Spominčica praznuje 25 let

30.9.2022 | 10:40

Spominčica praznuje 25 let
Spominčica praznuje 25 let
Spominčica praznuje 25 let

V septembru, točno 21. septembra, svet praznuje dan Alzheimerjeva bolezni. V tem stavku lahko vidimo, da gre za bolezen in ne za neko duševno stanje ljudi.

V združenju Spominčica Slovenije, kot v naši podružnici Spominčice Dolenjske Novo mesto, si prizadevamo, za kakovostno oskrbo oseb z demenco. V tem četrtletnem obdobju je bilo postorjenega veliko v korist svojcev in bolnikov z demenco.

V letošnjem letu, po sprostitvi in ponovnem možnem druženju, smo v našem odboru izvedli predstavitev dela Centra za nevrološke bolezni v Novem mestu, ki ga je predstavil dr. Matej Kolenc, je na skupščini bil predstavljen nadaljnji program podružnice Spominčice Dolenjske, ki skrbi za celovito obravnavo demence v lokalnem okolju. Še vedno si bomo prizadevali, da lokalni, krajevni odbori članov, družabnic, družabnikov, ohranja stik s svojci oseb z demenco, s stanjem seznanja glavni odbor podružnice, ki preko sveta podružnice seznanja Center za nevrološke bolezni Novo mesto, Dolenjsko lekarno, Domove starejših občanov v regiji, in na ta način zaključuje celovitost obravnave.

Letošnji svetovni dan demence so v podružnici izkoristili za sprehode za spomin v krajevnih odborih občin, domovih starejših, kar so udeleženci z modrino majic, kapic, napihnjenih balonov, izražali pripadnost gibanju pravice bolnikov do kakovostne oskrbe. V našem okolju še vedno pogrešamo razširjeno organizirano varstvo bolnikov v bližini bivališč. Podružnica je že predstavila projekt takega dela za Novo mesto, kjer je bilo obravnavanih enaindvajset oseb, ki bi se na petih lokacijah v mestu lahko družile v prisotnosti in ob pomoči oseb, ki bi imeli opravljeno usposabljanje za tako delo.

Žal moramo v odboru Spominčice Dolenjske ugotoviti, da ni bilo sogovornikov za reševanje te problematike. V posameznih občinah skušajo reševati ta problem, vendar v odboru in svetu prevladuje mnenje, da brez dodatnega izobraževanja, nagrajevanja, ne bo šlo.

Ugotovljeno je tudi to, da so v Sloveniji in v svetu, organizirani kongresi, projekti, ki vključujejo pretežno profesionalne osebe, ki so zaposlene na različnih nivojih obravnave demence, nimajo pa stika z bolniki v prvi fazi obolenja, še pred diagnozo, in tistimi z diagnozo, ki ne najdejo mesta v domu, ali želijo ostati v domačem okolju. Ravno ti bolniki z demenco, njihovi svojci, se obračajo na nas s prošnjami možnosti obiskov na domu, za uro, dve, tri, komunikacijo, igro, sprehodi …vendar je tu problem usposobljenih družabnikov za tako obliko pomoči.

Odprtih je veliko dilem, ki jih ne moremo reševati sami. Skromna sredstva, ki jih dobi društvo, podružnica, ki odborom priskrbijo material za delo, so premajhna, da bi se odbor lahko pogovarjal z lastniki gostišč, njihovih teras in dvoran o gostovanju bolnikov z demenco, družabnikov in svojcev. Dogovori občin, ki imajo denarna sredstva, bi že nekaj pomenila.

Ravno naša, dolenjska regija, ima največ stikov s svojci bolnikov. Lahko bi jih bilo še več, če bi bilo uresničenih več dejavnikov iz zgornjega segmenta zahtev.

Odbor je bil dejaven na mednarodni konferenci V ritmu človeških možganov v Cankarjevem domu v Ljubljani. Konferenca s področja nevroloških bolezni za bolnike in svojce in strokovnjake, je k udeležbi pritegnila strokovnjake, ki, kot je nam znano ne sodelujejo s svojci v prvi fazi bolezni. Moramo pa povedati, da sta bila zajeta dva segmenta bolezni prikazana skozi prisotnost in izpoved bolnika. Vrednost takih dogodkov je ravno v vsebinah iz prakse za prakso. Združevanju svojcev in bolnikov z demenco v začetni fazi in pred diagnozo, ter namestitvijo v dom, negovalni oddelek, je potrebno prevzeti prakso tujine, ki že izvaja programe te prakse.

Naše društvo si prizadeva, da na klice svojcev obiskuje bolnike, jim nudi del programa z vajami za urjenje spomina, konverzacije, gibanja in skrbi za zdravo življenje.

Kako dolgo bo to še potekalo ne vedo sami v odborih, ker je tudi pri njih prisotna izgorelost, kot temu radi pravijo zaposleni. Prostovoljci delajo za dobro ime, čast in pomoč tistim najbolj potrebnim.

Svetovni dan je lepo minil v številnih krajih Dolenjske; v Straži s pozornostjo občinske uprave in županom, v Novem mestu s sprehodom iz Šmihela, Mestnih njiv, Bršljina, Ločne in z zaključkom z obliko dela Alzheimer cafeja na Glavnem trgu, kjer je bilo dorečen program, ki bo vseboval tri delavnice in predavanja. V sklopu enega je tudi prihod dr. Zvezdana Pirtoška. Vsa dogajanja bodo potekala na drugi in tretji torek v jesenskih in zimskih mesecih v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto.

Želimo, da nam v ponedeljek, 3. oktobra 2022, ob 10.10, prisluhnete na Radiu Sraka.

Pridružite se gibanju Spominčice in postanite podpornik ter izvajalec programa.

Bralcem poklanja članek in slike Jože Pečnik.

Galerija

_znm (1)
_znm (2)
_znm (3)
_znm (4)
_znm (5)
_znm (6)
_znm (7)
_znm (8)

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava