Slovenija

Sponzorirana potovanja evroposlancev: pod lupo tudi Bogovič in Novakova

Bruselj, 13. 02. 2023 13.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
168

Ugledni bruseljski časnik se je lotil analize potencialno sumljivih delno sponzoriranih potovanj evropskih poslancev, med katerimi sta se znašla tudi Ljudmila Novak in Franc Bogovič. Novakova ni prijavila potovanja, ki ga je plačal proizraelski lobi, češ da plačane poti niso bile povezane z njenim parlamentarnim delom, Bogovič, ki ga je v Bakuju gostil tamkajšnji režim, pa pravi, da je bila pot transparentna in strokovna. Sponzorirana potovanja so zakonsko sicer dovoljena, politično pa so zelo problematična, opozarjajo poznavalci. Gostitelji bi namreč v zameno lahko pričakovali politične protiusluge. Bogovič naj bi na primer že spremenil retoriko glede Azerbajdžana.

Evropski poslanci so dolžni prijaviti svoja potovanja in udeležbo na dogodkih, ki jih pripravljajo tretje strani, če jim organizator povrne ali plača stroške poti, bivanja in dnevnice. Zaradi korupcijskega škandala Katargate so evropski poslanci zdaj še bolj pod drobnogledom – med tistimi, ki so takšna potovanja "pozabili" prijaviti, sta na primer belgijska poslanca Marc Tarabella in Marie Arena, ki ju je dve noči gostil Katar, pa tudi predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, ki je dve noči preživela v Izraelu.

Bruseljski Le Soir je zbral izjave vseh 705 poslancev, ki so jih objavili pod svojimi profili na uradni spletni strani Evropskega parlamenta, vključno z vsemi podrobnosti, ki se pojavljajo v teh dokumentih – destinacijo, organizacijo, ki jih je povabila, datumom potovanja, rokom za prijavo, številom ponujenih hotelskih nočitev, zajetim prevoznim sredstvom, razlogom potovanja itd.

V mandatu, ki se je začel leta 2019 in ga je dobri dve leti hromila epidemija koronavirusa, je bilo po podatkih nemškega ZDF najmanj 226 potovanj, ki so jih plačale tretje strani. Večji del teh poti ni problematičen, kar 55 pa je takšnih, ki bi jih morali podrobneje pregledati, menijo pri časniku. Razlog: financirale so jih vprašljive tretje države ali njihova državna podjetja – od Azerbajdžana do Bahrajna, Katarja, Sirije in Rusije. 

Škandal Katargate je močno pretresel Evropski parlament, v priporu je končala tudi nekdanja podpredsednica parlamenta Eva Kaili.
Škandal Katargate je močno pretresel Evropski parlament, v priporu je končala tudi nekdanja podpredsednica parlamenta Eva Kaili. FOTO: Shutterstock

Bogovič in Novakova pod drobnogledom

V analizi sumljivih (delno) sponzoriranih potovanj evropskih poslancev sta omenjena tudi slovenska evroposlanca Ljudmila Novak, ki ni prijavila potovanja, ki ga je plačal proizraelski lobi, in Franc Bogovič, ki ga je v Bakuju gostil tamkajšnji režim, je prvo poročalo Delo. O razširjeni, a kočljivi praksi, ko tretje države, podjetja in organizacije izvoljenim predstavnikom Evropejcev plačujejo potovanja, je časnik poročal že januarja. 

Po uradnih razkritjih sta bila v preteklosti od osmih evropskih poslancev iz Slovenije na (delno) plačanih poteh le dva: Bogovič in Romana Tomc (oba EPP). Bogovič je decembra lani objavil – rok za oddajo izjave je zamudil – da je bil med 21. in 24. septembrom v Azerbajdžanu v okviru obiska parlamentarne skupine za podeželske regije in pametne vasi (Rumra). Kot je navedel, mu je tri nočitve v hotelu v Bakuju plačalo tamkajšnje zunanje ministrstvo. V Azerbajdžanu so obiskali eno od tamkajšnjih pametnih vasi, v programu so imeli ogled Bakuja, obisk muzeja preprog in kulturni program z možnostjo obiska vinske kleti. Kot je znano, je Azerbajdžan med državami, ki so redno pod kritiko evropskega parlamenta, predvsem v zvezi s kršitvami človekovih pravic in vojno v Gorskem Karabahu. 

Franc Bogovič z delegacijo v Azerbajdžanu: zapis in fotografije je objavil na svojem blogu.
Franc Bogovič z delegacijo v Azerbajdžanu: zapis in fotografije je objavil na svojem blogu. FOTO: bogovic.eu

Da je bilo potovanje Bogoviča in nemškega poslanca Engina Erogluja v Azerbajdžan sporno, je menil evropski poslanec iz vrst nemških Zelenih Niklas Nienaß, ki je protestno izstopil iz članstva in vodstva parlamentarne skupine za podeželska, planinska, oddaljena območja (Rumra). Kot je pojasnil, je bilo njegovo zaupanje zlorabljeno na način, ki onemogoča njegovo nadaljnje delo v tej skupini. Bogoviču in Erogluju je očital, da sta obiskala regijo Zangilan, ki jo je azerbajdžanski režim nasilno osvojil. Potovanje pa, da je režim tudi pripravil in delno plačal. "Azerbajdžanska diktatura napada Armenijo, podpira Rusijo in zapira kritike. S takšnimi vabili in navidezno velikodušnostjo si želi kupiti podporo iz tujine," je prepričan Nienaß. Četudi je bil član vodstva skupine, s potjo Bogoviča in Erogluja sploh ni bil seznanjen. "Ustvarjala sta občutek, kot da delujeta v interesu celotne skupine Rumra, s tem pa sta legitimirala ravnanje režima," je prepričan. Dodal je še, da imajo evropski poslanci dovolj virov, da si svoje delo neodvisno financirajo. 

Po poročanju švedske preiskovalne strani Blankspot letni proračun za potovanja posameznega poslanca EU zunaj običajnih potovanj znaša 4716 evrov. Poleg tega za osebna potovanja obstaja poseben mesečni proračun v višini 26.735 evrov, denar lahko poslanec porabi po lastni presoji. S tem denarjem lahko zaposli dodatno osebje ali ga porabi za druge stroške, na primer za spremljevalno ekipo. Potovanja izven dodeljenega proračuna, ki jih poslanec ne plača sam, zahtevajo, da jih zaradi transparentnosti prijavi v roku enega mesecu po potovanju. Kodeks ravnanja poslancev med drugim pravi tudi, da je prepovedano prejeti večerjo, izlet ali drugo darilo v vrednosti nad 150 evrov. V nekaterih okoliščinah, na primer med potovanjem, ga je mogoče sprejeti, vendar ga je treba prijaviti. 

"Niti Bogovič niti Eroglu nista prijavila, da sta prejela darili v vrednosti nad 150 evrov. To pomeni, da sta sama plačala ali prejela darila brez upoštevanja predpisov EU," so zapisali pri Blankspotu in opomnili, da je Azerbajdžan znan po tem, da je izjemno radodaren pri pokrivanju potovanj tujih političnih delegacij.

'Po plačanem potovanju v Azerbajdžan je več poslancev EU nehalo kritizirati režim'

Preiskava Blankspota je pokazala, da azerbajdžanski lobi uporablja pametne vasi, da bi omilil kritike na svoj račun. Izpostavili so, da sta tako Eroglu kot Bogovič, ki sta glasovala za resolucijo o uničevanju kulturne dediščine v Gorskem Karabahu, po obisku nenadoma spremenila diskurz, omehčala svoja stališča glede Azerbajdžana in zmanjšala kritike režima v Bakuju. 

Delegacija je v Azerbajdžan odpotovala konec septembra lani. O tem je poročalo več azerbajdžanskih medijev,  poslanci EU pa so imeli posamične intervjuje. "V 30-minutnem televizijskem intervjuju v angleščini sta o državi govorila pozitivno. Eroglu, ki je bil prej kritičen do Azerbajdžana, je dejal, da bi morala EU razvijati sodelovanje na področju energetike in krepiti prijateljstvo z Azerbajdžanom. Vprašanje je, kaj se je zgodilo na potovanju, da so se obsodbe Azerbajdžana preusmerile v smer spodbujanja prijateljskih odnosov z diktaturo. /.../ Po vrnitvi s potovanja je Franc Bogovič na svojem blogu zapisal dolgo in pozitivno objavo o pametnih vaseh," so še zapisali. 

Opomnili so tudi, da je Bogovič, ki je bil v Evropski parlament izvoljen leta 2014, leta 2017 prav tako pozabil napisati eno takšno izjavo.

Novinarji Blankspota opozarjajo, da sta evropska poslanca po obisku Azerbajdžana spremenila retoriko in omilila kritike režima.
Novinarji Blankspota opozarjajo, da sta evropska poslanca po obisku Azerbajdžana spremenila retoriko in omilila kritike režima. FOTO: Blankspot

Takšna sponzorirana potovanja so zakonsko sicer dovoljena, politično pa so zelo problematična, je za ZDF poudarila pravnica Sophie Schönberger z univerze v Düsseldorfu. Strinjal se je tudi Michiel van Hulten, direktor evropskega urada Transparency International: "Obstaja tveganje, da poslanci dolgujejo svojim gostiteljem in da ta dolg vračajo s političnimi uslugami." 

Bogovič: Obisk Azerbajdžana ni bil politično motiviran  

Iz Bogovičeve pisarne so po poročanju Siola sporočili, da je bila misija medparlamentarne skupine Rumra & Smart villages v Azerbajdžan izpeljana v polni transparentnosti. Obisk je bil politično nemotiviran (to je bil tudi izrecni predpogoj celotne misije), šlo je zgolj za strokoven informativni ogled Aghali Smart Village, pametne vasi, ki je bila zgrajena v zgolj devetih mesecih.

Že pred potjo je bil z azerbajdžanskim veleposlaništvom v Belgiji sklenjen izrecni dogovor, da se na poti ne omenja ali kakor koli dotika konflikta z Armenijo.

"Poslanec Bogovič je v celoti sam plačal svoje polete in pot do Azerbajdžana. Od tam je potoval skupaj s celotno delegacijo v okviru vnaprej organizirane poti. Gostitelji so pokrili stroške prenočitev in transferje med lokacijami obiska, kar je, upoštevajoč parlamentarna pravila, dovoljeno. Poslanec Bogovič ni prejel nobenih izplačil dnevnic ali nadomestil za ta obisk, niti s strani Evropskega parlamenta, ker to ni bila uradna misija odbora ali delegacije EP, še manj pa s strani gostiteljev, enako ni prejel kakršnih koli daril ali podobno. Odkrite niso bile nobene nepravilnosti glede misije, na kar nenazadnje izrecno opozarja tudi sam Nienaß v svoji odstopni izjavi. V tej luči je njegov odstop presenečenje, a gre za njegovo povsem osebno odločitev, ki jo seveda v celoti spoštujemo," so še pojasnili.

Odgovore glede stroškov, povezanih s potovanjem, so pri Bogoviču iskali tudi novinarji Blankspota. Na vprašanje, zakaj še ni objavil izjave v skladu s kodeksom ravnanja EU, so iz njegove pisarne odgovorili, da bodo to storili v najkrajšem možnem času. Nekaj minut pozneje je bila izjava res objavljena, prejeli pa so jo tudi pri Blankspotu. 

Moji obiski niso bili povezani z mojimi poročili v evropskem parlamentu, niti z dokumenti, ki jih je ta sprejemal, pravi Novakova.
Moji obiski niso bili povezani z mojimi poročili v evropskem parlamentu, niti z dokumenti, ki jih je ta sprejemal, pravi Novakova. FOTO: 24ur.com

Novakova svojega formularja ni objavila

Delo je poročalo tudi, da Ljudmila Novak (EPP) svojega formularja o poteh ni objavila, ni jim niti odgovorila, ali so ji organizatorji plačali bivanje in potne stroške. Bila pa je v Južni Koreji na dogodku federacije za splošni mir. V Izraelu je bila na obisku z uradno parlamentarno delegacijo skupine prijateljstva knesetom. Sledila sta še neuradni del in obisk Golanske planote, Gaze in Tel Aviva. Na povabilo Evropske judovske zveze se je udeležila simpozija o holokavstu v Krakovu in spominske slovesnosti v koncentracijskih taboriščih Auschwitz in Birkenau. "Moji obiski niso bili povezani z mojimi poročili v evropskem parlamentu, niti z dokumenti, ki jih je ta sprejemal. Bili so informativne narave oziroma kot načelna podpora ozaveščanju o holokavstu in prizadevanjem za mir na svetu," je pojasnila. 

Romana Tomc pa je v svoji izjavi objavila, da je med 4. in 8. decembrom lani obiskala Jeruzalem in Tel Aviv, štiri hotelske prenočitve ji je plačala judovska organizacija B'nai B'rith International. Pot v Izrael si je plačala sama, tudi dnevnic od organizatorjev ni dobila. Na programu so med drugim imeli ogled starega mesta v Jeruzalemu, obisk Jad Vašema in srečanje s poslanci kneseta. 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (168)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik22
15. 02. 2024 11.47
Kaj je tu čudnega? Pa tako verna. Nič, pa pekel Lauda.
Na pol ovca
13. 02. 2023 20.28
+1
Novakova kot bojda vernica bi lahko vedela da Izrael gleda na kristusa torej krščane kot izdajalce torej kvizlinge in jih ceni manj kot islam saj le ti niso nastali od židovskega izdajalca. Žido katolike pač prenašajo ker je to matematika za njih, jim pa pošiljajo migrante iz nekomaptibilnih področij.
lokson
13. 02. 2023 19.25
-2
Samo nabijanje, brez da bi se prebralo kompletni članek.
bossanoga
13. 02. 2023 19.16
+3
mr.poper
13. 02. 2023 18.30
+2
Oni ta drugi bi se pa prodal za drobiž .
Kaoswakii
13. 02. 2023 18.27
+3
Oni res niso nič krivi ;)
mr.poper
13. 02. 2023 18.17
+10
Fari so vedno aktivni če ne z mladino pa z goljufijami tradicionalno z tisočletnimi izkušnjami .
proofreader
13. 02. 2023 18.06
-5
Ko je Golob govoril pred prazno dvorano, potem pa so pri Svobodi morali objaviti posnetke pol ure kasneje, ko so poslanci prihajali v dvorano. Kar hecno.
proofreader
13. 02. 2023 18.04
-4
Tajnik od Fajonove ni nikamor potoval?
Prinašalec
13. 02. 2023 17.53
+2
Bolje bi bilo če bi bila Tanja 🧕 in Lukec🧑‍🦰 s svojim škorcem🦜, potem tu ta lewi ne bi otresali jezikov..
biggbrader
13. 02. 2023 17.47
-4
Milan ji bo dal odpustek !
biggbrader
13. 02. 2023 17.46
+2
Moravčanki prav privoščim da vidi malo Sveta.
Kollerik
13. 02. 2023 18.20
+4
Če ji ne privoščijo liderstva stranke, kjer je najboljša in najbolj primerna, ji tudi malo Sveta verjetno ne pomeni kaj dosti.
omega _v6
13. 02. 2023 17.26
+8
Za Novakovo sem vedel,da ni kaj prida me pa je razočaral Bogovič!! Zanimljivo je,da so v Evropskem parlamentu v tolikšnji meri nepošteni ljudje!? Res bodo morali nekaj narediti in očistiti Evropski parlament saj drugače ga bodo morali preimenovati v parlament SRAMOTE!!
Broj1 TNT
13. 02. 2023 17.34
+4
mbedrac
13. 02. 2023 18.11
+7
Haha, razočaral te je Bogovič? Nikoli si ne bi mislil, da ima kdo lepo mnenje o njem. Mi Krčani že vemo, kdo je Bogovič. Prodana duša, nič drugega!
Stauffenberg
13. 02. 2023 17.18
+15
Komu lahko še zaupaš? Prodanim politikom. Že od nekdaj trdim, da lahko slovenski parlament kupiš, enako velja za evropski. Demokracija - ta za katero se skrivajo je največja prevara-laž-zloraba v zgodovini človeštva, to je samo za ovce brez lastne pameti.
Pravica je
13. 02. 2023 17.02
+23
Vse bolj kaže in kot se zdi, dajemo poslancem ko so izvoljeni v legalno korupcijsko leglo EU parlamenta, legitimno suverenost za podkupljivost in njihovo primitivno dokazovanje ostalim, da temu ni tako !!
IvanJaJo
13. 02. 2023 16.57
+10
Ljudamila💆🤦 Ona pa že ne🤦🐑💸💸💸, to je eden od smrtnih grehov 😳🤣
omega _v6
13. 02. 2023 17.28
+10
Tako pač je,ko tisti iz prve vrste v cerkvi zavohajo denar postanejo hudiči!!
Kraševka
15. 02. 2023 10.45
Julijann
13. 02. 2023 16.57
-2
Sem zadnjič pogledal posnetek govora evropske poslanke Romane Tomc, ki je drugega za drugim z argumenti izpodbijala prej izrečene besede Goloba, ki je imel govor v parlamentu. In kamera ujame Ireno, tisto, ki je prišla preko LMŠ v Bruselj, kako se posmehuje. Mandata bo kmalu konec in na listo GS bo težko prišla. Bo treba mikrofon v roke pa kake profesionalne prispevke naredit. Ona je tipični dokaz kam prideš, če se zližeš z vlado.
Broj1 TNT
13. 02. 2023 17.00
+2
brez dvoma da je romana argumentirana baše!tako kot vsi desnuhi!
Broj1 TNT
13. 02. 2023 17.07
+8
in v kaj se ta romanca razume razen tega da mu je mojca povedala da ni bilo sadnega jogurta?
natmat
13. 02. 2023 18.53
+3
Tudi Romana Tomc veliko grimsuje in malo argumentirano razpravlja!!!
IskraLJ
13. 02. 2023 16.53
+15
In kaj ima recimo Bogovič tam sploh za početi. Kaj jim svetuje, ali predava, ali kaj konkretno je njegov namen obiska Bakuja. Kdo ima od tega korist, Slovenija ne, EU ne Azarbejdžan tudi ne. Torej?!!
Broj1 TNT
13. 02. 2023 16.56
+13
Broj1 TNT
13. 02. 2023 17.08
+12
Uporabnik1921539
13. 02. 2023 16.52
+17
Bogovic je problematicen se kje drugje,ne le v zvezi s potovanji.To je le vrsicek ledene gore
Slava b
13. 02. 2023 16.41
+11
Milka vsi tisti ki smo mislili,da delaš pošteno si nas razočarala zelo.Romanca in Bogovič pa nič, kjer je pri njih stalnica,da eno govorijo drugo pa delajo.