A kot kažejo zadnji dogodki, se bo časovnica zamaknila, kar bo verjetno vplivalo na dvig stroškov.

Podoba nove Drame, kot so si jo zamislili v biroju Bevk Perović arhitekti. Foto: ZAPS
Podoba nove Drame, kot so si jo zamislili v biroju Bevk Perović arhitekti. Foto: ZAPS

Načrte za zdajšnjo stavbo SNG-ja Drame je izdelal dunajski arhitekt Alexander Graf. 4. oktobra 1911 so z Wagnerjevim Kaisermarschem in predstavo Habsburg barona Alfreda Bergerja slavnostno odprli Jubilejno gledališče cesarja Franca Jožefa ali Nemško gledališče v Ljubljani, ki je bilo po 1. svetovni vojni preimenovano v Narodno gledališče v Ljubljani – Drama.

Kot piše na spletni strani Drame, sta bila leta 1967 stavbi na bočnih straneh odrskega stolpa prizidana funkcionalno zasnovana prizidka po načrtih arhitekta Dušana Medveda, leta 1996 pa je arhitektka Majda Planišček s sodelovanjem arhitektke in scenografke Mete Hočevar izdelala predlog, ki je predvidel širitev stavbe zlasti pod zemljo in povečavo prizidkov ob odru. Zamisel ni bila uresničena.

Nov projektni poizkus prenove so začeli 2001, a je bil leta 2008 prekinjen, potem pa je leta 2014 vodstvo Drame z ministrstva za kulturo dobilo nalogo, da pripravijo novo projektno dokumentacijo v zdajšnjih gabaritih, z dovoljeno poglobitvijo ter izselitvijo nekaterih programov v Nemško hišo in v skladišče v Šentvidu.

Leta 2016 je bil objavljen javni natečaj, na katerem so naslednje leto izbrali projekt arhitekturnega biroja Bevk Perović arhitekti. Zaradi težav pri zbiranju denarja za prenovo, projekt prenove je ocenjen na 43 milijonov evrov, je bil potem projekt zamaknjen za leto in pol. Leta 2019 je vlada projekt prenove potem le uvrstila v veljavni načrt razvojnih programov 2019‒2022, ministrstvo je zagotovilo sredstva za pripravo projektne in investicijske dokumentacije ter druga potrebna pripravljalna dela v vrednosti 2.739.000 evrov, in sicer 1.343.000 evrov v letu 2019 in 1.396.000 evrov v 2020.

Junija 2020 se je tako potem le začela prva faza celovite prenove, saj so takrat podpisali pogodbo za projektiranje in pripravo dokumentacije z birojem Bevk Perović arhitekti, ki je, kot rečeno, tri leta predtem zmagal na javnem natečaju. Ravnatelj Drame Igor Samobor je tedaj napovedal, da bo priprava dokumentacije končana v letošnjem letu, sama gradnja pa naj bi se začela leta 2022.

Načrte za zdajšnjo stavbo SNG-ja Drame je izdelal dunajski arhitekt Alexander Graf. Foto: SNG Drama Ljubljana/Katja Kodba
Načrte za zdajšnjo stavbo SNG-ja Drame je izdelal dunajski arhitekt Alexander Graf. Foto: SNG Drama Ljubljana/Katja Kodba

Kot je takrat pojasnil Samobor, bodo v času od pridobitve gradbenega dovoljenja do izselitve iz objekta junija 2022 prenovili skladišče v Šentvidu, kamor bodo preselili opremo in trenutne funduse, ki so v Drami. Hkrati pa bodo pripravili nadomestno lokacijo, kjer bodo v času prenove izvajali program. Slavnostno odprtje prenovljene zgradbe bi po načrtih morali dočakati jeseni 2025.

V ponedeljek pa je ob odstopni izjavi Samobor dejal, da je zdajšnji minister za kulturo Vasko Simoniti brez posveta s stroko posegel v projekt in med drugim zahteval, da se iz projekta izključijo tri leta pred tem kupljeni prostori Nemške hiše. "V želji po nadaljevanju postopkov smo z ekipo sodelavcev na vse te samovoljne intervencije pristajali. Kljub zahtevani prilagoditvi projekta zelene luči za nadaljevanje projektiranja nismo dobili. Dobili nismo niti dovoljenja za oddajo vloge za gradbeno dovoljenje. Gradbeno dovoljenje pa je prvi pogoj za pripravo dokumentacije, ki je podlaga za vse nadaljnje postopke in tudi za izračun dejanske vrednosti investicije."

Foto: ZAPS
Foto: ZAPS

In kako naj bi bila videti nova Drama?

Historični del Drame naj bi v skladu z načrti prenovili v skladu s spomeniškovarstvenimi standardi, obstoječi prizidek pa bodo porušili. Na njegovem mestu bodo zgradili novega, ki bo v enakih gabaritih kot obstoječi. Poleg tega bodo znova vzpostavili trg pred Dramo. Po prenovi bo Drama razpolagala s štirimi odri – Velikim odrom, Malo Dramo ter eksperimentalnim in vadbenim odrom.

Veliki oder bo zaradi varovanja kulturne dediščine ostal nespremenjen, odrska tehnika pa bo posodobljena. Mala Drama, ki zdaj sprejme okoli 100 gledalcev, se bo s prenovo preselila v klet in bo lahko po novem sprejela do 200 gledalcev. V novem prizidku bo tudi sestavljalnica odrske scenografije, s čimer bodo pridobili nekaj dodatnih terminov. Uprava bi se po prenovi preselila v Nemško hišo, kjer bi bil tudi del arhiva, prenove pa bi bilo deležno tudi skladišče v Šentvidu.