V uvodnem nagovoru na zasedanju je Bacheletova talibane pozvala, naj spoštujejo svoje zaveze, da bodo spoštovali pravice žensk in deklet, etničnih in verskih manjšin ter se vzdržali maščevanja. »Odgovornost je zdaj povsem na strani talibanov, da te zaveze uresničijo,« je dejala po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Kršenje človekovih pravic bi po njenih besedah »spodkopalo legitimnost storilcev tako v odnosu do ljudi kot do regionalnih in mednarodnih institucij ter drugih držav«.

»Ključna skrajna meja bo to, kako bodo talibani obravnavali ženske in dekleta,« je poudarila visoka komisarka. Pozvala jih je k spoštovanju pravic žensk do svobode, svobodnega gibanja, izobraževanja in zaposlovanja.

Povedala je še, da je njen urad prejel verodostojna poročila o resnih kršitvah na območjih pod nadzorom talibanov, vključno z usmrtitvami po hitrem postopku, omejevanjem pravic žensk in preprečevanjem šolanja za dekleta.

Afganistanski veleposlanik pri ZN Nasir Ahmad Andiša, ki ga je imenovala zdaj že nekdanja vlada predsednika Ašrafa Ganija in še naprej zastopa državo, je od članic Sveta ZN za človekove pravice zahteval odločno ukrepanje. Pozval jih je, naj pošljejo močno sporočilo vsem stranem, vključno s talibani, da bodo imele zlorabe in kršitve človekovih pravic posledice.

Nevladne organizacije za človekove pravice so ta organ ZN pozvale k vzpostavitvi mednarodne misije za ugotavljanje dejstev, da bi ocenili razmere na terenu in dokumentirali kršitve, vključno z vojnimi zločini in zločini proti človečnosti, ter na podlagi tega zahtevali odgovornost.

Vendar pa osnutek resolucije, predstavljen na današnjem zasedanju, vsebuje zgolj predlog, naj Bacheletova pripravi poročilo o razmerah na področju človekovih pravic v Afganistanu in ga predstavi na rednem zasedanju Sveta ZN, predvidenem za marec prihodnje leto.

Po navedbah več diplomatskih virov je več držav, ki bi sicer zahtevale ostrejšo resolucijo, zadržanih, saj se bojijo, da bi s tem razjezile talibane in ogrozile evakuacije svojih državljanov in afganistanskih sodelavcev iz države, poroča AFP.

Dvomi v podaljšanje roka za evakuacije iz Kabula

Britanski minister za obrambo Ben Wallace je danes pred srečanjem G7 ocenil, da je zelo malo verjetno, da bo rok za evakuacije iz Afganistana podaljšan. Ta se sicer izteče 31. avgusta. Čeprav bi si več držav želelo podaljšanje roka, je Wallace priznal, da temu zaenkrat niso naklonjeni niti ameriški predsednik Joe Biden niti talibani.

»Mislim, da je malo verjetno,« je dejal Wallace za televizijo Sky News o podaljšanju roka. »Ne samo zaradi tega, kar so rekli talibani, ampak tudi če pogledamo javne izjave predsednika Bidna, se mi to zdi malo verjetno,« je dodal.

Kljub temu je britanski minister zagotovil, da se bodo danes na vrhu skušali dogovoriti o podaljšanju roka za evakuacijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. »Seveda je vredno, da vsi to poskusimo in bomo,« je povedal.

Varnostne razmere vse slabše

Francija je medtem sporočila, da bodo še ta teden prenehali z evakuacijami, če bodo ZDA vztrajale pri roku za umik 31. avgusta. »Za nas to pomeni, da se naše operacije končajo v četrtek zvečer. Imamo še tri dni,« je povedal Nicolas Roche s francoskega zunanjega ministrstva.

Podobno je posvarila tudi Španija. Vlada v Madridu je sicer zagotovila, da bodo skušali evakuirati čim več ljudi, vendar bodo glede na tamkajšnje razmere nekateri ostali tam, je sporočila ministrica za obrambo Margarita Robles.

Velika Britanija nadaljuje evakuacijo iz Kabula. Wallace pa je posvaril, da se varnostne razmere ob približevanju 31. avgusta vse bolj slabšajo. V ponedeljek so Britanci iz Kabula umaknili okoli 2000 ljudi, skupno 9000, je še pojasnil minister.

Biden je določil 31. avgust kot rok za odhod ameriških vojakov, ki skupaj z britanskimi trenutno zagotavljajo varnost na kabulskem letališču, je pa dopustil možnost, da bi rok podaljšali, če bi bilo to potrebno. V ponedeljek pa je tiskovni predstavnik talibanov posvaril, da se skupina ne bo strinjala glede podaljšanja, saj da datum predstavlja skrajno mejo, kakršnekoli zamude pa bodo razumeli kot podaljševanje okupacije.

Velika Britanija bo danes vodila nujne pogovore voditeljev G7 o Afganistanu. Skupini poleg Velike Britanije pripadajo še ZDA, Kanada, Francija, Nemčija, Italija in Japonska.

Na predvečer srečanja je britanski premier Boris Johnson posvaril, da se bodo morale države pripraviti tudi na naslednjo fazo za Afganistan. Prepričan je, da bi morale države podpreti begunce in obnoviti svojo zavezo glede varovanja napredka, ki so ga dosegli v Afganistanu v zadnjih 20 letih, predvsem na področju pravic žensk in manjšin.