Petra Vlhova Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin Neja Dvornik Zrinka Ljutić Ana Bucik Flachau slalom alpsko smučanje

Torek, 10. 1. 2023, 21.40

Alpsko smučanje, slalom, Flachau (Ž)

Ana Bucik prvič po dveh letih odstopila, Mikaela Shiffrin premagana

Flachau Shiffrin Vlhova Dürr | Slovakinja Petra Vlhova je zmagovalka nočnega slaloma v Flachauu. | Foto Reuters

Slovakinja Petra Vlhova je zmagovalka nočnega slaloma v Flachauu.

Ni še napočil čas za 83. zmago Mikaele Shiffrin. Flachau je gostil sedmi slalom sezone, dobila pa ga je Petra Vlhova. Njena 27. zmaga v svetovnem pokalu. Slovakinja je Američanko premagala za 43 stotink. Brez točk v Avstriji za slovenske smučarke. Ana Bucik je odstopila že v prvi vožnji, kar je njen prvi slalomski odstop po tretjem januarju 2021. V finalu je kol zapela hrvaška najstnica, ki so se ji po prvi vožnji na tretjem mestu nasmihale prve stopničke.

Zlata lisica Mikaela Shiffrin
Sportal Kričala in jokala: "Občutek sem imela, da bom eksplodirala"

Ana Bucik | Foto: Reuters Ana Bucik Foto: Reuters Ana Bucik je prejšnjo sezono končala s četrtim mestom v slalomu v Meribelu, na prvih šestih te sezone se je vselej uvrstila med prvo petnajsterico. Najboljša je bila pred tednom dni v Zagrebu, peta. Po svojem najboljšem veleslalomskem dosežku v karieri (osma v soboto v Kranjski Gori) je bila pred sedmim slalomom zime še bolj samozavestna. Pa še v Flachauu zelo rada smuča. Pred njim je bila v slalomskem seštevku na petem mestu (195 točk). A trener Petre Vlhove je na strmini s številnimi valovi v prvi vožnji postavil zelo zahtevno progo in Goričanka je odstopila. To je njen prvi odstop v slalomu po tretjem januarju 2021. Bil je zelo razočarana.

Odstopila je tudi Neja Dvornik (številka 27). V cilj prve vožnje je prišla najmlajša od slovenske trojice, 22-letna Nika Tomšić. S številko 60 je zaostala pet sekund in 43 stotink. Osvojila je 43. mesto. Od 69 smučark na štartu jih je v cilj prve vožnje prišlo 46.

10. Thea Louise Stjernesund (Nor) +3,17
Odstop v prvi vožnji: Ana Bucik (Slo), Neja Dvornik (Slo)

Mikaela Shiffrin | Foto: Reuters Mikaela Shiffrin Foto: Reuters

Na prvih treh mestih smučarke, ki v slalomu dominirajo zadnjih nekaj sezon. Zmagala je Slovakinja Petra Vlhova, ki je vodila že po prvi vožnji. To je njena prva slalomska zmaga sezone. Američanko Mikaelo Shiffrin, ki lovi rekordno 83. zmago v svetovnem pokalu, je premagala za 43 stotink. Večji del posla je naredila v prvi vožnji, ki jo je postavil njen trener. Na tretjem mestu pa je sedmi slalom sezone končala Nemka Lena Dürr, ki je zaostala že 85 stotink.

Nočni slalom je zaznamovala še hrvaška najstnica Zrinka Ljutić, na katero smo vas opozorili že pred to tekmo. Njen mentor Ivica Kostelić je napovedal, da bo še to sezono prišla na stopničke. In po prvi vožnji so se ji res nasmihale. Bila je tretja, edina, ki je bila nekaj bližje Vlhovi in Shiffrinovi (58 stotink zaostanka). A je bil očitno pritisk zanjo prevelik in je količek zapela že v zgornjem delu finalne vožnje. Hrvaška tako ostaja brez stopničk dolgih 15 let. Nazadnje je uspelo Ani Jelušić.

Zrinki Ljutić so se po prvi vožnji nasmihale prve stopničke, a je v finalu odstopila. | Foto: Reuters Zrinki Ljutić so se po prvi vožnji nasmihale prve stopničke, a je v finalu odstopila. Foto: Reuters

Zlata Lisica Zrinka Ljutić
Sportal Hrvaška najstnica pod mentorstvom Kostelića kmalu na stopničke #video

Prve točke sezone za Lapanjo

Skupaj je v finalu odstopilo šest smučark, tako je Američanka s slovenskimi koreninami Lila Lapanja osvojila 23. mesto. To so njene prve slalomske točke te zime.

"Žal mi je napake Ane Bucik, saj je imela majhen zaostanek. Imela je možnost za prvo peterico. Tehnična napaka na enem valu. To jo je stalo uvrstitve," je nastop Bucikove opisal trener slovenske ekipe Sergej Poljšak.

Slovensko ekipo zdaj čaka tridnevni premor, nato se odpravljajo na tridnevne priprave na Kronplatz, kjer bo 24. januarja veleslalom. Pred februarskim svetovnim prvenstvom v Franciji je nato na sporedu še veleslalomski in slalomski postanek na Češkem v Špindleruvem Mlynu, kjer sta tekmi pod vprašajem, saj so brez snega.

Andrej Rečnik Zlata lisica 2023
Sportal "Nostalgija za Mariborom je. Počutimo se kot doma, a to ni doma."
Mikaela Shiffrin 2/2 Zlata lisica 2023
Sportal Neverjetna Mikaela Shiffrin do 82. zmage, Ana Bucik znova v prvi deseterici