Pozivi k umiku PPN-ja 2022 se vrstijo. Foto: Jani Ugrin/RTV Slovenija
Pozivi k umiku PPN-ja 2022 se vrstijo. Foto: Jani Ugrin/RTV Slovenija

Nasprotuje mu tudi večji del zaposlenih v Informativnem programu Televizije Slovenija, predvsem zaradi ukinjanja oziroma premeščanja nekaterih oddaj na drugi program, zato so programski svet pozvali, da spremembe zavrnejo. Predlog bo potrjen, če bo jutri zanj glasovalo najmanj 15 programskih svetnikov.

Ukinitev oddaj Politično s Tanjo Gobec, Dnevnikov izbor, Globus, Točka preloma, Koda ter premeščanje Intervjuja, Utripa in Zrcala tedna na drugi program TV Slovenije – tudi o tem bodo jutri odločali programski svetniki naše hiše. Dokument je po mnenju Kolektiva Informativnega programa TV Slovenija in dveh stanovskih organizacij škodljiv in krni vlogo javne RTV.

Sorodna novica Kolektiv informativnega programa TV Slovenija: To je nepremišljen in neusklajen programski načrt

"Zato je zdaj še zadnja priložnost, da programske svetnike pozovemo, da potegnejo zavoro, da si vzamejo še kak teden za razmislek, da prilagodijo ta PPN dejanskim kadrovskim in tehničnim zmožnostim ekipe in da zastavijo izvedljiv načrt, ne pa eksperimentalnega," je dejala predsednica Sindikata novinarjev Slovenije Alenka Potočnik.

Po mnenju medijskega strokovnjaka so predlagane spremembe škodljive za javno RTV, saj poskušajo marginalizirati informativni program. "V času krize s covidom in v času dezinformativnih kampanj, ki potekajo povsod po svetu, je taka močna infovloga javne RTV še toliko pomembnejša," pravi medijski strokovnjak Marko Milosavljević.

"Na eni strani množično izgubljamo gledalce, na drugi strani nas pozivajo, naj ne ukrepamo. Mi se s tem ne strinjamo in menimo, da smo dolžni upoštevati predvsem želje in interese gledalcev, ki kot davkoplačevalci financirajo naš program," pravi v. d. direktorja Televizije Slovenije Valentin Areh.

Ob tem Milosavljević opozarja, da vodstvo TV Slovenija navaja nizko gledanost informativnih oddaj in pri tem zavaja z uporabo podatkov oziroma z merilom gledanosti v starostni skupini od 18 do 49 let, ki ga po svetu in v Evropi uporabljajo komercialne televizijske postaje.

"Javna televizija mora spoštovati vse občinstvo – tako mlade do 18 let kot vse tiste starejše od 50 let in tako omalovaževanje in ignoranca teh ljudi sta nepredstavljiva za direktorja javne televizije," je dodal Milosavljević.

11.19, 29. 11. 2021

Na to izjavo se je odzval v. d. direktorja TV Slovenija Valetin Areh. "Trditev je popolnoma neresnična in bi jo dr. Milosavljevič lahko preveril z enim samim telefonskim klicem. Podatki, ki jih kot direktor navajam v javnosti in v PPN 2022 kažejo na padanje gledanosti večine informativnih oddaj TV Slovenija, so podatki o vseh gledalcih starejših od 4 let. Omalovaževanje in ignoranca dr. Milosavljeviča sta nepredstavljiva za profesorja tako ugledne fakultete in univerze," je v sporočilu za javnost zapisal Areh.

14.54, 29. 11. 2021

Marko Milosavljevič je v odzivu na zgornjo Arehovo izjavo zapisal: "Moja trditev, da je v.d. direktorja TV Slovenija kot argument za svoje programske načrte in spremembe uporabljal tudi sklicevanje na podatke o gledanosti v starostni skupini od 18 do 49 let, je popolnoma resnična. V.d direktorja TVS je ta podatek uporabil v svojem 'Odzivu na javno pismo o oddaji Globus', ki ga je objavil v sredo, 24. novembra. Zato lahko njegov poskus zaniknja razumem le kot znak nenavadne pozabljivosti ali pa prikrivanja neprijetnih dejstev. Žalosti me, da oseba na takšni poziciji v javnem mediju poskuša s pomočjo svoje neresnične trditve oblatiti dobro ime in čast neke osebe s pomočjo takšnih lastnih neresničnih trditev."

V zadnjih dneh so Informativni program TV Slovenija sicer podprli vse tri univerze, strokovna združenja, nevladne organizacije, ekonomisti, profesorji, diplomati in posamezniki.

21.59

Poziv za ohranitev gospodarske oddaje Točka preloma

Številnim pozivom v preteklih dneh so se danes pridružili še ugledni poslovneži in profesorji.

"Glede na informacije v javnosti, da namerava vodstvo RTVS ukiniti gospodarsko oddajo Točka preloma, pozivamo vodstvo, naj ta predlog umakne," so v pozivu zapisali Iztok Altbauer, Karmen Dietne, Polona Domadenik Murn, Boštjan Gorjup, Blaž Hribar, Aleš Ipavec, Marko Jaklič, Jure Knez, Bogomir Kovač, Aleksander Mervar, Mojmir Mrak, Marko Pahor, Maks Tajnikar, Tomislav Tkalec, Emilija Stojmenova Duh. Kot so zapisali, bi "moral oddaja s tovrstno vsebino morala ne le ostati v programski shemi, temveč bi jo nacionalna televizija morala celo okrepiti. Gre namreč za edino analitično gospodarsko oddajo na slovenskih televizijah, ki poglobljeno obravnava različne gospodarske in tudi z znanostjo povezane teme. Gre tudi za edino oddajo, ki sistematično obravnava slovensko gospodarstvo v mednarodnem okviru, ta pa je za našo državo ključnega pomena, saj smo kot majhno in odprto gospodarstvo življenjsko odvisni od izvoza blaga in storitev. Je tudi edina oddaja, ki izpostavlja teme s področja kapitalskega trga in s tem prispeva k večji finančni pismenosti Slovencev. Oddaja je tudi most med znanostjo in gospodarstvom, njena velika dodana vrednost je prenos znanja in tehnologije."

Programski svetniki bodo odločali o PPN-ju