Kremelj sicer nikoli ne komentira zasebnih zadev predsednika. Putin se je leta 2013 ločil od žene Ljudmile, s katero imata dve hčeri, Mašo in Katerino. Foto: Reuters
Kremelj sicer nikoli ne komentira zasebnih zadev predsednika. Putin se je leta 2013 ločil od žene Ljudmile, s katero imata dve hčeri, Mašo in Katerino. Foto: Reuters

"Menim, da se bodo objave nadaljevale, a do zdaj nismo videli nič posebnega," je še dejal Peskov in opozoril, da "ni jasno, kako tem dokumentom verjeti". Na novinarsko vprašanje, ali bodo začeli preiskavo, je odgovoril: "Najprej bi za to morala biti podlaga, se vam ne zdi? Za zdaj smo videli le trditve, ni pa jasno, na čem so utemeljene. Seveda ni nikakršnega razloga za začetek preiskave."

Nova svetovna preiskava mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev (ICIJ) in partnerjev, tudi slovenskega portala Oštro, je razkrila finančne skrivnosti številnih bogatašev, politikov in funkcionarjev, ki v davčnih oazah skrivajo milijarde dolarjev pred davčno službo, upniki in kriminalisti. Jordanski kralj Abdulah II., češki premier Andrej Babiš in azerbajdžanski predsednik Iham Alijev so prek slamnatih podjetij kupili za več milijonov evrov luksuznih nepremičnin.

Oštro bo razkril podrobnosti o poslih Slovencev

Medijski partner projekta je tudi preiskovalni portal Oštro v Sloveniji. Njihovi novinarji so v več kot desetmesečni preiskavi pregledali okoli 9000 dokumentov, povezanih s Slovenijo, poročajo na svoji spletni strani.

"Med njimi so elektronska korespondenca, dokazila o lastništvu, poslovni načrti in druga dokumentacija najmanj 40 podjetij z Britanskih Deviških otokov, Sejšelov, Cipra, iz Belizeja in drugih davčnih oaz," pišejo na portalu in dodajajo, da bodo podrobnosti razkrivali v prihodnjih "dneh, tednih in mesecih". Med lastniki podjetij so "slovenski športniki, podjetniki in osumljeni ali pobegli gospodarski kriminalci".

V ponedeljek je portal objavil zgodbo davčnega utajevalca Marka Glinška, lastnika podjetja LUX Factor, ki oglašuje in prodaja kozmetiko, zanjo pa so obraz in ime posodile številne slovenske estradnice. Glinška so pred leti že preiskovali pristojni organi, odnesel jo je tako rekoč brez praske, je poročala novinarka Radia Slovenija Maja Derčar.

Glinška so pri nas preiskovali tržni in zdravstveni inšpektorat, pa finančna uprava in tožilstvo. Leta 2020 ga je mariborsko okrajno sodišče obsodilo zaradi preslepitve kupcev, po pritožbi je plačal vsega 6000 evrov. Portal Oštro ustanoviteljice in odgovorne urednice Anuške Delić pa je s pomočjo Pandorinih dokumentov dokončno pokazal, da je bil Glinšek dejanski lastnik podjetja na Sejšelih in da je tako tudi utajil davke.

Oštro razkriva tudi, da je bosansko tožilstvo zaradi suma pranja denarja naletelo na Glinška (na prošnje po pojasnilu se še ni odzval) medtem, ko je preiskovalo Dijano Đuđić in Roka Snežiča, vpletena tudi v poskus financiranja stranke SDS. Portal Oštro bo objavil še več preiskav davčnih utaj. Delo je naporno in natančno, pojasnjuje Anuška Delić, in objave niso mišljene kot sramotilni steber. Sicer ne napoveduje, da bodo, tudi če uspe politični dogovor na mednarodni ravni, davčne oaze kar izginile. Po njenem mnenju bodo kvečjemu manj dostopne.

Nekdanja domnevna Putinova ljubica do obilice premoženja?

Sorodna novica Novinarji razgalili skrivno bogastvo predsednikov in kraljev v davčnih oazah

Dokumenti ruskega predsednika Vladimirja Putina povezujejo s Svetlano Krivonogih, lastnico stanovanja v Monte Carlu, ki naj bi bila domnevna mati Putinovega otroka.

Rusinja, ki naj bi odraščala v revni družini, naj bi na prelomu tisočletja nenadoma obogatela. Tako je kupila luksuzno stanovanje v domačem Sankt Peterburgu, več nepremičnin v Moskvi in jahto v skupni vrednosti okoli sto milijonov dolarjev (85 milijonov evrov).

Da je Svetlana Krivonogih, ki naj bi bila domneva Putinova ljubica in mati njegove hčere, lastnica luksuznega štirisobnega stanovanja v kompleksu Monte Carlo Star, pa je razkril britanski Guardian.

Stanovanje je namreč leta 2003 kupilo slamnato podjetje Brockville Development Ltd z Britanskih Deviških otokov. Podjetje je nadalje v lasti entitet Sefton Securities in pozneje tudi Radnor Investments SA. Obe podjetji sta registrirani v Panami.

Finančna Pandorina skrinjica odprta

Babiš zanika navedbe iz Pandorinih dokumentov

Tudi češki premier Andrej Babiš je zanikal navedbe iz t. i. Pandorinih dokumentov. Ti ga bremenijo, da naj bi prek slamnatih podjetij kupil več nepremičnin na francoski Azurni obali. V češki opoziciji so od premierja zahtevali pojasnila. Češka policija pa je napovedala preiskavo navedb.

Češki premier Andrej Babiš meni, da so dokumenti objavljeni zato, da bi mu škodovali na parlamentarnih volitvah, ki bodo na Češkem v petek in soboto. Foto: Reuters
Češki premier Andrej Babiš meni, da so dokumenti objavljeni zato, da bi mu škodovali na parlamentarnih volitvah, ki bodo na Češkem v petek in soboto. Foto: Reuters

Preiskovalni novinarji so ugotovili, da je Babiš julija 2009 najel panamsko odvetniško pisarno Alcogal, ki je zanj ustanovila dve slamnati podjetji – eno na Britanskih Deviških otokih in drugo v Washingtonu v ZDA. Novembra 2009 je v podjetje na Britanskih Deviških otokih vložil 19 milijonov evrov, ki so se nato prek washingtonskega podjetja stekla v njegovo hčerinsko podjetje v Monaku. To je z denarjem kupilo 16 nepremičnin v francoskem mestu Mougins, kažejo razkriti dokumenti.

Češki premier je očitke zavrnil kot "poskus vplivanja na rezultat parlamentarnih volitev", ki bodo potekale v petek in soboto. Zatrdil je, da ni storil nič nezakonitega in nič slabega. "Denar je bil vzet iz češke banke, bil je obdavčen," je povedal. "To ni mednarodna, to je naša mafija," je še poudaril Babiš v predvolilnem soočenju na televiziji CNN Prima News. "To je afera iz leta 2009. Čas objave je zelo zanimiv," je dodal.

Babiševi populistični stranki Ano se sicer na volitvah ta teden obeta zmaga. Glede na anketo inštituta STEM naj bi prejela 27,3 odstotka glasov. Sledita opozicijsko zavezništvo Spolu (Skupaj) z 21,4-odstotno podporo in Pirati/STAN, ki jih podpira 17,4 odstotka vprašanih.

Navedbe zanika tudi jordanski kralj

Sicer pa navedbe medijev, da je luksuzne nepremične kupil z javnim denarjem, zanikal jordanski kralj Abdulah II.. Poudaril je, da te nepremičnine niso skrivnost.

Mediji so namreč poročali, da je med letoma 2003 in 2017 prek podjetij v davčnih oazah kupil 14 luksuznih nepremičnin v ZDA in Združenem kraljestvu v vrednosti 106 milijonov dolarjev.

Razkrite finančne skrivnosti svetovnih voditeljev