Sporni del. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Sporni del. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

Fiesa, območje ob nekdanjem rudarskem počitniškem domu, zdaj zasebnem hotelu. Divja plaža, zaščiten klif, edinstven obmorski ekosistem. Nedotakljiv. Razen ko si zasebnik omisli zasebno plažo za goste svojih apartmajev 30 metrov višje, pri tem pa se sklicuje na zgodovino.

Kdo je naredil zid, viden na zgornji podobi? "Naredili so ga leta 1962, zavod za turizem," je odgovoril sobodajalec Emil Gnezda, ki se tako sklicuje na dovoljenje iz leta 1962.

Na opazko, da je zid videti novonarejen, je pojasnil: "Saj tu ni bilo nobenega posega. Mi smo ga dali obnoviti, kar ga je poškodovalo letos pozimi." Kdo pa je naredil plato? "Ta plato so že takrat naredili. Jaz sem ga samo pograbil."

"Ta poseg na zavodu za varstvo narave zelo obžalujemo in tudi obsojamo. Gre za poseg v območje Nature 2000 in tudi naravne vrednote, torej je dvojni naravovarstveni status. Seveda gre za poseg v najožji obrežni pas," je komentirala Barbara Vidmar z zavoda za varstvo narave.

Gnezda zanika, da je uredil zasebni senčni morski kotiček za svoje turiste. "Zakaj bi delal plažo na črno, to nima nobenega smisla. Želimo imeti vsaj urejeno, počiščeno. Klif se pa dobesedno vidi, da ni nič poškodovan."

Barbara Vidmar z zavoda za varstvo narave se ne strinja. "S tem posegom se spreminjajo naravne danosti morskega obrežja. Kar je pa še slabše, je, da se s tem posegom prekinjajo naravni procesi krušenja klifa, ki so bistveni za njegov obstoj."

Gnezda trdi, da je imel vso pravico poseči, ker "je pa to parcela, ki paše k temu počitniškemu domu". Javno dobro seveda ne more biti v zasebni lasti, kar povedo tudi na vodnem gospodarstvu Drava. Ena parcela je v katastru morje, druga občinska. Graditelja so pozvali k odstranitvi objektov in vrnitvi v prvotno stanje ali k izjavi, da zidu in ploščadi ni postavil on.

Za nobenega od tovrstnih, tudi najmanjših posegov v obmorskem prostoru nikoli ne bi mogel pridobiti zelene luči. "Jaz bi v tem mnenju zagotovo tak poseg ocenila kot nesprejemljiv, torej bi vam zavrnila, zato gradbenega dovoljenja ne bi mogli dobiti," je povedala Vidmar.

Gradbena inšpekcija je od piranske občinske inšpekcije prejela prijavo pred dvema letoma. Poseg je bil uvrščen v tretjo prioriteto in ga še niso obravnavali.

V Fiesi zasebnik uredil plažo