»Da bi ustrezno preučili, kaj se je zgodilo, smo se odločili, da sprožimo predhodno preiskavo,« je v prvem javnem odzivu Vatikana na razkritja spolnih zlorab povedal tiskovni predstavnik Matteo Bruni. Vatikan zaenkrat še ni imenoval glavnega preiskovalca. Po besedah Brunija namreč še iščejo nekoga, ki bi bil samostojen, nepristranski in izkušen.

Preiskavo dejanj kardinala Jean-Pierra Ricarda je medtem že v torek sprožilo francosko tožilstvo v Marseillu.

Predsednik francoske škofovske konference Eric de Moulins-Beaufort je v ponedeljek novinarjem povedal, da je bilo zaradi spolnega nasilja ali zaradi tega, ker primerov zlorab niso prijavili, obtoženih enajst nekdanjih ali sedanjih francoskih škofov.

78-letni kardinal Ricard pa je v sporočilu skupščini Francoske škofovske konference priznal, da je pred 35 leti, ko je bil duhovnik, 14-letnemu dekletu storil obsojanja vredno dejanje, ki je žrtvi nedvomno pustilo dolgoročne posledice. Povedal je tudi, da jo je prosil odpuščanja.

Papež Frančišek je v nedeljo dejal, da katoliška cerkev dela po svojih najboljših močeh v boju proti zlorabam otrok s strani duhovnikov, ob tem pa priznal, da obstajajo številne pomanjkljivosti.

Najhujša spolna kazniva dejanja v Franciji, kot je posilstvo, običajno zastarajo po 30 letih, vendar se lahko rok za vložitev obtožnice podaljša, če je bila žrtev v času kaznivega dejanja mladoletna. Najdaljši rok za vložitev obtožnice zaradi spolne zlorabe mladoletne osebe je običajno 20 let od datuma, ko žrtev dopolni 18 let.