Favorizirani Francozi prevelik zalogaj za borbene Slovence

Reprezentance 16. Jan 202320:00 > 23:07 0 komentarjev

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v tretjem krogu svetovnega prvenstva na Poljskem in Švedskem v Katovicah izgubila proti Franciji z 31:35 (14:16) in osvojila drugo mesto v skupini B. V glavni del tekmovanja v Krakov bo prenesla dve točki, prvo tekmo pa bo igrala 18. januarja proti reprezentanci Irana.

Slovenija na svojem zadnjem dvoboju v skupinskem delu ni bila kos šestkratnim svetovnim ter trikratnim olimpijskim in evropskim prvakom. Kljub današnjemu porazu zadovoljna zapušča Katovice, kjer je v uvodnem krogu premagala Savdsko Arabijo s 33:19, v drugem pa Poljsko z 32:23.

V Krakov, ki bo med 18. in 22. januarjem gostil glavni del tekmovanja, se bo odpravila z dvema točkama, ob tem pa ima realne možnosti, da se v primeru prvega ali drugega mesta prebije v četrtfinale.

Slovenija in Francija, slednja bo po treh zmagah v Katovicah v glavni del prenesla štiri točke, sta si že po dveh tekmah zagotovili nastop v Krakovu, tretji udeleženec pa je bil znan po večernem obračunu, na katerem je Poljska ugnala Savdsko Arabijo s 27:24.

Najboljše tri izbrane vrste iz skupine B se bodo tako v Krakovu pomerile s Španijo, Črno goro in Iranom, najboljšimi tremi iz skupine A.

Počasen uvod, odličen zaključek prvega polčasa

Slovenski selektor Uroš Zorman je proti francoskim rokometnim silakom iz preventivnih razlogov na tribuni pustil Boruta Mačkovška zaradi poškodbe kolena. Družbo sta mu delala Grega Krečič in Aleks Kavčič, prvič na letošnjem turnirju pa je med 16 uvrstil Gašperja Horvata.

V slovenski obrambni formaciji sta bila uvodoma visokorasla Stefan Žabić in Blaž Blagotinšek, slednjega pa je v napadu menjal Aleks Vlah. Zormanovi varovanci se niso ustrašili slovitih imen na nasprotni strani igrišča, pogumno so se spustili v odprt boj z njimi. V napadu je sicer bilo nekaj manjših “nerodnosti”, ki pa jih je nevtralizirala povsem solidna obramba.

Ob koncu desete minute so prvič na dvoboju zaostali za dva gola (4:6), Zorman pa je pet minut kasneje pri zaostanku 6:9 zahteval prvo minuto odmora. Kljub nekaterim taktičnim spremembam – krilni igralec Blaž Janc se je pomaknil na mesto desnega zunanjega, kjer sta zaigrala tudi Rok Ovniček in Aleks Vlah – pa se razmerje moči na igrišču ni bistveno spremenilo.

“Vedno, ko smo se približali, smo naredili tudi kakšno neumnost, kar so Francozi takoj kaznovali. Kljub porazu sem zadovoljen s predstavo svojih varovancev, proti zadnjim olimpijskim prvakom in šestkratnim svetovnim prvakom niso popustili do konca tekme, vseskozi so se borili po svojih najboljših močeh. Mogoče je danes manjkala energija s tekme proti Poljakom, tedaj je bilo v njihovi igri videti veliko več kljubovanja kot na današnji tekmi proti Francozom,” je po tekmi dejal Uroš Zorman.

Uroš Zorman tokrat ni našel zmagovitega recepta. Foto: Guliverimage

Francozi, ki so na današnji tekmi nastopili brez svojega morda najbolj vročega igralca Dika Mema, so bili še naprej majhen korak pred Slovenci in ohranjali prednost treh zadetkov. Slovenija je v končnici malenkostno popustila, izkušeni in iz številnih rokometnih bitk dokazani Francozi pa so to takoj kaznovali in jim v 23. minuti ušli na tri gole (10:15).

A slovenski rokometaši so se v končnici le prebudili. Po golu Vlaha, ki je bil s petimi zadetki tudi najbolj učinkovit slovenski igralec v prvi polovici tekme, so do odhoda na veliki odmor več kot prepolovili zaostanek (14:16).

Preveč napak za presenečenje

Slovenski rokometaši v začetku drugega polčasa niso bili kos Francozom. Že po sedmih minutah igre je zaostanek znašal šest golov (16:22), Zormanovi varovanci pa kljub trudu in želji ter občasnim prebliskom niso našli načina, da ujamejo priključek z najbolj resnimi favoriti na letošnjem turnirju na Švedskem in Poljskem.

Najvišji zaostanek so si slovenski rokometaši pridelali sredi drugega polčasa (22:29 in 23:30) in jasno je bilo, da bodo v trinajstem medsebojnem obračunu na velikih tekmovanjih doživeli deseti poraz proti Francozom.

“Francozi so nas dobili na izkušnje, mi jih imamo precej manj od olimpijskih, svetovnih in evropskih prvakov. Dokazali so svojo kakovost, v prelomnih trenutkih so zaigrali najbolje in si priigrali razliko, ki jo proti tako kakovostnim tekmecem enostavno nismo mogli nadoknaditi,” je dejal najboljši strelec slovenske izbrane vrste Aleks Vlah, ki je dosegel devet zadetkov.

Slovenijo čaka obračun z Iranom

V skupini A je v Krakovu Črna gora premagala zadnji Čile le z dvema goloma razlike s 35:33, vendar prišla do četrte točke in drugega mesta. Levokrilni igralec Miloš Vujović je za zmagovalce v 13 poskusih strelov zgrešil enkrat samkrat. Španija je brez težav ostala neporažena v skupini tudi po dvoboju z Iranom, ki ga je dobila s 35:22.

Prav Iran, ki ga vodi nekdanji slovenski selektor Veselin Vujović, bo naslednji tekmec Slovenije v glavnem delu tekmovanja pred izločilnimi boji, tekma v sredo, 18. januarja, v dvorani Tauron v Krakovu.

Brazilija je v prvi tekmi 3. kroga skupine C za drugo zmago in drugo mesto z dvema goloma prednosti, s 30:28, strla odpor ekipe Zelenortskih otokov, v kateri je bil igralec tekme Gualther Furtado. V drugi tekmi v Göteborgu je Švedska Urugvaju za tretjo zmago nasula kar 47 golov, sama pa jih je prejela le 12.

Islandija je po visoki zmagi z 38:25, nadigrala je zadnjo Južno Korejo, dosegla četrto točko v izenačeni skupini D, igralec tekme pa je bil vratar zmagovalcev Viktor Gisli Hallgrimsson. Nato je v Kristianstadu Madžarska izgubila s Portugalsko, ki je že na samem začetku visoko povedla in nato prednost sedmih, osmih golov držala do konca ter osvojila prvo mesto v skupini. Tri ekipe so imele po štiri točke, Islandija je končala na čelu pred Portugalsko, tretja je bila Madžarska.