Sedmi literarni natečaj Slavističnega društva Dolenjske in Bele krajine zaključen

15.6.2022 | 10:00

Nov list so odkrili akademik Milček Komelj, podžupanja MO NM Sara Tomšič in direktor Knjižnice Mirana Jarca Luka Blažič.

Nov list so odkrili akademik Milček Komelj, podžupanja MO NM Sara Tomšič in direktor Knjižnice Mirana Jarca Luka Blažič.

Skupinska fotografija najboljših na literarnem natečaju

Skupinska fotografija najboljših na literarnem natečaju

Slavnostni govornik je bil akademik Milček Komelj

Slavnostni govornik je bil akademik Milček Komelj

Sedmi literarni natečaj Slavističnega društva Dolenjske in Bele krajine zaključen
Sedmi literarni natečaj Slavističnega društva Dolenjske in Bele krajine zaključen
Sedmi literarni natečaj Slavističnega društva Dolenjske in Bele krajine zaključen

Zaključna prireditev literarnega natečaja poezije in kratke proze za leto 2022 je bila 8. junija popoldne v Parku Rastoče knjige pri Knjižnici Mirana Jarca. Številni obiskovalci so zaploskali nagrajenim in sodelujočim avtorjem in avtoricam,   v okviru novomeške Rastoče knjige prisostvovali odprtju  njenega novega kamnitega  lista  z vklesano mislijo, ki  jo je prispeval  slavnostni govornik dr. Milček Komelj. Misli o razvoju Rastoče knjige pa je povzel začetnik tega gibanja na Slovenskem dr. Janez Gabrijelčič.

Na sedmi razpis poezije in kratke proze z naslovom Misliti kot reka se je odzvalo 62 avtorjev in avtoric: 9 v skupini »osnovnošolci«, 8 v skupini »srednješolci« in 45 v skupini »odrasli«. Člani dveh ocenjevalnih komisij so pregledali 113 besedil v poeziji in kratki prozi: 11 osnovnošolskih, 11 srednješolskih in 91 prispevkov odraslih udeležencev. Razpisan je bil tudi plakatni natečaj, na katerega so se odzvali 3 avtorji, njihovi  plakati so bili razstavljeni na prireditvi.

Simbolične nagrade in priznanje so  na zaključni prireditvi prejeli:

1. skupina osnovnošolci: Maša Gospodarič, OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, za pesem Voda

2. skupina srednješolci: Larisa Rataj, Gimnazija Novo mesto, za zgodbo Ura

Čandrika Sečnik, ŠC Novo mesto, SZKŠ, za pesem Med bregovoma

3. skupina odrasli:

poezija:

Rezka Povše (vkrkovzetje, vkolpovzetje, balada o Dragonji);

Lidija Pirc (Drevo je brat in sestra reka), Petra Koršič (Biti)

proza:

Eva Kardelj Cvetko (Voda), Nataša Komarov (Po nedolžnem zaprta), Branka Pirc (Impulz za harmonijo s stvarstvom)

Nagrajenci in ostali sodelujoči  so prejeli še zbornik. Pri njegovi pripravi so sodelovali Tomaž Koncilija s  prispevkom o motivu Krke v delih dolenjskih avtorjev; razglednice iz domoznanske zbirke Knjižnice Mirana Jarca je pripravila stalna sodelavka društva, bibliotekarka Mateja Kambič; Andrej Jakobčič pa je pripravil izbor svojih fotografij reke Krke. V zborniku je  objavljeno vsaj eno besedilo vsakega  udeleženca, več pesmi pa je objavljenih pri  nagrajenih avtorjih in avtoricah.

Prireditev, ki jo je SdDBk pripravilo v sodelovanju s Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto, je povezovala Carmen L. Oven, kulturni program pa so oblikovali nagrajeni avtorji in mladi glasbeniki – osmošolca citrarka Žana Jelinič in pevec Janez Strašek ter srednješolec harmonikar Luka Ban.

Društvo se lahko pohvali z letom 2021 kot uspešnim letom kljub omejitvam javnega življenja. Uspelo na je uresničiti celoten program. Izvedli smo zaključno prireditev šestega literarnega natečaja z izdajo zbornika; zaključili smo plakatni natečaj o odnosu do slovenskega jezika, z razstavo plakatov v Knjižnici Mirana Jarca pa pospremili med bralce tudi tretjo knjigo iz zbirke Skrita literarna dediščina Dolenjske in Bele krajine, to je noveleta Ivana Tavčarja Otok in Struga, s katero smo v društvu obeležili 170. obletnico pisateljevega rojstva. Knjiga obsega 79 strani, ilustracije so delo Vide Cizel, bogato spremno besedo pa je napisal dr. Miran Hladnik, redni profesor na Filozofski fakulteti v Ljubljani.

Junija je društvo gostilo devet članov  Lektorskega društva Slovenije, s katerimi smo se v jezikovni delavnici  pogovarjali o jezikovnih zadregah piscev slovenskega jezika.

Tudi v letu  2022 delo poteka po načrtu. Ob mednarodnem dnevu maternega jezika smo 4. marca v društvu s spletnim dogodkom obeležili rojstni dan Josipa Jurčiča, dolenjskega rojaka, ki je utemeljil pripovedništvo v slovenski književnosti. Gostili smo dr. Urško Perenič, avtorico monografije o Josipu Jurčiču, sicer pa predavateljico književnosti na ljubljanski filozofski fakulteti. Predstavila je svež pogled na Jurčiča kot meščanskega avtorja, ki bi si zaslužil, da ga kot slovenskega  klasika, ki je sooblikoval tedanjo slovensko družbo, bolj poznamo. V svojih delih je ustvaril številne zanimive like; pisal je o vseh temah, o katerih je kasneje pisal tudi Cankar.

Program v minulem in sedanjem letu je društvo uresničevalo v sodelovanju z Mestno občino Novo mesto, s podporo Krke, d. d., in drugih sponzorjev, za kar se jim iskreno zahvaljujemo.  Članice društva sodelujemo z MONM kot lektorice občinskega glasila. Odlično sodelujemo s Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto, ki nam nudi strokovno pomoč in prostor za izvedbo zaključne prireditve literarnega natečaja  in drugih aktivnosti iz našega programa, ter  z Javnim skladom za kulturne dejavnosti. Za Rastočo knjigo smo leta 2016 prispevali misel, za leto 2022 pa smo izpeljali skupno prireditev ob odkritju novega lista. V lanskem letu smo začeli sodelovati tudi z Bralnim društvom Slovenije, s katerim nas povezuje skupni cilj: krepitev bralne kulture. Kot uspešno ocenjujemo tudi sodelovane z mediji, saj zlasti Dolenjski list, Vaš kanal in radio Krka poročajo o naših večjih aktivnostih. Vsega tega si želimo tudi v prihodnje.

Dr. Jožica Jožef Beg, predsednica SdDBk, in Marinka Cerinšek, tajnica društva
Foto: Boštjan Pucelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava