Foto: Google Street View
Foto: Google Street View

Občani obmejnih občin Jesenice in Šentjakob v Rožu so se prejšnji mesec znova zbrali na tradicionalnem srečanju na Rožci. Kot je pojasnil jeseniški župan Blaž Račič, sta se na tokratnem srečanju z županom Šentjakoba v Rožu pogovarjala o tem, kako občanom občin z obeh strani meje omogočiti več medsebojnih stikov. Ob tem sta ugotovila, da je ovira tudi razmeroma visoka cena prevoza skozi cestni predor Karavanke, saj cena za povratno potovanje presega 15 evrov.

Jeseniški občinski svetniki so na seji konec septembra že podprli predlog, da se na pristojne službe v Sloveniji in v sosednji Avstriji naslovi pobuda, da bi za lokalno prebivalstvo veljala bistveno nižja cena oziroma finančno dostopnejši letni pavšal za uporabo predora. Kot je dejal Račič, bi pri tem sledili praksi na območju drugih avtocestnih predorov v sosednji Avstriji, denimo na območju predora Tauern.

Po Račičevih besedah zdaj čakajo še na zasedanje občinskega sveta v Šentjakobu v Rožu, ko bo tudi ta svoji občini oziroma županu prižgal zeleno luč, se bodo s pobudo skupaj obrnili na pristojne državne organe in službe.

Povezovanje na področju kulture, športa, turizma

Občina Jesenice in avstrijska občina Šentjakob v Rožu sodelujeta že dolgo. Za utrditev medsebojnih odnosov in dolgoletnega sodelovanja prebivalcev obeh občin sta leta 2007 podpisali tudi pogodbo o partnerskem sodelovanju, in sicer predvsem na področjih kulture, športa, turizma, gasilstva, šolstva in vzgoje.

Sorodna novica Prevrtana polovica slovenskega dela druge cevi predora Karavanke

Jeseniška občina ima dogovore o pobratenju ali sodelovanju s še tremi drugimi tujimi občinami oziroma mesti. To so nemško mesto Nagold, srbska občina Valjevo in italijanski Trbiž. Poleg tega so Jesenice pobratene s Trbovljami, s katerimi jih veže podobna delavska tradicija.

Račič je prepričan, da je sodelovanje s partnerskimi in pobratenimi občinami zelo pomembno. Meni, da je to zlasti priložnost za mlade, da se med seboj povežejo, spoznavajo druge kulture, jezike in družbena okolja ter tako tudi osebnostno rastejo. Pred kratkim je bila na Jesenicah skupina mladih glasbenikov iz Nagolda, ki so se družili s svojimi vrstniki iz jeseniške glasbene šole in z njimi tudi skupaj nastopali.