Galski petelini dvakrat zakikirikali za preboj v finale

V drugem polfinalu svetovnega prvenstva v nogometu so branilci naslova z 2:0 premagali Maročane, ki so bili vseh 90 minut enakovredni, a nesrečni tekmeci.
Fotografija: Branilci naslova Francozi bodo v Katarju branili naslov izpred štirih let. V drugem polfinalu so z 2:0 premagali žilave in nepopustljive Maročane. FOTO: Hannah Mckay/Reuters

V nedeljskem finalu 22. svetovnega prvenstva v nogometu se bosta pomerila Francija in Argentina. Branilci naslova Francozi so v današnjem polfinalu potrdili vlogo favoritov, toda pot do zmage je bilo veliko bolj trnova kot kaže končni izid 2:0. Maročani so po hitrem zaostanku skoraj 80 minut lovili izenačenje, a niso bili nagrajeni za pogumno igro. V 79. minuti je njihove sanje razblinil rezervist Kola Muani.

Drugi polfinale se še ni začel dobro, ko so branilci naslova udarili z vso silo. V pesti minuti je Theo Fernandez po predložku Antoina Griezmanna in odbiti žogi spretno z bližine in z leve strani matiral maroško obrambo ter šokiral maroške navijače, ki so napolnili štadion Al-Bayt in okolico. Boljšega začetka, kot je hiter gol, si neopredeljeni navijači niso mogli želeti.

Theo Hernandez (levo) se je sijajno znašel na levi strani po akciji Antoina Griezmanna in načel maroško mrežo. FOTO: Carl Recine/Reuters

Maročani so morali odstopiti od prvotne taktične različice, Francozi pa so prišli na svoje in čakajo na bliskovite nasprotne napade. V 17. minuti je Olivier Giroud ušel zadnjemu možu obrambe Romainu Saissu in s 15 m silovito strelja rahlo z leve strani in zatresel levo vratnico. Vratar Yassine Bounou je strel le pospremil s pogledom. Maroški kapetan Saissu je v 21. minuti zaradi poškodbe tudi končal dvoboj.

Katar in Doha sta povsem v znaku Maročanov. Na prizorišče svetovnega prvesntva je dopotovalo več deset tisoč nogometnih navijačev, ki upajo na nadaljevanje maroških podvigov in prve uvrstitve v finale ene od neevropskih ali južnoameriških reprezentanc. FOTO: Hamad I Mohammed/Reuters

Francija zanesljivo drži Maročane na varni razdalji, prednost pa bi bila lahko še višja. Giroud je bil še enkrat zelo, zelo blizu gola. Maročanom veliko preglavic povzroča gibljivi Griezmann z vtekanji v prazen prostor. Ob koncu polčasa, v 43. minuti, so se zamajale tribune štadiona Al-Bayt. Po podaji iz kota je maroški branilec Jawad El Yamiq poskusil s škarjicami in zatresel vratnico. V zaključku prvega polčasa so Maročani stisnili Francoze, a na odmor so šli z golom zaostanka.

Maročani v drugem polčasu napadali

Maročani so bili na mundialu pretežno v obrambni vlogi, šele v polfinalu so se morali preobraziti v napadalce. V to jih je v drugem polčasu prisilil zaostanek. Napadli pa so odločno, fanatično in pogumno. Francozi ves drugi polčas visijo in se krčevito branijo. Pred vrati Huga Llorisa je vroče, a Maročanom zmanjka zadnja podaja ali pa strel. Francozom se je posrečilo izpeljati le dva nasprotna napada v prvih 15 minutah drugega polčasa, a brez resnejšega strela.

Potem ko so valili napade in na vsak način poskušali izenačiti, je Maročane zalila nepričakovana hladna prha. Nasprotni napad Francozov se je že zdel zapravljen, potem se je Kylilan Mbappe spustil v preigravanje znotraj kazenskega prostora in prišel do neprepričljivega strela. Žogo je eden od Maročanov blokiral, toda spremenila se je v sijajno asistenco za rezervista Kola Muanija, ki je z desne strani s štirih metrov neovirano žogo poslal v mrežo za neulovljivo vodstvo z 2:0. Prvi gol za Francijo je Muani dosegel slabo minuto po vstopu v igro.

Randal Kolo Muani je Maročanom dokončno zaprl finalna vrata na na svetovnem prvenstvu. FOTO: Kai Pfaffenbach(Reuters

V francoski postavi ni obolelega branilca Dayota Upamecana in vezista Adriena Rabiota, nadomeščata juj Ibrahima Konate in Youssouf Fofana, po izpuščeni tekmi četrtfinala in veliki zmagi nad Portugalsko pa se je v kader Maroka vrnil branilec Nouassir Mazraoui. V začetni postavi je bil še en povratnik v obrambi, Nayef Aguerd, a ga je selektor Regragui v zadnjem hipu nadomestil z Achrafom Darijem. Pravice nastopa po izključitvi proti Portugalcem seveda nima napadalec Walid Cheddira.

Francija: Lloris; Kounde, Varane, Konate, Fofana, Hernandez, Tchouameni, Dembele, Griezmann, Mbappe, Giroud.

Maroko: Bounou; Hakimi, Saiss, Dari, El Yamiq, Mazraoui, Amrabat, Ounahi, Ziyech, Boufal, En-Nesyri.

Učitelje Francoze izzivajo učenci Maročani

Drugi polfinalni vrhunec svetovnega prvenstva v nogometu, dvoboj Francije in Maroka na štadionu Al-Bayt, ima močan »družinski pridih«. Afriško-arabska senzacija je v veliki meri izdelek francoske nogometne šole in njenih akademij. Učitelji Francozi bodo lovili nov preboj v finale, kjer so leta 2018 osvojili svoj drugi naslov svetovnih prvakov. Skupno je letošnja uvrstitev med štiri najboljše na svetu za Francoze sedma v nogometni zgodovini. V zadnjih treh so se nato tudi uvrstili v finale. Učenci Maročani pa so že z uvrstitvijo v polfinale dosegli daleč največji uspeh v zgodovini države.

Veliko mejnikov lahko postavijo trikolori: Didider Deschamps bi lahko osvojil tudi drugi naslov svetovnega prvaka v selektorski vlogi, ima pa tudi igralskega iz leta 1998. Izjemni napadalec Kylian Mbappe jih postavlja iz tekme, vsak gol ali nastop je nov, podobno velja za najboljšega strelca Francije, veterana Oliviera Girouda. A Francozi bi lahko postali tudi prva evropska reprezentanca, ki bi izgubila polfinale z eno od reprezentanc, ki ne prihaja iz Evrope ali Južne Amerike.

Dan pred tekmo so imeli tudi zdravstvene težave v francoskem taboru. Zaradi manjša viroze sta zadnji trening izpustila člana prve enajsterice Dayot Upamecano in Adrien Rabiot.

Najboljši strelec Francije Olivier Giroud je v Katarju zabil že štiri gole, med drugim tudi odločilnega v četrtfinalu proti Angliji. FOTO: Franck Fife/AFP

Maroko je sploh prva afriška država, ki je preskočila četrtfinale in se vmešala v boj za prvo mesto. Uradnih medsebojnih tekem na SP doslej ni bilo, ekipi sta se pomerili le na sredozemskih igrah v letih 1967, 1975 in 1987, eno zmago imajo Francozi, dve sta se končali neodločeno. Zadnjo prijateljsko pa sta igrali prav tako že precej oddaljenega leta 2007, tudi ta se je končala neodločeno 2:2.

Na poti do polfinala je Francija v skupini premagala Avstralijo s 4:1 in Dansko z 2:1 ter izgubila s Tunizijo z 0:1, v osmini finala je odpravila Poljsko s 3:1, v četrtfinalu pa tradicionalne tekmece Angleže z 2:1.

Maroški selektor Walid Regragui je bil rojen v Franciji. FOTO: Karim Jaafar/AFP

Maroko, ki ga je na svetovno prvenstvo popeljal bošnjaški strokovnjak Vahid Halilhodžić, njegovo delo pa odlično nadgradil v Franciji rojeni in vzgojeni 47-letni Walid Regragui, je v predtekmovalni skupini igral s Hrvaško neodločeno 0:0, premagal Belgijo z 2:0 in Kanado z 2:1. V osmini finala je padla Španija po enajstmetrovkah s 3:0, v četrtfinalu pa še njena soseda Portugalska z 1:0.

Dvoboj bo sodil Mehičan Cesar Arturo Ramos Palazuelos.

V soboto ob 16. uri bo tekma za tretje mesto, v nedeljo pa finale, prav tako ob 16. uri.