Košarka

Niti (neverjetnih) 45 točk Dončića ni bilo dovolj za zmago proti Phoenixu

Phoenix, 03. 05. 2022 06.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Košarkarji Phoenixa so na prvi tekmi drugega kroga končnice v najmočnejši košarkarski ligi na svetu na domačem parketu premagali moštvo Dallas Mavericks s 121:114 in tako povedli v seriji z 1:0. Novo fantastično predstavo je uprizoril slovenski košarkarski superzvezdnik Luka Dončić, ki je v dobrih 44 minutah igre dosegel 45 točk, ob tem pa zbral še 12 skokov in osem podaj.

Statistični učinek Luke Dončića na tekmi v Phoenixu
Statistični učinek Luke Dončića na tekmi v Phoenixu FOTO: Sofascore.com

Že pred začetkom polfinalne serije na zahodu je bilo bolj ali manj jasno, da košarkarji Phoenixa vanjo vstopajo v vlogi favorita. Najboljše moštvo rednega dela sezone v najmočnejši košarkarski ligi na svetu in lanski finalist je že v uvodnih minutah dvoboja v Footprint Centru vsililo svoj ritem igre, ki mu zasedba iz Teksasa ni mogla slediti.

Sredi prve četrtine so Sonca iz Arizone ušla na +14 (20:6), ob tem pa je treba poudariti, da je bil ravno slovenski košarkarski superzvezdnik Luka Dončić praktično edini razpoloženi košarkar v ekipi Dallasa, ki nikakor ni uspevala pokriti prostora pod svojim obročem, kjer je do lahkih košev prihajal odlični Deandre Ayton (25 točk in osem skokov). Dončiću se je v nadaljevanju prvega polčasa v napadu priključil nemški krilni center Maxi Kleber, ki je bil natančen predvsem pri metih za tri točke (5/8). Največja težava v tem delu igre za Teksašane je bila porazna igra v obrambi, kar sta poleg že omenjenega Aytona pridoma izkoriščala Devin Booker (23 točk, devet skokov in osem podaj) in prekaljeni veteran Chris Paul (19 točk).

Uvodna četrtina dvoboja se je tako končala v korist Phoenixa (35:25), ki je tudi v drugih 12 minutah igre nadaljeval z agresivno obrambo, kar sta na svoji koži najbolj občutila v letošnji končnici odlični Jalen Brunson in novinec v dresu Dallasa Spencer Dinwiddie. Omenjeni dvojec je skupaj zmogel zgolj 21 točk, Sunsi pa so s preudarno igro v napadu izkoriščali prazen prostor, kar jih je sredi druge četrtine pripeljalo do lepe prednosti 13 točk (51:38). Dallas se je z delnim izidom 9:0 uspel približati na zgolj štiri točke zaostanka (51:47), a to je bilo vse, kar so varovanci trenerja Jasona Kidda uspeli prikazati do zaključka prvega polčasa, ki ga je Phoenix dobil z 69:56.

Luka Dončić je vnovič prikazal izjemno igro, ki pa ni bila dovolj za odlično zasedbo Phoenixa, ki je na prvi tekmi drugega kroga končnice lige NBA slavila s 121:114. FOTO: AP

Prebujenje Dallasa šele pri minus 21
Na začetku tretje četrtine je bilo pričakovati, da bo Dallas izboljšal igro v obrambi, ki je bila v prvem polčasu zelo slaba. A se to ni zgodilo, ravno nasprotno: Phoenix je še naprej zadeval z vseh položajev, medtem ko sta pri gostih v napadu igrala zgolj Dončić in Kleber, ostali pa so bili bolj kot ne statisti pri – kot se je izkazalo na koncu – zasluženem porazu, sicer četrtem v medsebojnih dvobojih teh dveh moštev v letošnji sezoni.

Tretji del igre je Phoenix dobil za štiri (27:23), skupna prednost pa je ostala pri +17 (96:79), kar je bil slab obet za Dončića in druščino pred zadnjimi 12 minutami igre. Ko so domači nekaj več kot osem minut pred koncem tekme povedli za 21 (106:85), je bilo jasno, da je dvoboj v Footprint Centru praktično odločen. Takrat so se očitno sprostili tudi košarkarji Dallasa, ki jim je do konca obračuna uspelo znižati zaostanek, a realnih možnosti za popoln preobrat vendarle ni bilo.

Liga NBA, končnica, drugi krog, izida:
Zahod:
Phoenix Suns - Dallas Mavericks   121:114 (35:25, 34:31, 27:23, 25:35)
(Luka Dončić: 45 točk, 12 skokov, 8 podaj za Dallas; Phoenix v zmagah vodi z 1:0);