Nekonkurenčni položaj

Trgovci zahtevajo odpravo pogoja PCT

G.G./STA
15. 2. 2022, 14.50
Posodobljeno: 15. 2. 2022, 14.52
Deli članek:

Trgovci so postavile svoje zahteve glede sproščanja ukrepov.

Bobo
/

Sekcija trgovcev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) je ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška in za zdravje Janeza Poklukarja ponovno pozvala k takojšnji odpravi pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran) v specializiranih trgovinah. 

"Epidemija se bliža koncu, zato je čas, da vlada odpravi pogoj PCT v specializiranih trgovinah," je prepričan predsednik sekcije trgovcev pri OZS Primož Černic. "Trgovinska dejavnost, zlasti trgovina na drobno, že od septembra lani, ko je bil uveden pogoj PCT, beleži drastičen upad prometa. Poleg tega trgovce sedaj pestijo tudi težave pri dobavi blaga in podražitev energentov, nezanemarljiv strošek pa predstavlja tudi kader, ki mora na vhodu preverjati pogoj PCT," je izpostavil.

Člani sekcije opozarjajo, da je specializirano blago, kot so orodje, bela tehnika, tekstil, knjige, obutev, rože in podobno, mogoče kupiti tudi v živilskih trgovinah. Te so izvzete iz vseh omejevalnih ukrepov, povezanih z epidemijo, medtem ko so bile specializirane trgovine ves čas podvržene določenim omejitvam. "Specializirani trgovci so se tako znašli v nekonkurenčnem položaju, situacija pa se je z uvedbo PCT pogoja še poslabšala," so navedli v sporočilu za javnost.

Anketa OZS kaže, da od začetka preverjanja pogoja PCT 71 odstotkov trgovcev beleži upad prometa. 33 odstotkov jih beleži upad med 20 in 30 odstotkov, 31 odstotkov pa ima od 30- do 50-odstotni upad prometa. O več kot 50-odstotnem upadu prometa poroča 11 odstotkov vprašanih, medtem ko ima četrtina vprašanih manj kot 10-odstotni upad posla.

Na OZS ob tem poudarjajo še, da trgovci vseskozi spoštujejo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preprečevanje širjenja okužb, kot so nošenje mask, razkuževanje ter ustrezna razdalja. Podatki po njihovem kažejo, da trgovine nikoli niso predstavljale vira okužb.