Covidne postelje v šempetrski bolnišnici pred časom. Foto: Radio Koper/Karin Zorn Čebokli
Covidne postelje v šempetrski bolnišnici pred časom. Foto: Radio Koper/Karin Zorn Čebokli

Nacionalna skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike v zdravstvenem sistemu je izvajalcem zdravstvene dejavnosti poslala navodila za obvladovanje okužb s koronavirusom.

Odstotek postelj za covidne bolnike bodo glede na epidemične razmere postopno povečevali do 20 odstotkov vseh postelj. Ko bodo bolnišnice presegle dogovorjen delež postelj za covidne bolnike, bodo prek koordinatorja za postelje in dispečerske službe aktivirali sistem za premestitve bolnikov v druge bolnišnice, so danes sporočili z ministrstva za zdravje.
Vodstvo bolnišnic lahko obravnavo covidnih bolnikov organizira tudi v obliki covidnih oddelkov oziroma rdečih con. Covidne bolnike pa naj v bolnišnicah vodijo po regionalnem principu.

Navodilo predvideva tudi, da vodstvo bolnišnic imenuje koordinatorja za postelje, namenjene covidnim bolnikom. Koordinator bo skrbel za komunikacijo z nacionalnim koordinatorjem in bo sodeloval na skupnih operativnih sestankih prek spleta.

Organizacija dela izvajalcev zdravstvene dejavnosti na primarni ravni mora ob ustrezni obravnavi covidnih bolnikov omogočiti nemoteno obravnavo preostalih bolnikov in izvajanje preostalih zdravstvenih storitev.

Izvajalci zdravstvene dejavnosti lahko ukrepe iz navodil po potrebi prilagodijo oziroma nadgradijo z dodatnimi ukrepi. Ob tem morajo upoštevati vrsto zdravstvene dejavnosti, ki jo izvajajo, in epidemiološko sliko v lokalnem okolju, so še sporočili z ministrstva.

Kdo je v novoimenovani skupini

Matjaž Jereb. Foto: Twitter/Vlada RS
Matjaž Jereb. Foto: Twitter/Vlada RS

Nacionalna skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike v zdravstvenem sistemu je bila imenovana na začetku tedna, vodi jo vodja oddelka za intenzivno terapijo na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Jereb. Skupino sestavljajo zdravniki različnih specialnosti.

Med njimi so specialistka družinske in urgentne medicine Renata Rajapakse, ki bo skrbela za primarno raven, zdravnica družinske medicine Tanja Petkovič, ki bo skrbela za domove za starejše, in Polona Gams iz Kirurgije Bitenc kot predstavnica mladih zdravnikov.

Poleg njih so v skupini še infektologinja v UKC-ju Ljubljana Tadeja Kotar in ortoped Matjaž Vogrin, ki bosta skrbela za postelje na navadnih oddelkih, specialistka interne in intenzivne medicine v UKC-ju Maribor Alenka Strdin Košir pa bo bedela nad kapacitetami intenzivnih postelj za covidne bolnike.

Predstavnica zdravstvene nege v skupini je Janja Perme Hajdinjak, sicer zaposlena na ljubljanski infekcijski kliniki. Za organizacijski del bo še naprej skrbel predstojnik urgentnega centra Splošne bolnišnice Jesenice Robert Carotta, skupaj z zaposleno na ministrstvu za zdravje Biserko Simšič.

Ponekod omejujejo obiske

Bolnišnica Murska Sobota je prepovedala obiske na nekaterih oddelkih. Foto: MMC RTV SLO/MMC RTV SLO/Jože Grgurič
Bolnišnica Murska Sobota je prepovedala obiske na nekaterih oddelkih. Foto: MMC RTV SLO/MMC RTV SLO/Jože Grgurič

Kot je poročala TV Slovenija, je v Izoli vstop v bolnišnico dovoljen le enemu zdravemu obiskovalcu. Novinarka TV Slovenija Cirila Sever pa je pojasnila, da so v Murski Soboti prepovedani obiski na infekcijskem in internem oddelku z izjemo pietetnih obiskov. Kot je dejala, so se za ta korak odločili, da bi zaščitili bolnike in zaposlene pred virusom, saj imajo v murskosoboški bolnišnici 34 bolnikov s covidom-19, dva sta na intenzivni negi.

Skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike, ki deluje na ministrstvu za zdravje, bo po napovedih oblikovala jasna navodila, kako obravnavati bolnike s potrjeno koronavirusno okužbo in kako bolnike s simptomi okužbe. Prva navodila lahko zdravstvene ustanove po besedah ministra za zdravje pričakujejo že danes.

Potrjenih 1627 okužb

V sredo so po 660 PCR-testih in 5034 antigenskih testih potrdili 1627 okužb z novim koronavirusom, kar je 157 več kot v torek. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 12.875 aktivnih primerov okužbe.

Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 46 bolnikov, na intenzivni negi pa osem. Umrl ni noben bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo.

Skupno je bilo v sredo hospitaliziranih 119 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi covida in s covidom-19. Na intenzivnih oddelkih je s potrjeno okužbo skupno 10 bolnikov.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1084, kar je 91 več kot dan prej.

Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 606, kar je 42 več kot dan prej.

Ministrstvo za zdravje bo še naprej sporočalo podatke o hospitalizacijah Sledilniku

Maja Založnik s Sledilnika za covid-19 je v sredo na družbenem omrežju Twitter opozorila, da naj bi ministrstvo za zdravje "izrazilo pomisleke" glede deljenja podatkov o hospitalizacijah s Sledilnikom za covid-19 in da so s tem prekinili 843 dni dolgo časovno serijo pošiljanja podatkov.

Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da je nastal nesporazum in napaka v komunikaciji.

"Ministrstvo bo podatke še naprej sporočalo tako kot do zdaj. Za nevšečnost se vsem iskreno opravičujemo," so pojasnili na ministrstvu za zdravje.

Dnevnik