Tour de Ski

Računajo, da bi vsi prišli do konca

Eva Urevc | Foto Matic Klanšek Velej/Sportida

Letošnja novoletna turneja v smučarskem teku se bo v Val Müstairju v Švici začela v soboto, 31. decembra, ko bosta na programu sprinta v prosti tehniki, ki se bosta s kvalifikacijami začela ob 11.30, ob 14. uri pa bodo izločilni boji. Slovenske barve bodo zastopali Eva Urevc, Anja Mandeljc, Miha Semenič, Miha Ličef in Vili Črv.

Novoletna turneja bo zadnja velika serija tekem sezone 2022/23 pred vrhuncem zime, ki bo med 21. februarjem in 5. marcem na svetovnem prvenstvu v nordijskih disciplinah v Planici.

Lansko zmago brani Norvežan, Rusinje letos ni

Veliki kristalni globus in tudi zmagi na prejšnji turneji tour de ski sta osvojila Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo, ta bo branil novoletno lovoriko, in Natalija Neprjajeva. Zadnje zaradi prepovedi nastopov ruskih športnikov po ruskem vojaškem napadu na Ukrajino v tej sezoni v karavani svetovnega pokala ni.

Novoletna turneja se bo Val Müstairju nadaljevala tudi na prvi dan novega leta 2023, ter nato 3. in 4. januarja v Oberstdorfu v Nemčiji, končala pa med 6. in 8. januarjem v italijanski dolini Fiemme na slovitem in izjemno zahtevnem vzponu na Alpe Cermis v zadnji etapi.

Anamarija Lampič, edina Slovenka na končnem cilju v prejšnji sezoni, je zadnjo etapo končala na 32. mestu in bila na turneji skupno na 12. mestu za svoj najboljši dosežek do zdaj. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Anamarija Lampič, edina Slovenka na končnem cilju v prejšnji sezoni, je zadnjo etapo končala na 32. mestu in bila na turneji skupno na 12. mestu za svoj najboljši dosežek do zdaj. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Lani je zadnjo etapo končala le Lampičeva

Anamarija Lampič, edina Slovenka na končnem cilju v prejšnji sezoni, je zadnjo etapo končala na 32. mestu in bila na turneji skupno na 12. mestu za svoj najboljši dosežek do zdaj. Lampičeva, ki je v tej zimi uspešno prestopila v biatlon, je tour de ski četrtič zapored končala na vzponu na Alpe Cermis; po 22., 19. in 15. mestu skupno v prejšnjih zimah.

"Konkretnih načrtov za letošnjo novoletno turnejo še nimamo. Ampak nekako je cilj, da bi vsi tekmovalci prišli do konca. Bomo pa videli sproti, kako se bodo odvijale posamezne tekme," je pred turnejo na kratko povedal Nejc Brodar, pomočnik glavnega slovenskega trenerja Oleja Vigena Hattestada iz Norveške.

Ne bodo šli na vse ali nič

Pred sezono je Hattestad o novoletni turneji dejal, da ne bodo šli na vse ali nič, da bi prišli do konca novoletne turneje, tudi zaradi nastopa na januarskem domačem SP in pomembnih tekem v tej luči, v Livignu in Toblachu v Italiji ter Les Roussesu v Franciji.

Eva Urevc, najboljša slovenska tekačica v tej zimi, je 17. decembra v Davosu v Švici osvojila sedmo mesto. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Eva Urevc, najboljša slovenska tekačica v tej zimi, je 17. decembra v Davosu v Švici osvojila sedmo mesto. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida V reprezentanci je daleč najboljša Eva Urevc

Eva Urevc, najboljša slovenska tekačica v tej zimi, je 17. decembra v Davosu v Švici osvojila sedmo mesto. Za svoj najboljši izid sezone je izpadla v polfinalu. Pred sezono si je kot enega glavnih ciljev zastavila visoko uvrstitev v skupnem seštevku pokala v sprintu.

Urevčeva je tudi prepričljivo najboljša iz slovenskega tabora v skupnem seštevku svetovnega pokala po 11 tekmah te sezone. Na 27. mestu ima 244 točk, na 63. mestu je Anja Mandeljc (90) ob tem, da v tej zimi točke dobi najboljša petdeseterica in ne več zgolj trideseterica.

Med tekačicami je na čelu pokala Norvežanka Tiri Udnes Weng (872 točk), sledita Američanka Jessica Diggins (738) in Finka Krista Parmakoski (625). V moški konkurenci so na prvih treh mestih Norvežana Paal Golberg (756) in Klaebo (617) ter Italijan Federico Pellegrino (500). Na 115. mestu je Miha Šimenc (36).

Petra Majdič | Foto: Vid Ponikvar Petra Majdič Foto: Vid Ponikvar

V zgodovini novoletne turneje najvišje med Slovenci Petra Majdič

V zgodovini novoletne turneje je bila najvišje med Slovenci trikratna najboljša športnica države Petra Majdič. V sezoni 2009/10 je skupno na drugem mestu zaostala le za Poljakinjo Justyno Kowalczyk, sezono prej je bila skupno tretja, obakrat pa je slavila v skupnem sprinterskem seštevku. Zadnje je v sezoni 2019/20 ponovila Anamarija Lampič. Med Slovenci sta vzpon na Alpe Cermis premagala le Nejc Brodar dvakrat ter Miha Šimenc kot zadnji v sezoni 2019/20.