N. V. | 5. 6. 2022, 16:30

FOTO: Slovenija preplavljena z odpadki. Prostovoljci so vzeli stvari v svoje roke

Boštjan Mljač/Facebook Čista obala

Količina odpadkov se ne zmanjšuje. Zato srčni prostovoljci čistijo – odpadke pobirajo v morju, rekah in na pešpoteh. Le koliko so jih našli?

"Pobiranje odpadkov je gašenje ostankov požara. Strah pred tem, da bi kaj zamudili, hitra moda na vseh področjih, tik tok trendi ... usmerjajo v nepremišljeno potrošništvo, ki smetijo planet in ustvarjajo podnebno krizo," je izpostavila pobudnica le ene izmed čistilnih akcij, ki bo poskrbela, da gre Slovenija v jutrišnji dan bolj čista.

Tovrstne akcije potekajo na več delih države, saj so žrtev odpadkov tako mesta kot tudi obala.

V našem okolju večinoma prevladujejo plastični odpadki, kot so cigaretni ogorki, plastične vrečke, plastenke.

Čistilna akcija na obali

Na območju slovenskih obalnih občin poteka čistilna akcija. Prostovoljci so se zbrali ob 9.00, da očistijo obalo ter zberejo podatke o količinah (številu) zbranih odpadkov, ter pri tem beležijo tudi tip odpadkov. Odpadke pobirajo v in ob morju.

V okviru akcije čistijo pas med koprsko mestno plažo in občinsko mejo z Izolo. Akcijo organizira društvo NNN – Naredi nekaj za naravo.

Facebook/Naredi nekaj za naravo

Ozaveščanje

Tokratna akcija zajema tudi zanimiv spremljevalni program, saj je organizacija ekipa pričakala na stojnicah na Ukmarjevem trgu z zanimivimi okoljevarstvenimi delavnicami. Na stojnicah udeleženci dobijo tudi podrobnejše informacije o akciji in potrebno opremo za čiščenje.

Zakaj je ta akcija tako pomembna?

Ključni razlog, zakaj je onesnaževanje voda s plastičnimi odpadki tako velika grožnja morju, je, da imajo plastični materiali izredno dolgo življenjsko dobo.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by NarediNekajZaNaravo (@naredinekajzanaravo)

Zaradi obstojnosti in kopičenja pa tovrstni odpadki z morskimi tokovi in vetrovi prepotujejo velike razdalje in onesnažujejo ne le območje njihovega vnosa, temveč tudi oddaljena območja.

Odpadke pobirajo v in ob morju

Čiščenje priobalnega pasu za prostovoljce poteka peš ali s SUP-om, ki si ga lahko brezplačno izposodijo. Akcije so se nekateri udeležili tudi pod vodo: potapljači izvajajo čiščenje morskega dna od koprskega mandrača do Žusterne.

Dogodek bo trajal do 13. ure, zaključil se bo v Centru vodnih športov Žusterna z manjšo pogostitvijo udeležencev. Med druženjem se bodo lahko pomerili tudi v pripravi najboljše poletne testeninske solate, najboljše oziroma najbolj izvirne pa čaka nagrada.

Poleg tega se bodo udeleženci takrat lahko podružili z našim jadralskim šampionom Vasilijem Žbogarjem. 

Profimedia

Suparji čistijo nabrežje Ljubljanice

Morje pa se pravzaprav začne pri vsaki reki. Za morje in oceane skrbimo tudi s tem, ko skrbimo za naše reke. Odpadki, ki se pojavijo v rekah, nadalje prevladujejo tudi v morju, saj se reke izlivajo v morje.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bananaway SUP, KITE adventures (@bananaway)

Potem ko so suparji letos že očistili nabrežje reke Vipave, se bodo ob vrhuncu akcije Supanje z namenom lotili še nabrežja Ljubljanice. Na tradicionalnem dogodku 100 supov na Ljubljanici bodo očistili nabrežje reke od Podpeči do Ljubljane.

Organizatorji ob čistilni akciji obljubljajo pester spremljevalni program, tudi panoramsko regato skozi center prestolnice, Eko tržnico in zabavo na Špici. 

"Z dogodkom v centru prestolnice smo v letih 2017, 2018 in 2019 opozarjali na prekomerno rabo plastike in smetenje planeta ter med suparje zasejali navado, da med svojimi izleti poberejo smeti, ki v naravo ne sodijo," je izpostavila pobudnica akcije Špela Zupanc.

Novo na Metroplay: Ko se govori o hierarhiji, je že prepozno | Bine Volčič in Žiga Faganel