Kijev poziva Nemčijo, naj izda dovoljenje za dobavo tankov leopard. Foto: Reuters
Kijev poziva Nemčijo, naj izda dovoljenje za dobavo tankov leopard. Foto: Reuters

"Zaprosili bomo za takšno dovoljenje, vendar je to drugotnega pomena," je v Poznanju na Poljskem dejal Morawiecki.

Tudi če Poljska na koncu ne bo dobila soglasja Berlina, bodo, kot je dejal, delovali v okviru majhne koalicije držav. "Če Nemci ne bodo v tej koaliciji, bomo še vedno skupaj z drugimi poslali naše tanke v Ukrajino," je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA izjavil Morawiecki.

Poljski premier ni natančneje pojasnil, kdaj bodo podali prošnjo za dobavo tankov, dejal je le, da Poljska oblikuje koalicijo držav, ki so pripravljene Ukrajini poslati leoparde nemške izdelave.

Bo Berlin omogočil dobavo?

Da Nemčija ne bi nasprotovala dobavi tankov leopard iz drugih držav v Ukrajino, je v nedeljo zatrdila nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock.

"Zaprosili bomo za takšno dovoljenje, vendar je to drugotnega pomena," je glede dovoljenja za dobavo tankov nemške izdelave Ukrajini dejal Morawiecki. Foto: Reuters

"Doslej nas niso vprašali, in (...) če bi nas vprašali, ne bomo stali na poti," je v nedeljo zvečer za francosko televizijo LCI dejala Baerbock, ko je odgovarjala na vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi Poljska Ukrajini dostavila tanke leopard. "Zavedamo se, kako pomembni so ti tanki, in zato se o tem zdaj pogovarjamo s svojimi partnerji," je še dejala.

Vendar ni bilo popolnoma jasno, ali je ministrica iz vrst nemških Zelenih dejansko predstavljala končno dogovorjeno stališče vlade v Berlinu, ob tem opozarja DPA.

Baerbock se je ob prihodu na današnje zasedanje zunanjih ministrov EU-ja v Bruslju izognila odgovoru na vprašanje, ali je nemška vlada res pripravljena hitro odobriti prošnjo drugih držav za dobavo leopardov Ukrajini. Spet je pojasnila le, zakaj meni, da je taka odločitev potrebna.

"Celotna država je pod udarom ruskega režima. In to jasno kaže, da enajst mesecev po začetku brutalne ruske agresivne vojne (predsednik Vladimir) Putin ni odstopil od svojega morilskega načrta za uničenje Ukrajine," je dejala v izjavi ob prihodu na zasedanje.

"Zato je tako pomembno, da kot mednarodna skupnost storimo vse, kar je v naši moči, da obranimo Ukrajino. Da Ukrajina zmaga, da spet živi v miru in svobodi. Ker če izgubi to vojno, potem Ukrajine ne bo več," je povedala.

Annalena Baerbock pri tem ni odgovorila na vprašanje, ali je v pogovoru za LCI govorila v imenu nemške vlade, ko je dejala, da ne bodo nasprotovali dostavi tankov drugih držav.

Kijev že dlje časa poziva Nemčijo, naj izda dovoljenje za dobavo tankov leopard, ki jih je Ukrajini pripravljeno dobaviti več evropskih držav. Nemčija mora kot proizvajalka odobriti vsak izvoz omenjenih tankov, tudi iz drugih držav, vendar je do tega še vedno zadržana.

Srditi spopadi na vzhodu

Na vzhodu Ukrajine so danes v bližini Bahmuta in Avdijivke znova potekali hudi spopadi med rusko in ukrajinsko vojsko, so sporočili z ukrajinskega generalštaba.

Ukrajinski generalštab v Kijevu je zvečer sporočil, da je ukrajinskim silam uspelo odbiti ruske napade, vendar s hudimi izgubami. Da bi osvojila celotno oblast Doneck, je ruska vojska napadla "ne glede na lastne izgube", so zapisali.

Medtem je ruska vojska poročala o okrepitvi spopadov v oblasti Zaporožje. Po napredovanju ruskih enot v zadnjih dneh je bilo na ukrajinski strani opaziti prerazporejanje in združevanje enot.

"Vsak tank, ki se lahko uporabi za boj, bi moral biti danes na naši bojni črti," je na Telegramu zapisal vodja urada ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Andrij Jermak. Brez ukrajinske zmage, vrnitve na meje iz leta 1991 in kaznovanja Rusije ne bo niti stabilnega razvoja niti jasnega svetovnega reda, je dejal.

Ukrajina se že skoraj enajst mesecev brani pred rusko vojaško agresijo. Kijev je skoraj popolnoma odvisen od Zahoda, tako finančno kot z vidika oborožitve.

Ukrajina želi zahodne tanke za ofenzivo proti ruskim silam

Po izgonu estonskega veleposlanika Estonija in Latvija s povračilnimi ukrepi

Rusko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je izgnalo estonskega veleposlanika Margusa Laidra. Estonijo je obtožilo rusofobije, veleposlanik pa mora državo zapustiti 7. februarja. V odziv so iz Estonije sporočili, da bo kot povračilni ukrep na isti dan Estonijo zapustil ruski veleposlanik. Pozneje so se za podobno potezo odločili tudi v Rigi.

"Odgovornost za razvoj takšnih razmer med Rusijo in Estonijo je v celoti na estonski strani. Še naprej se bomo odzivali na sovražne poteze estonskih oblasti," je sporočilo rusko ministrstvo in dodalo, da je znižalo raven diplomatskih odnosov med državama.

Ob tem je opozorilo, da je Talin rusofobijo in gojenje sovražnosti do Moskve povzdignil na raven državne politike, in dodalo, da je bil estonski veleposlanik o odločitvi ministrstva že obveščen.

Kmalu za tem se je na izgon veleposlanika odzvalo estonsko zunanje ministrstvo, ki je na Twitterju zapisalo, da se bodo ravnali v skladu z načelom paritete v odnosih z Rusijo. To pomeni, da bo ruski veleposlanik Vladimir Lipajev Estonijo zapustil istega dne kot Laidra Rusijo, in sicer 7. februarja, so dodali.

Pozneje so iz Latvije sporočili, da so na ruskega veleposlanika v državi naslovili zahtevo, naj zapusti državo. "Veleposlanik Rusije mora zapustiti državo do 24. februarja 2023," je v izjavi sporočilo latvijsko zunanje ministrstvo in dodalo, da bo iz Moskve umaknilo tudi svojega veleposlanika.

Kot so pojasnili, so se za to potezo odločili zaradi nadaljevanja ruske agresije na Ukrajino in v znak solidarnosti z Estonijo in Litvo. Litva je namreč aprila lani že znižala raven diplomatskih odnosov z Rusijo kot odziv na grozodejstva, ki so jih odkrili v ukrajinskem mestu Buča.

To je sicer prvič, da je Rusija izgnala veleposlanika članice EU, odkar je 24. februarja začela invazijo na Ukrajino. Do izgona prihaja po tem, ko se je Estonija 11. januarja odločila, da bo do konca meseca drastično zmanjšala število osebja na ruskem veleposlaništvu v Talinu.

Za zmanjšanje osebja so se estonske oblasti odločile, da bi dosegle "enakopravnost diplomatskega osebja obeh držav". S tem si prizadevajo, da bi bilo število delovnih mest na ruskem veleposlaništvu v Talinu in na estonskem predstavništvu v Moskvi enako.

Retorika Berlina, ki v Ukrajino ni želela pošiljati tankov, se spreminja
V Španiji izkoriščanje ukrajinskih beguncev