Janja Šegel je eno od glavnih slovenskih upanj. Foto: www.alesfevzer.com
Janja Šegel je eno od glavnih slovenskih upanj. Foto: www.alesfevzer.com

Velik udarec za ekipo je odpoved štafetnih nastopov po okužbi Neže Klančar s koronavirusom. Prvo ime reprezentance je junija na sredozemskih igrah v Oranu postala Ravenčanka Janja Šegel. Ta je zablestela z novim osebnim rekordom 1:56,68 na 200 metrov prosto, ki jo v večnem mestu ob ponovitvi dosežka uvršča v širši krog kandidatov za odličje.

Šegel: Korak za korakom
"Na glas še nikoli nisem rekla, da grem po kolajno. Vem, da se lahko borim zanjo, seveda si jo želim, a bo treba pravi dan plavati dober dosežek. Grem po vrsti. Cilj je najprej polfinale in finale, potem pa bo veliko odvisno od tega enega skoka v vodo in seveda se lahko v finalu zgodi marsikaj," je povedala plavalka, ki se je s severa Afrike vrnila s tremi zlatimi odličji.

Prepričana je bila tudi tudi v štafetni finale tako na 4 x 100 kot na 4 x 200 m prosto: "Letos smo kot ekipa naredile korak naprej. Presegla sem celo lastna pričakovanja z osebnim rekordom na 200 prsno, saj tako dobrega izida nisem pričakovala. Motivacije je s tem seveda še zrasla."

Sorodna novica Janja Šegel v Radovljici nanizala kar štiri zmage

Vrhunec sezone za Katjo Fain
Eno glavnih orožij slovenskega tabora bo tudi Mariborčanka Katja Fain, ki se za nastop v mesu ob Tiberi pripravlja v Turčiji. "Tam načrtujeva najboljši izid letos na 200 in 400 m prosto. S tem pridejo tudi visoke uvrstitve in v obeh disciplinah je cilj vsaj finale," pravi njena trenerka Metka Sparavec.

Fain se je v letu 2022 odločila tudi za eksperiment v daljinskem plavanju. V Beogradu je na hitro izpolnila normo za nastop na evropskem prvenstvu, kjer bo tekmovala tudi na petkilometrski razdalji. "Vsekakor je cilj tudi v tej disciplini najboljša osmerica," še dodaja Sparavec.

Ta priznava, da gre za nekakšen poskus ob olimpijskih igrah 2024, kjer se Katji Fain obeta nastop na olimpijski 10-kilometrski razdalji, če bo pokazala ustrezen napredek v letošnjem in prihodnjem letu. "To gre za Pariz z roko v roki z bazenskim plavanjem, saj za nastop zadostuje tudi norma iz bazena na 1500 m prosto," je še povedala trenerka.

V Italiji brez Neže Klančar
Standardna članica štafet je tudi Neža Klančar, ki se je po lanski sezoni odločila za operacijo in sanacijo poškodbe, zaradi česar je izgubila skoraj osem mesecev treninga, saj je velik del tega obdobja delala z močno prilagojenim programom. Zadnji nastopi so pokazali, da je blizu nekdanjim rekordnim časom. Zaradi okužbe z novim koronavirusom je bila v zadnjem trenutku prisiljena odpovedati pot v Italijo.

Kolajne v sprintih na 50 in 100 m prosto ter na 50 m delfin so bile zanjo morda še korak preveč oddaljene, dosežki v štafetah pa so spomnili, da Slovenija morda vnovič lahko poseže celo po odličju, kar je na EP-ju štafeti na 4 x 200 m prosto zadnjič uspelo leta 2012, ko so za reprezentanco nastopile Sara Isaković, Anja Klinar, Urša Bežan in Mojca Sagmeister.

Sorodna novica SP v plavanju 2024 bo v Dohi

Stevens: Morda se prebijem v finale
Najizkušenejši v slovenski vrsti je specialist za 50 m prsno Peter John Stevens, ki je letos osvojil medaljo na sredozemskih igrah, res vrhunskega dosežka, ki bi ga uvrščal v nekdanji evropski in svetovni vrh, pa še nima. "Dal bom vse od sebe. Plaval bom na 50 m prsno, kjer kakšnega preračunavanja ni. Upam, da bom imel med nastopom čim manj napak in morda se lahko prebijem tudi v finale. Pravega dosežka res ni, a si ne želim ustvarjati dodatnega pritiska. Na treningih skušam uživati," je povedal Stevens.

"Preprosto ni prave podpore plavalne zveze. Imam dobre pogoje v klubu, imamo urejeno dodatno prehrano, priprave ... A tega ritma ob službi se ne da zdržati v nedogled. Kljub pogovorom pa se na zvezi ni spremenilo nič. Iskreno, ne vem, kako naprej. Zanesljivo bom letos zdržal do decembra, če pa se stvari ne bodo spremenile, pa ne vem," Stevens ni prikril tega, da trenutno zelo težko trenira. Ob normalnem 40-urnem delovniku opravlja trening po programu in psihično je ob tem garanju izčrpan.

Vidi se v vlogi promotorja plavanja in učenja plavalnih tehnik za mlade, da bi čim več mladih prek tako imenovanih klinik ostalo v športu. Sam bi s tem lahko zmanjšal delovne obveznosti, ki jih imam in normalno treniral: "Drugače pač v bazenu ne morem biti 100-odstoten. Pogovori so bili, a žal se že od januarja ni premaknilo nič. Realizacije ni in to je pomembno tudi za vse mlade plavalce, da ne bodo prisiljeni živeti od staršev ali pa dodatnega dela. S študijem je to nezdružljivo in številne mlade bomo na ta način izgubili."