Slovenija lovi sedmo odličje

Res je, da je medalje zelo lahko napovedati in veliko težje osvojiti. A glede na sezono in dosedanje dosežke, sploh na zadnji posamični preizkušnji, potem je Slovenija danes nedvomno favorit za osvojitev kolajne na moški ekipni tekmi.

Timi Zajc po drugem skoku, ko je bilo jasno, da ne bo ubranil 
tretjega mesta. Foto: STA
Timi Zajc po drugem skoku, ko je bilo jasno, da ne bo ubranil tretjega mesta. Foto: STA

Slovensko moško skakalno reprezentanco danes čaka zadnja preizkušnja na olimpijskih igrah. Na večji napravi se bo pomerila na ekipni tekmi, slovenske barve pa bodo zastopali Peter Prevc, Timi Zajc, Lovro Kos in Cene Prevc. Tako kot na sobotni posamični tekmi bo brez nastopa spet ostal Anže Lanišek, sicer najboljši mož slovenske reprezentance to zimo.

Slovenska izbrana vrsta na ZOI ničesar ne prepušča naključjem. Na srednji skakalnici je bil Peter Prevc četrti, vsega pol točke za bronom, v soboto pa je Timi Zajc v drugi seriji zdrsnil s tretjega na šesto mesto po manjši napaki. Te so bile usodne za večino, ki so želeli na najvišja mesta, saj so bili za odličja potrebni res vrhunski skoki.

Lovro Kos se je v zadnjih dneh le spoprijateljil s skakalnico. Foto: STA

Mesto med četverico za ekipni nastop so po zaslugi posamične tekme že imeli Zajc, ki je včeraj počival in ni treniral, desetouvrščeni Peter Prevc ter enajsti Kos, ki je šele v zadnjih dneh na veliki skakalnici odkril skrivnost mirnega nastopanja na ZOI. Danes bo tekmoval tudi Cene Prevc, ki je bil v seštevku treh skokov na včerajšnjem treningu prepričljivo boljši od Laniška. Dobil je dve od treh serij, skupaj pa je srednji od bratov Prevc v treh serijah brez sodniških ocen zbral 189,8 točke, Lanišek pa 166,1. “Med sabo imamo to urejeno kar brez besed. Vsak si zasluži mesto v ekipi, zanj si vesel, je pa žalostno, ko sam ne moreš biti zraven,” je še pred kvalifikacijami dejal Cene Prevc.

Trener Robert Hrgota je prepričan o samozavestnem nastopu slovenske ekipe. “Fantje imajo zelo visoko raven skakanja. Zavedamo se, da sodimo v ožji krog favoritov. Tega se ne bojimo, pravzaprav si tak status želimo in tekme se res veselim,” je po sobotni posamični tekmi povedal Hrgota. Optimizem mu lahko daje skupni seštevek rezultatov, čeprav vzorec dosežkov na posamični tekmi ne more biti popoln. Slovenska ekipa je imela vse štiri skakalce uvrščene med 15 najboljših, Nemci in Avstrijci po tri, Norvežani in Japonci po dva, Poljaki pa enega. Dva Norvežana se recimo nista prebila v drugo serijo. Tako je bilo že na prvi pogled jasno, da bi Slovenija, če bi sobotna tekma veljala v ekipni konkurenci, za 14 točk osvojila zlato odličje pred Nemčijo. Seštevek Slovencev je bil 1078,4 točke, Nemci so jih imeli 1064,4, Avstrijci pa 1062,8.

“Fantje so tudi manjšimi napakami pri vrhu, med deset,” dober trenutek potrjuje Hrgota in dodaja: “Treba je le ostati miren, osredotočen na stvari, ki so jih ponesle do tega. Pripraviti se moramo kot na vse tekme doslej. Vidimo, da deluje, zato nadaljujemo v tem ritmu.”

Domovina smučarskih skokov Norveška je do Pekinga zadnje zlato odličje na veliki napravi na ZOI osvojila daljnega leta 1964 v Innsbrucku. V soboto je bil zlat Marius Lindvik. Foto: STA

Na sobotni tekmi je sicer Marius Lindvik Norveški po dolgih 58 letih prinesel zlato olimpijsko odličje na veliki skakalnici. Drugi po prvi seriji je v finalu preskočil vodilnega ob polovici tekme, Japonca Ryoyuja Kobajašija in mu preprečil dvojček zmag na srednji in veliki napravi. Tretji je bil prvi skakalec zime, Nemec Karl Geiger, ki pa je imel v Pekingu obilo težav in po 15. mestu s srednje skakalnice ni kazalo, da bi lahko osvojil odličje.


Najbolj brano