Slovenija

Steklo reševanje rib, na pomoč ribiškim družinam tudi vojaški helikopter

Ljubljana, 10. 08. 2023 13.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ko se je voda umaknila, za seboj ni razkrila le uničujočih posledic poplav na imetju, temveč tudi na naravi in biodiverziteti. Narasli hudourniki so iz strug na travnike, polja, v vasi naplavili tudi več rib. Zavod za ribištvo Slovenije opozarja, da bo upad ribjega staleža vseh starostnih razredov velik. Ribiške družine tako na terenu rešujejo ribji živelj, ob tem pa tudi sanirajo večje količine že poginulih rib, ki so ostale na prej poplavljenih območjih.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Reke in plazovi uničili številne habitate
    03:00
    Iz 24UR: Reke in plazovi uničili številne habitate
  • Po poplavah ujete številne ribe
    00:10
    Po poplavah ujete številne ribe

Ribiške družine in Zavod za ribištvo Slovenije se na terenu trudijo reševati ribe, ki so po umiku vode ostale ujete na prej poplavljenem terenu. "Katastrofalne poplave so močno okrnile ribji živelj v vseh prizadetih vodotokih," sporočajo v Ribiški zvezi Slovenije, ki opozarja, da bo upad staleža rib v vseh starostnih razredih velik. "Tega bomo morali v prihodnosti ribiči pomagati obnoviti z vlaganji mladic in odraslih rib."

Več o akciji reševanja rib boste izvedeli ob 19. uri v naših večernih novicah 24UR.

"Od nedelje, ko smo ugotovili dejansko stanje, katero je katastrofalno, probamo rešiti še tisto malo, kar je ostalo v naših vodah," je naši televizijski ekipi povedal predsednik domžalskega odbora RD Bistrica Domžale Franci Kolenc. Dodaja, da so z ekipo v teh štirih dnevih pred gotovo smrtjo rešiti najmanj pet, šest tisoč postrvi in lipanjev.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Številne ribiške družine so se tako po umiritvi razmer podale na teren, na katerem rešujejo vodni živelj. "Med reševanjem rib se najde tudi kar nekaj ribjega potomstva, ki je najbolj na udaru potem, ko se voda začne umikati," je sporočila Ribiška družina Radgona.

Medtem je na pomoč ekipi Ribiške družine Ljubno ob Savinji priskočil tudi helikopter Slovenske vojske. "Ko intervencijski odlov dobi povsem drug pomen. Udarna izlovna ekipa Ribiške družine Ljubno ob Savinji se je vkrcala v helikopter Slovenske vojske za polet v Luče, kjer bodo na območju iz od Savinje ločenih vodnih teles poskusili rešiti čim več vodnega življa," so zapisali na družbenem omrežju.

Terenska intervencijska ekipa Zavoda za ribištvo Slovenija pa je medtem pomagala Ribiški družini Bistrica Domžale. Kamniška Bistrica je namreč strugo speljala drugam, tako da je nekaj mlinščic ostalo brez vode. V lužah pa medtem odkrivajo tudi tiste redkejše vrste, ki jih ribiči niso videli že več let.

So pa poplave zagotovo zdesetkale ribje vrste. Voda z velikim tokom je po besedah Ribiške zveze Slovenija ubila večino rib, tiste, ki so se umaknile ob stran, pa so ostale na poljih in tam poginile. Tudi Ribiška družina Medvode je s polj ob Sori in Savi pobrala večje število poginulih rib, od podusti do sulcev. 

Poleg tega so ribe poginile, ker jim je v škrge prišla kalna voda, piše STA. Poginilo pa je tudi veliko mladih ribic, ki se niso znale umakniti, pa je povedal predsednik zveze Miroslav Žaberl. Zaradi poplav je v reke prišla kanalizacija, prav tako se je vanje iztekala nafta iz različnih cistern, ki jih je voda odnesla iz hiš. "Vse to vpliva na ribje življenje. Zaenkrat še ne vemo, ali bodo te ribe užitne ali ne," je dejal. Kot je dodal, vsekakor "to ni dobro niti za vodotok niti za ribe".

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ribiči po Žaberlovih navedbah pričakujejo, da bo država prisluhnila njihovim predlogom in jih bo za dlje časa oprostila plačila koncesnin in vodnega povračila. Prav tako želijo, da jim bo finančno pomagala pri obnovi ribiških objektov in naseljevanju rib v izpraznjene vodotoke. Sami pa bodo še naprej dejavno sodelovali pri odpravljanju posledic zaradi poplav, je zagotovil.

"Nekatere naše reke so po preteklih hudih nalivih prestopale bregove in že nekaj časa tečejo v strugah, toda vodostaji ostajajo povečani. Stanje se zaenkrat najhitreje izboljšuje na Nadiži, Soči in Učji ter tudi Trebuščici. Tolminka je v spodnjem delu dostopna v manjši meri, gladina pa se znižuje," medtem sporoča ribiška družina Tolmin, ki opozarja, da bodo ribolovne vode do običajnih pretokov za ta letni čas potrebovale še vsaj nekaj časa, še posebej Bača in Idrijca, ki sta po izjemnih pretokih še vedno visoki in kalni.

"Idrijca je nelovna skorajda mesec dni," so dodali. Kjer je bilo vode največ, je opaziti precej prodnega nanosa, še posebej na Kneži in Bači. Ribolov je trenutno omejen in zahteven, opozarjajo, zato previdnost ni odveč, še dodajajo.

Na Cerkniškem jezeru medtem opažajo drugi najvišji avgustovski vodostaj (402 centimetra) v vsej zgodovini uradnih meritev. "Za samo osem centimetrov višji vodostaj je jezero doseglo pred 46 leti, in sicer na dan 27. avgusta 1977," so na spletu zapisali v Ribiški družini Cerknica.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

seter73
10. 08. 2023 15.19
+0
Dajmo država..vržite RD-jem ene par 10mio da bodo jeseni dobre veselice in da bo lahko nato 500 kvazi ribicev k se nima kam dat, na obrežjih palice postavilo in zraven odojka peklo...saj narod ki je ostal brez vsega je itak tiho in rine dalje kolikor se lahko v tem obupu
G. Papež
10. 08. 2023 17.29
-1
Na neki čuden način imaš žal prav. Nič pametnega od teh RD, žal.
Bolfenk2
10. 08. 2023 14.12
+2
Vojaški helikopterji se uporabljajo za reševanje rib, telička, pujska... Mislim da bodo sosednje države umaknile svoje helikopterje, ki so jih poslali na pomoč, ker se delamo norca iz helikopterskega reševanja.
G. Papež
10. 08. 2023 17.27
+1
Se ne strinjam s tabo. Ribe in ostalo so nenazadnje naša hrana. Direktno ali preko ribiškega turizma, ki ga žal ne znamo razvijati, pa bi se dalo.
smuuki
12. 08. 2023 10.26
+1
Dajmo si nalit čistega vina. Ribiške družine in ribiška zveza so pridobitna dejavnost. Nekaj posameznikov gospodari na tuji posestvi za svoj račun. Kaj ima lokalna skupnost poleg omejitev od tega? Kje končajo denarci od prodaje ribolovnih dovililnic? Enako je z lovci. To so samo društvo po novem nvo. Breme te dejavnosti ( povožena trava, razrite polske poti) ostane kmetom, denar ribičem nihče se pa ne vpraša kaj storijo z njim.
smuuki
12. 08. 2023 10.33
+1
Posamezniki lahko brez oviranja lovijo zase drugim pa z visokimi kaznimi to preprečujejo. To je po mnenju levega bloka pravična razdelitev dobrin tega sveta. Pa razumi če moreš. Je pa vse zakonito ker so si sami napisali tak zakon. Družba od tega nima čisto nič. Na Unici lovijo italijani, avstrijci. Mi pa nemo gledamo kako rijejo z terenskimi vozili po naših poljskih poteh in travi. Tudi najvišji politični veljaki neovirano lovijo. Velika večina je po pisanju medijev mislila, da prestajajo zaporno kazen. Ne na Unici so si krajšali čas brez plačila karte.
G. Papež
10. 08. 2023 13.59
-3
Dogodek je brez dileme katastrofa za ribe. Ampak nima pa veze z obstoječim staležem. Ribiške družine bi se morale bolj truditi, da se preprečijo posegi v in OB strugah, ki so nespametni, le tako se bo ustavil upad. Pa tudi izpust v reke bi moral biti bolj strokoven, da bo uspeh.
IvanJaJo
10. 08. 2023 14.28
+7
Za vsak uraden poseg v vodno in pri obalno območje vode se rabi soglasje oz mnenje Direkcije RS za vode.. Neglede na lastništvo. Zato bo krivca treba iskati drugje ne pri ribiških družinah...