Zaradi tega se je v Ankari sestal svet za nacionalno varnost, ki je razpravljal o "grškem oboroževanju in provokacijah v Egejskem morju", je poročala turška tiskovna agencija Anadolu.

Na zasedanju varnostnega sveta je bilo ocenjeno dogajanje v Egejskem morju, na Cipru in v vzhodnem Sredozemlju, razpravljali pa so tudi o pravicah Turčije v skladu z mednarodnim pravom, so poudarili v Ankari.

Grčija in Turčija, obe članici Nata, se že dolgo prepirata glede meje na morju in pravic do raziskovanja in izkoriščanja naravnih bogastev v Egejskem in vzhodnem Sredozemskem morju.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v zadnjih tednih celo namignil na možnost raketnih napadov na grško ozemlje. Med drugim je postavil pod vprašaj grško suverenost nad številnimi naseljenimi in nenaseljenimi grškimi otoki v vzhodnem Sredozemlju ter zahteval umik grških sil s teh otokov.

Grški premier Kiriakos Micotakis ostre tone Ankare v tem času povezuje s prihajajočimi predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami v Turčiji, ki so predvidene sredi maja, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.