Slovenija

Na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse

Ljubljana, 23. 06. 2022 06.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, M.S., N.L., Tadej Grešovnik
Komentarji
625

Vlada je na seji odločala o sprejetju novih ukrepov zaradi visokih cen goriv. Ukrepala je v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa in se s tem odpovedala dvema okoljskima dajatvama tudi za dizel na bencinskih servisih na avtocestnem omrežju, kjer cene niso regulirane. Dizel bodo tako za enako ceno kot na servisih zunaj avtocest tankali vsi. Gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali največ dva meseca, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Uredbi začneta veljati v petek, v dnevu ali dveh pa vlada od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Vlada je zvišala tudi povračilo stroškov prevoza na delo, in sicer z 0,18 na 0,21 evra za kilometer. V Obrtno-podjetniški zbornici pozdravljajo ukrepe zaradi visokih cen goriv, hkrati pa vlado pozivajo, naj pri sprejemanju le-teh ne pozabi na druge obrtnike in podjetnike.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Dizelsko gorivo bo cenejše za vse
    02:24
    Iz 24UR ZVEČER: Dizelsko gorivo bo cenejše za vse
  • Iz 24UR: Kako bomo cene goriv omejevali v prihodnje?
    03:00
    Iz 24UR: Kako bomo cene goriv omejevali v prihodnje?
  • Iz 24UR: Omilitveni ukrepi zaradi visokih cen goriv
    03:00
    Iz 24UR: Omilitveni ukrepi zaradi visokih cen goriv
  • Iz SVETA: Cene dizla izenačene
    02:55
    Iz SVETA: Cene dizla izenačene

Vlada je po besedah infrastrukturnega ministra Bojana Kumra sprejela dve uredbi, in sicer uredbo za ukinitev prispevka učinkovite rabe energije in uredbo za ukinitev prispevka za obnovljive vire energije, in pa soproizvodnjo toplotne energije.

Prispevki za bencin bodo ostali

Vlada je, kot je povedal Kumer, dala zavezo oziroma pričakovanje vsem naftnim trgovcem, da znižajo svoje marže na avtocestnih servisih in da se čim bolj približajo regulirani marži, ki velja na bencinskih servisih zunaj avtocest. Medtem ko je zunaj avtocest najvišja dovoljena cena dizla pri 1,848 evra za liter, se na bencinskih servisih zunaj avtocest trenutno giblje pri nekaj več kot dveh evrih za liter.

Kumer se zaveda, da je pri oblikovanju cen lahko nekaj zamika, a ta ne bi smel biti daljši od dneva ali dveh.

Na vprašanje, zakaj so se v današnjem drugem koraku omejili le na dizel, je minister pojasnil, da je cena dizla višja, ker bolj obremenjuje okolje, obenem pa je to gorivo pomembnejše za gospodarstvo in lahko tudi bolj vpliva na inflacijsko spiralo v nadaljevanju. Obenem so želeli ohraniti čim več zelenih dajatev na bencinu.

S to uredbo vlada začasno ureja trenutne visoke cene naftnih derivatov, je povedal Kumer in dodal, da se je s tem končal prvi del pogajanj z avtoprevozniki, ki so dali zagotovilo, da ne bodo množično tankali na bencinskih črpalkah izven avtocest. "S tem rešujemo strah, normaliziramo cene in zagotavljamo neprekinjeno oskrbo z naftnimi derivati," je dodal minister. 

Manj denarja za subvencioniranje sončnih elektrarn?

Kot je še poudaril, gre samo za ukinitev dveh prispevkov na dizel za bencinske servise na avtocestnem križu.

A tudi tovrstna ukinitev okoljskih dajatev na koncu pušča posledice, opozarjajo strokovnjaki. "Če govorimo o prispevku na obnovljive vire energije, to pomeni, da s tega naslova ne prihaja denar v blagajno za subvencije za obnovljive vire energije, kar posledično seveda pomen manj subvencij za, recimo, sončne elektrarne," opozarja Jurij Šimac iz Financ.  

Vlada bo po napovedih ukrepala v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa.
Vlada bo po napovedih ukrepala v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa. FOTO: Dreamstime

Po zagotovilih ministra so naftni trgovci v preteklih dneh napolnili svoje zaloge

O težavah, ki so jih v preteklih dneh imeli vozniki, ki na nekaterih servisih niso mogli natočiti goriva, odgovarja, da so po njegovih zagotovilih naftni trgovci v preteklih dveh, treh dneh uspešno napolnili svoje zaloge. Stanje zalog so povrnili "nazaj na normalne nivoje", je povedal minister in zagotovil, da se stanje normalizira. "Vlada je aktivirala vse pristojne organe, da preiščejo, zakaj je do tega prišlo," je dodal Kumer, ki ni želel komentiral, ali je že bila ugotovljena kakšna napaka, saj preiskava še ni končana. Neuradno je po njegovih besedah prišlo do zelo velikega povečanje točenja goriv, predvsem zunaj urbanih naselij. V dogajanje bi se morali morda po njegovem mnenju vključiti tudi drugi organi.

Vlada je po njegovem prepričanju dala dovolj časa in minuli teden dovolj zgodaj sprejela in predstavila ukrepe, da bi se lahko tako trgovci kot potrošniki na nov sistem prilagodili.

Gre za začasne ukrepe

"Veseli me, da gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali mesec ali dva, zagotovo ne več. Veseli tudi dejstvo, da so cene na veleprodajnih trgih končne padle in upam, da je to novi trend," je povedal minister in dodal, da upa, da se bo tudi cena temu primerno znižala tako na bencinskih servisih na avtocestnem križu, kot tudi izven. 

Kljub začasnemu znižanju okoljskih dajatev, ki jih uvajata obe uredbi, načrtovani okoljski programi ne bodo ogroženi, so sporočili po peti redni seji vlade. Vlada je naložila ministrstvu, da mesečno preverja upravičenost ukrepa, ki ga določata uredbi. 

Sprejeti uredbi sta bili objavljeni v Uradnem listu RS, veljati bosta začeli v petek.

Država bi lahko razmišljala tudi o znižanju DDV-ja

Za ta korak se je, v boju z energetsko draginjo, odločila Španija. A gre vsaj za zdaj po mnenju nekdanjega okoljskega ministra Janeza Kopača, za manj verjeten korak. "Igranje z DDV-jem je lahko zelo nevarno, ker je to najpomembnejši vir državnega proračuna, velika postavka, kot je davek od goriva, ima lahko pomembne javno finančne posledice," ocenjuje Kopač.

Znižanje DDV-ja bi lahko bil sicer le kratkoročni ukrep, za premostitev največje krize. Je ta že tu, ali nas še čaka? Cene nafte so namreč na veleprodajnih trgih končne padle. Na to so po mnenju Kopača v prvi vrsti vplivale vse glasnejše špekulacije, da bi lahko Bidnova administracija v boju z inflacijo naftni industriji pomagala z znižanjem davkov. "Zato, da bi spodbudila večje črpanje in vsa ta pričakovanja so se odrazila na trgu z znižanjem cen," dodaja Kopač.

"Na žalost pa dogajanje na mediteranskih borzah temu ne sledi povsem. Padci na mediteranskih borzah, ki vplivajo na ceno, ki jo plačujemo mi na bencinskih črpalkah, zaenkrat niso bili taki," pravi Šimac in dodaja, da padec cen ni nujno dobra novica, saj ga lahko pripišemo tudi strahu pred morebitno recesijo.

Vlada potrdila ugodnejšo davčno obravnavo povračila stroškov prevoza na delo

Vlada je v okviru ukrepov za naslovitev visokih cen pogonskih goriv povračilo stroškov prevoza na delo, ki se ne všteva v davčno osnovo, zvišala z 0,18 na 0,21 evra za kilometer. Višino neobdavčenega povračila stroškov prevoza na službenem potovanju pa je zvišala z 0,37 na 0,43 evra za kilometer. Spremembe se bodo začele uporabljati julija.

Vlada je tako izdala spremembe uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Gre za enega od ukrepov, s katerimi država blaži draginjo na področju pogonskih goriv. Višino zneska, do katerega se povračilo stroškov prevoza ne všteva v davčno osnovo, je tako prilagodila pričakovanemu trendu rasti cen goriva.

Za prevoz na delo boste od julija dobili nekaj centov več, in sicer 0,21 evra za kilometer.
Za prevoz na delo boste od julija dobili nekaj centov več, in sicer 0,21 evra za kilometer. FOTO: Shutterstock

Spremembe se bodo začele uporabljati za povračila stroškov prevoza na delo in z dela oziroma za povračila stroškov prevoza na službenem potovanju za mesec julij, so sporočili z vlade.

Sprememba uredbe po prepričanju ministrstva za finance predstavlja nujen, komplementaren in začasen ukrep v povezavi z nedavno ponovno vzpostavitvijo reguliranja cen pogonskih goriv zunaj avtocestnega križa.

Zaostrene razmere na trgu pogonskih goriv po njihovih navedbah narekujejo urgentnost ukrepanja tudi na področju davčne obravnave povračila stroškov prevoza na delo, saj se vsaj v kratkoročnem obdobju nakazujeta tako okrepljena nihajnost kot nadaljnja rast cen.

Rešitev je začasne narave zaradi urgentnosti, nejasnosti glede prihodnjih gibanj in trenutno še nedelujočega Ekonomsko-socialnega sveta. Trajnejše rešitve za to področje, ki so zaradi rasti cen v zadnjih letih že nekaj časa želja sindikalne strani, naj bi, kot pravijo na ministrstvu, iskali v dialogu s socialnimi partnerji.

Prevozniki v javnem prometu bodo medtem po napovedih ob vse večjih cenovnih pritiskih dobili večja povračila trošarin za javni promet, da jim ne bo treba dvigati cen prevoza, pogajanja o tem po Kumrovih besedah še tečejo. Prav tako ni omenjal še nobenih ukrepov za kmetovalce.

Omilitveni ukrepi za javni potniški promet bodo po napovedih vlade začeli veljati 1. julija.

OZS: Vlada mora ukrepe za ublažitev visokih cen goriv sprejeti za vse obrtnike in podjetnike

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so medtem opozorili na neenakopravno obravnavo in pozvali k sprejetju omilitvenih ukrepov za vse obrtnike in podjetnike.

"OZS pozdravlja ukrepe zaradi visokih cen goriv. Ob tem pa vlado pozivamo, naj pri sprejemanju omilitvenih ukrepov ne pozabi na druge obrtnike in podjetnike, ki tako kot prevozniki in kmetje pri svojem delu uporabljajo kombije ter druga tovorna in dostavna vozila," je zapisal predsednik OZS Branko Meh.

"Želimo, da se tudi gradbince, inštalaterje, slikopleskarje, polagalce talnih oblog, trgovce, električarje, mizarje, krovce in še mnoge druge obravnava enako kot prevoznike in kmete. Naši kombiji namreč ne rabijo nič manj goriva kot traktorji," je navrgel pred današnjo sejo vlade.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (625)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sars2
23. 06. 2022 21.52
+2
Tiste ovce zdaj boste imele cenejši bencin,ampak službe bo treba menjati,ali iti v solo da boste imeli več,da se lahko peljete kam
radar
23. 06. 2022 21.44
-1
Zakaj potem regulacija, če je drugi dan vse drugače?
blazter
23. 06. 2022 21.33
+2
Ma, bom se na dopust pelu, domov pa vlečna. Mam plačano....
AntiFarseloncek
23. 06. 2022 21.32
-1
2008 - nafta 150eur/sod, diesel 1,55 2022 - nafta 105eur/sod, diesel 1,86 2021 marec - nafta 25 eur/sod, diesel 1 eur kradejo na veliko in vedno.
Artechh
23. 06. 2022 20.49
+3
Zdaj bodo bencinarji plačevali okoljske dajatve dizli pa ne ahahaha, kje si se3to videl
DachoSLO
23. 06. 2022 20.26
-6
Bombončki, bombončki, lizike! In vse to na škodo naših zanamcev! Naj zmanjšajo DDV, da bo manj denarja za soci levuhe in nepotrebne nevladne vsmpirje! Prej pa poln kljun obtožb prejšnje vlade , sedaj pa ti še slabši, kot oni prejšnji!!!
srebrnibreg
23. 06. 2022 20.40
+6
Zakaj pa ddv ni zmanjšala prejšnja vlada? Člani prejšnje vlade so znižanje zahtevali od Šarca in sedaj od Goloba. Torej zakaj sami tega niso znižali?
yanay
23. 06. 2022 20.08
+1
Tudi jedilno olje se je enormno podražilo! Ga morda delajo iz nafte?
Gorenjski Toncek
23. 06. 2022 20.03
+2
Andrej Sifrer...ko umrla bo drzava.... Yt
staridida
23. 06. 2022 19.46
-3
Rajajmo in plešemo, dokler ne pride Janša-pol bo spet diktatura...
srebrnibreg
23. 06. 2022 19.53
-2
Pride, da bo spet z ene strani znižal cene doriv z druge strani pa naš davkoplačevalski denar v nilijonih nazaj naftarjem metal kot je obljubil pred odhodom z oblasti.
pinkyprinc
23. 06. 2022 20.58
+4
Den nehi. Pri tej ceninma drzava in petrol vsak po 60centov dobicka minimum
staridida
23. 06. 2022 19.43
+0
Čas je da plešemo golobovo kolo-Žikino odpade..
Svetec 2021
23. 06. 2022 19.41
+0
Lahko smo srečni da imamo Goloba oni pijani V..... od Janše bi tak vse zavozil
srebrnibreg
23. 06. 2022 19.11
+9
Zakaj pa je za takanje na avtocestah višja obremenilna vrednost v ceni na liter goriva kot izven avtocest? Je izven njih bolj čisto dizelsko gorivo?
pattent
23. 06. 2022 19.10
-1
Pob golob ga spet sracka. Mogoce zanalasc, da se ukvarjamo z nafto, namesto z novimi 5imi ministrstvi in pa seveda ZNB.
srebrnibreg
23. 06. 2022 19.14
+4
Saj ne rabiš nrati tega članka. Beri tisto kar te zanima.
Luka64
23. 06. 2022 19.07
+0
Inšpekcijski nadzor pa je med tem ugotovil, da za pomanjkanje derivatov na črpalkah niso krivi črpalkarji, saj je bil v nedeljo naval na črpalke 10 x večji, kot ob normalnih dneh. Kdo je že povzročil takšen naval na črpalke? Pa, da vas spomnim, Janša več ni PV, da bi določal in omejeval cene derivatov. Torej kdo je kriv za pomanjkanje derivatov in bezljanje kupcev?
kekec9999
23. 06. 2022 18.48
+0
Smo pa lahko srečni, če nebi g. Robi urgiral bi bila pri nas nafta po 3.50eu.Hvala ti Robi.
staridida
23. 06. 2022 19.51
-4
Jaka Jack
23. 06. 2022 18.46
+14
Cena na svetovnem trgu strmo pada, našim trgovcem pa dobički v nebo. Takega državnega petrola ne potrebujemo.
kekec9999
23. 06. 2022 18.46
-3
Zeleni pri nas 0 od 0.!!!!!!!!!! Dobro zatrti.
Soba102
23. 06. 2022 18.34
+8
Kolikor mi je znano, je bil ravno spoštovani g. Golob pred nekaj meseci na soočenjih najbolj glasen, da se okoljskega davka ne sme dotikati, še enkrat povem okoljskega davka se ne sme dotikati, vse prej kot ta davek je spoštovani g. Golob dejal. Ne za mene niste več spoštovani, in tudi glasu od mene ne dobite Nikdar, pa če še NSI, SNS, DESUS, SDS, povabite v svojo stranke, ker mislite da vas bo številčno več, kot ste naredili z LMŠ IN SAB. NE GOLOB, LJUDSTVA IN ŽELJNIH DRŽAVLJANOV PO BOLJŠEM JE VEČ.
srebrnibreg
23. 06. 2022 19.16
+7
Zakaj mora za gorivo na avtocestah biti višji okolski davek kot izven njih?
mchamer
23. 06. 2022 18.28
-8
Po komentarjih sodec vidim, da vas vec kot polovica ali ne razume ali pa pac trolate.
MasteRbee
23. 06. 2022 18.27
+2
tole je cirkus