27. 3. 2023,
20.12

1 leto

Thermometer Blue 0,01

KK Ilirija KK Podčetrtek LTH Casting KK Zlatorog Laško Hopsi Polzela Šenčur Gorenjska gradbena družba Šentjur kk Rogaška Helios Suns KK Krka Novo mesto Liga Nova KBM

Ponedeljek, 27. 3. 2023, 20.12

1 leto

LIGA NOVA KBM, 22. KROG

Gorenjci preskočili vodilni Helios, Ločani do pomembne zmage v boju za obstanek

DP košarka Šenčur Krka Dino Murić | Pri Šenčurju je bil najboljši posameznik Murić s 25 točkami in 14 skoki. | Foto Vid Ponikvar/Sportida

Pri Šenčurju je bil najboljši posameznik Murić s 25 točkami in 14 skoki.

Z obračunom med Zlatorogom in Ilirijo se je začel 22. krog košarkarske lige Nova KBM. Laščani so zmagali z visokim izidom 90:64.  Prepričljiva je bila tudi novomeška Krka, ki je z 88:68 premagala Rogaško. Krog se je nadaljeval v soboto, ko so vodilni Helios Suns na domačem terenu morali priznati premoč Šenčur GGD. V nedeljo je Šentjur na gostovanju preskočil Hopse, v ponedeljek pa je LTH Castings prišel do pomembne zmage v boju za obstanek proti Terme Olimia.

Košarkarji Zlatoroga so zabeležili najvišjo zmago v sezoni. Pred domačimi gledalci so premagali oslabljeno zasedbo Ilirije z 90:64. Registracija tekme je sicer odložena zaradi suspenza izvršnega odbora Košarkarske zveze Slovenije (KZS) KK Iliriji zaradi neporavnanih finančnih obveznosti.

Odlično predstavo je prikazal 21-letni domači košarkar Jan Copot. Z 32 doseženimi točkami je postavil drugi najboljši seštevek v sezoni (rekord je 36 točk). Iz igre je metal 11:14, trojke 6:7, temu pa je dodal še šest skokov. Zlatorog ob izkupičku 6-16 sicer ostaja na dnu razpredelnice.

Dvoboj oslabljenih zasedb Krke in Rogaške so dobili Novomeščani, ki so se z 18. zmago vrnili na vrh lestvice lige Nova KBM. Gostom je pripadel prvi polčas, gostiteljem pa nadaljevanje. Z 29:12 v tretji četrtini je Krka prišla do dovolj visoke prednosti za mirnih zadnjih deset minut.

Glavni igralec ob zmagi Krke je bil domači organizator igre Rok Stipčević, ki je dosegel 28 točk. | Foto: Grega Valančič/Sportida Glavni igralec ob zmagi Krke je bil domači organizator igre Rok Stipčević, ki je dosegel 28 točk. Foto: Grega Valančič/Sportida Glavni igralec tekme je bil domači organizator igre Rok Stipčević, ki je dosegel 28 točk. Trojke je metal 6:8, iz igre 8:10, temu pa je dodal štiri podaje. Po 16 točk sta za Krko vpisala še Miha Škedelj (8 skokov) in Miha Cerkvenik (8 skokov). Pri Slatinčanih je Jure Špan dosegel 18 točk.

Domžalčani so po štirih zaporednih zmagah na domačem parketu izgubili s Šenčurjem, a se kljub temu na vrhu lestvice točkovno izenačili s Krko. Obe ekipi imata razmerje zmag in porazov 18-4. Na tretjem mestu pa se je utrdil Šenčur, ki je slavil 13. zmago. Gosti so sicer v zaporednih krogih ugnali obe najboljši ekipi lige.

V končnici sta se ekipi večkrat izmenjali v vodstvu, napad Heliosa pa je v zadnjih sekundah zapravil Austin Luke. Za Šenčur je na uri ostalo še sedem sekund, ko pa se je že zdelo, da se je Dino Murić zapletel, je iz težkega položaja od strani zadel od table za odločilni dve točki. Helios je imel še štiri desetinke sekunde, a je zahteven met za tri točke zgrešil Blaž Mahkovic.

Pri Šenčurju je bil najboljši posameznik Murić s 25 točkami in 14 skoki, pri domačih pa je z 21 točkami izstopal Austin Luke (6 sasistenc).

Šentjur je vpisal enajsto zmago, tretjo v tej sezoni proti Hopsom in četrto na zadnjih petih tekmah, s katero je naredil nov velik korak k uvrstitvi v četrtfinale, Hopsi (7-15) pa so doživeli peti poraz na zadnjih šestih tekmah, kar pomeni, da jih čaka ogorčen boj za obstanek v elitni družbi.

Košarkarji LTH Castings so vpisali pomembni dve točki v boju za obstanek v ligi Nova KBM. V zadnji tekmi 22. kroga so pred domačimi gledalci premagali Terme Olimia s 93:80. Ločani so zabeležili sedmo zmago v sezoni oziroma peto na zadnjih devetih tekmah. Hkrati so prvič v sezoni premagali klub iz Podčetrtka, ki je pet tekem pred koncem rednega dela pri 50-odstotnem izkupičku.

LTH Castings je temelje za zmago postavil v tretji četrtini, ki jo je dobil s 25:15, v zadnjih desetih minutah pa je rutinirano zadržal priigrano prednost.

Odlično predstavo v domačem dresu je prikazal Javon John Greene, 23-letni levoroki branilec iz ZDA, ki je s 36 točkami izenačil rekord lige Nova KBM v tej sezoni (zdaj si ga deli z Janom Copotom) ter postavil drugi najvišji statistični indeks v tekmovanju. Z metom 12:19, trojke 9:14, in šestimi skoki je prišel do indeksa 37. Višjega je v tej sezoni dosegel le Jan Copot iz Zlatoroga (40).