo v rastlinjaku porabi 1.100 vatov, medtem ko naj bi LED-svetilo zagotovilo enako količino svetlobe s 600 vati.«

  • Razvoj:

V enoti podjetja v Zgornjih Gorjah na Gorenjskem ta hip slovenskemu trgu ponujajo zaokrožen izdelek v dveh velikostih za pridelavo hrane pod pogoji osvetlitve z LED-tehnologijo: to sta zeleni jurček in zeleni jurij. Eden od prihodnjih izzivov v podjetju je tudi razvoj takšne osvetlitve, ki bo omogočala denimo rast krompirja v visoki gredi v domači kleti. Lotevajo se tudi preizkušanja novega svetila top lighting SB 07 za osvetljevanje v večjih rastlinjakih.

Hmeljarji za zgled, namakalni centri pa nujnost

  • Kdo?

Prav letos naj bi v okviru inštituta za hmeljarstvo končali dvoletni projekt o kapljičnem namakanju, v sodelovanju z drugimi partnerji v okviru EIP – evropskega inovativnega partnerstva. Z Boštjanom Nagličem iz IHPS smo govorili o posebnostih učinkovitega kapljičnega namakanja v hmeljarstvu.

  • Zakaj?

Kapljična cev se postavi na vrh hmeljske žičnice, kar pomeni, da voda po cevi kaplja z višine okoli sedmih metrov. Kapljica, ki pade na zemljo, ima pri tem dvojno izgubo. Zmoči večjo površino tal in hkrati tudi rastlino. Tako v primeru kapljičnega namakanja hmelja prihaja do več izgub vode. Strokovnjaki so rešitev našli v tem, da se voda dodaja po kapljicah na tla, ko so ta še mokra. Tako se mokrota tal ves čas vzdržuje po kapljicah in se prepreči izsuševanje tal.

  • Razvoj:

Dr. Boštjan Naglič pravi, da imamo danes v Savinjski dolini okoli dva tisoč hektarjev posodobljenih namakalnih sistemov. Poudarja, da je gradnja novih namakalnih sistemov nujno potrebna za stabilno kmetovanje v spremenjenih vremenskih razmerah. Kot enega izmed glavnih izzivov omenja tudi skrb za napovedovanje najbolj optimalnega namakanja. Opozoril je, da si na inštitutu že leta prizadevajo, da bi v državi vzpostavili namakalne centre, kjer bi uporabnikom lahko predstavili nove tehnologije in izvajali pilotne raziskave o tem, katere tehnologije namakanja so glede porabe vode najbolj optimalne v kmetijstvu. V želji, da se je v svoji oceni, češ da v Sloveniji ni prave politične volje za preboj na tem področju, vendarle zmotil, končujemo povzetek preostalih desetih hi-tech zgodb Agrobiznisa v letu 2022.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.