Boštjan Poklukar. Foto: BoBo
Boštjan Poklukar. Foto: BoBo

V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) se Boštjana Poklukarja spominjajo, ko je bil minister v času vlade Marjana Šarca. Takrat je "kljub nekaterim vsebinskim razhajanjem" vodil strpen, kulturen in konstruktiven socialni dialog, so zapisali v odzivu. Od njega pričakujejo, da bo pristopil k reševanju cele vrste odprtih vprašanj.

V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) pa so glede predloga za imenovanje Poklukarja za notranjega ministra zadržani, a pričakujejo, da bodo z njim dobro sodelovali, je dejal podpredsednik sindikata Sebastjan Korošec. V obdobju, ko je bil Poklukar minister, je namreč dejal, da delovanje SPS-ja spominja na parapolicijo. Sindikat pa je takrat komentiral, da je socialni dialog z ministrstvom na najnižji točki v zgodovini.

Po vstopu Hrvaške v schengensko območje je pred Poklukarjem naloga organizacijske in kadrovske prilagoditve delovanja policije, so zapisali v PSS-ju. Med odprtimi vprašanji so našteli normativne ureditve področja sindikalnega delovanja v policiji in na notranjem ministrstvu ter izpolnitev vseh veljavnih, a neizpolnjenih dogovorov in sporazumov.

Odzivi na kandidaturo Boštjana Poklukarja

Sindikata sta si enotna glede zahtev o implementaciji kariernega sistema in vrednotenja delovnih mest policistov. SPS od ministra pričakuje, da jih bo podpiral pri zahtevah glede ponovne vzpostavitve razmerij plačnih razredov med t. i. pooblaščenimi uradnimi osebami.

V PSS-ju pa zaradi "sprenevedanja" ministrstva za javno upravo pričakujejo, da bo prav vrednotenje delovnih mest policistov eden trših orehov, kot so se izrazili. Ministrstvo za javno upravo obveznosti iz tega naslova vodi v smer konflikta, in ne v smer rešitve, menijo. Tako se pa v organizaciji policije ustvarja negativno vzdušje in utrjuje prepričanje o šikanoznem in poniževalnem odnosu do slovenskih policistov in kriminalistov, so dejali.

Zato v PSS-ju pričakujejo, da se bodo vsa odprta vprašanja vodila v strpnem in konstruktivnem socialnem dialogu ter v smer izboljšanja ekonomsko-socialnega statusa policistov. Samo tako je mogoče ustvariti pogoje za nadaljnje uspešno zagotavljanje visoke varnosti vseh prebivalcev, so sklenili.

Damir Črnčec je bil dolgoletni sodelavec Janeza Janše, ki je ob nastanku stranke LMŠ presedlal k Marjanu Šarcu. SD in Levico motijo prav Poklukarjeve povezave s Črnčecem. Foto: BoBo
Damir Črnčec je bil dolgoletni sodelavec Janeza Janše, ki je ob nastanku stranke LMŠ presedlal k Marjanu Šarcu. SD in Levico motijo prav Poklukarjeve povezave s Črnčecem. Foto: BoBo

Odzivi političnih strank

Kandidat za notranjega ministra Poklukar se bo na pristojnem odboru DZ-ja predstavil v ponedeljek. V koaliciji so za zdaj z odzivi skopi, iz SD-ja so sporočili le, da to ministrstvo spada v kvoto Gibanja Svoboda, zato gre za odločitev premierja in Gibanja Svoboda. V NSi-ju pravijo, da je dal premier Golob pri izbiri notranjega ministra prednost lojalnosti pred strokovnostjo, v SDS-u bodo stališče predstavili v razpravi v DZ-ju.

Enotna podpora poslancev Svobode

Poslanke in poslance Gibanja svoboda po besedah njihovega vodje Boruta Sajovica zanima, kaj bo ministrski kandidat Boštjan Poklukar povedal na zaslišanju o migracijski politiki, boju proti korupciji in nadaljnjem čiščenju policije. To, da je Poklukarjeva politična pot tesno povezana s potjo Damirja Črnčeca, ki je najprej sodeloval z Janezom Janšo, nato pa presedlal k Marjanu Šarcu, za Svobodo ni težava. "V tej državi sta konjiček in nacionalni šport, ker smo majhni, da vedno drug drugega povezujemo z nekom, to je treba vzeti z rezervo," je dejal Sajovic.

Po Sajovičevih zagotovilih je v poslanski skupini Svoboda podpora kandidaturi enotna, na zaslišanju pa od kandidata pričakujejo jasne odgovore o migracijski politiki, spoštovanju človekovih pravic, zmanjšanju korupcije, gospodarskem kriminalu, povečanju prometne varnosti in depolitizaciji policije. "Policija naj bo orodje v rokah ljudi, in ne v rokah aktualne politike," je poudaril.

Na vprašanje, kakšno je njihovo stališče do kandidata, glede na to, da so prejšnjo ministrico Tatjano Bobnar pri interpelaciji branili, Poklukar pa se je v njenem sporu s predsednikom vlade glede vpletanja politike v policijo postavil na Golobovo stran, je Sajovic odgovoril, da Bobnarjevi nikoli niso očitali nestrokovnosti, "ampak notranji minister je politik, ni prvi policist v državi".

Glede povečevanja vpliva Črnčeca v vladi pa je Sajovic odgovoril, da ni videl, "da bi bil Črnčec predlagan kot kandidat za ministra". Na očitke opozicije o nestrokovnosti izbranega kandidata pa je spomnil, da tudi nekdanji obrambni minister Matej Tonin ni bil obramboslovec in nekdanji notranji minister Aleš Hojs ne policist ter da je treba nehati z dvojnimi merili. "Mi bomo Poklukarja kot ministra ocenjevali po dejanjih in po tem, kako bo tiste naloge, ki so mu zadane, izpolnil," je poudaril.

Sorodna novica Golob za notranjega ministra predlaga Boštjana Poklukarja

SD in Levica nista navdušena

Medtem je neuradno slišati, da v SD-ju in Levici nad Poklukarjem ni prav velikega navdušenja že zaradi njegovih povezav z državnim sekretarjem na obrambnem ministrstvu Črnčecem. Kljub temu ga bodo podprli. Koalicijski dogovor je namreč takšen, da si vsaka stranka sama izbira ministre za svoje resorje.

V SD-ju izbire kandidata za zdaj niso komentirali, saj da spada v kvoto Gibanja Svoboda. "V SD-ju verjamemo, da bo bodoči minister deloval v skladu z zakonodajo in uspešno izpolnjeval koalicijske zaveze," so bili skopi. Vodja poslancev SD-ja Jani Prednik je na vprašanje, ali je Poklukar primeren kandidat za notranjega ministra, odgovoril: "Ne bi se rad opredeljeval, dejstvo je, da je to odločitev predsednika vlade, če pa na prvo žogo rečem in se spomnim njegovega ministrovanja, nekih velikih napak minister takrat ni delal."

Minister za solidarno prihodnost iz Levice Simon Maljevac je k temu dodal: "Hočemo, da bo deloval v skladu z zakonom v skladu s pričakovanji civilne družbe in nevladnih organizacij."

Levica se je sicer leta 2018 vzdržala pri glasovanju o Šarčevi ministrski ekipi, ker so jo motili trije ministri, med njimi tudi Boštjan Poklukar.

V opozicijski Novi Sloveniji pa obžalujejo Golobovo izbiro. Poslanec Janez Žakelj je prepričan, da je dal premier prednost lojalnosti pred strokovnostjo. "V NSi-ju nas skrbi, da vsi resorji, ki so represivni, prehajajo v politično opcijo, ki na zadnjih volitvah ni prejela podpore volivcev," je povedal Žakelj in spomnil, da je bil Poklukar član LMŠ-ja, ki se na zadnjih državnozborskih volitvah ni uvrstil v DZ. Po Žakljevih besedah se ne spomnijo, kaj odmevnega naj bi Poklukar storil v času, ko je že vodil notranje ministrstvo. Kot je še dejal, prejšnji notranji ministrici Bobnar niso mogli očitati nestrokovnosti, drugače pa je za Poklukarja.

Odzivi na kandidaturo Boštjana Poklukarja

Golob predlagal Poklukarja

Predsednik vlade Robert Golob je predlog kandidature Boštjana Poklukarja za notranjega ministra v DZ poslal v ponedeljek. V uradu za komuniciranje so ob tem napovedali, da bo kandidat za ministra Poklukar na voljo za izjavo po predstavitvi na matičnem odboru v DZ-ju. Seja odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo z njegovo predstavitvijo je sklicana za prihajajoči ponedeljek.

Ob zeleni luči matičnega odbora pa bo DZ po napovedih predsednika vlade o kandidatu za ministra odločal na februarski redni seji, ki se bo začela 20. februarja. Če bo izvoljen, bo Poklukar, ki je sicer notranje ministrstvo vodil že v času vlade Marjana Šarca, nasledil Tatjano Bobnar, ki je po zaostritvi odnosov s premierjem Golobom s te funkcije odstopila decembra lani. Vodenje resorja je takrat začasno prevzela ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.