Ukrajina

Pri Bahmutu močno poškodovan slovenski oklepnik

Bahmut, 09. 01. 2023 13.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
77

Boji v ukrajinski regiji Doneck na frontni črti Bahmut–Soledar–Seversk se približujejo kritični fazi. Ruske sile napredujejo v okolici Bahmuta, v Soledarju potekajo boji v samem središču mesta. "Razmere so zelo resne," ocenjuje ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Na fronto je prispel poveljnik kopenskih sil generalpolkovnik Oleksandr Sirski. Fotografije z bojišča v okolici Bahmuta pa razkrivajo poškodovano oklepno vozilo M-80A, ki ga je Slovenija donirala Ukrajini.

Oklepnike BVP M-80A je v sklopu vojaške pomoči Ukrajini Slovenija donirala konec junija. Skupno 35 oklepnih amfibijskih vozil je prešlo v sestavo 24. motorizirane brigade ukrajinske vojske, ki je bila v poletnih in jesenskih mesecih udeležena v bojih zahodno od Dnepra v hersonski regiji. V začetku septembra so bili objavljeni posnetki oklepnikov, ki prečkajo reko Ingulec

V nadaljevanju spopadov je ukrajinska vojska za seboj pustila vsaj enega od oklepnikov, ki se je očitno med služenjem 24. brigadi pokvaril.

V srditih bojih v okolici mesta Bahmut pa je večjo škodo utrpel še eden od oklepnikov jugoslovanske izdelave, potem ko je bil žrtev napada s protioklepnim orožjem. Fotografije prikazujejo poškodovan oklep vozila, namenjen za prevoz pehote, na dveh mestih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Oklep vozila je iz zvarjenih oklepnih jeklenih plošč. Ob bokih, kjer je oklepnih utrpel zadetek ruskega protioklepnega orožja, je debel devet milimetrov, kar nudi zaščito le pred izstrelki iz lažjega pehotnega orožja in šrapnelov granat. Sprednji del oklepa je nekoliko debelejši, 14 milimetrov. Kot že rečeno, je prednostna naloga oklepnika prevoz pehote in ne neposredno bojevanje v prvih linijah. 

Vozila M80-A so bila dolga leta spravljena in konzervirana med tanki in drugimi oklepniki v bližini Pivke, dekonzervacija pa je trajala več tednov. Slovenija je oklepnike podedovala od Jugoslovanske ljudske armade, pred približno 40 leti pa jih je izdelal Yugoimport. Posadko sestavljajo trije vojaki – voznik, strelec in poveljnik, zadnji del vozila pa je namenjen za transport oboroženega oddelka sedmih vojakov. Ima 20-milimetrski top, mitraljez in lanserje protitankovskih raket Maljutk. 

Kritične razmere v Bahmutu in Soledarju

V prvih dneh januarja se je močno povečal pritisk ruskih sil na ukrajinske položaje v okolici mest Bahmut in Soledar. Ruske enote, ki jih sestavljajo redna vojska, pripadniki zračno-desantnih enot VDV, enote donetske republike in Wangerjevi plačanci, so prebile ukrajinske obrambne položaje pri Soledarju in njegovi okolici ter vstopile v središče mesta, kjer sedaj potekajo siloviti boji. Na območje so prispele tudi ukrajinske okrepitve. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zaradi 'informacijske megle' je poročila o uspehi obeh strani težko neodvisno preveriti. Ukrajinski generalštab je danes sporočil, da so odbili ruske napade v krajih Soledar, Krasna Gora, Podhorodne, Bahmut in Keleščevka. Na drugi strani Rusi poročajo o padcu vasi Podhorodne ter Krasna Gora in nadzoru oskrbovalnih poti, ki vodijo v Bahmut ter Soledar. Soledar naj bi obkolili s severa in juga in prekinili linije oskrbovanja ter komunikacijo z Bahmutom. Medtem v bahmutskem predmestju Opitne še naprej divjajo krvavi spopadi, Ukrajinci pa preprečujejo Rusom prodor v južne bahmutske četrti. Po poročanju ameriških medijev naj bi obe strani v bojih utrpeli grozljive izgube. 

Da so razmere zelo resne, je potrdil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ukrajinske vojake pa je po poročanju domačih medijev obiskal še poveljnik kopenskih sil generalpolkovnik Oleksandr Sirski, ki se je seznanil z razmerami na prvi bojni liniji. Sirski, sicer rojen v Rusiji, je poveljeval enotam v obrambi Kijeva in septembrski harkovski protiofenzivi. 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1