Slovenija

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

Ljubljana, 02. 09. 2023 08.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 je zastavljen v štirih sklopih. To so ukrepi za pomoč gospodinjstvom, gospodarstvu in občinam ter sanacijski in preventivni ukrepi na javni infrastrukturi, vodotokih in protipoplavni zaščiti.

Na podlagi zakona bo ustanovljena vladna služba za obnovo, katere vodenje bo prevzel državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Boštjan Šefic. V njenem sklopu bodo za učinkovito izvedbo obnove oblikovane tehnične pisarne na terenu.

Zakon med drugim prinaša posebno zvišano izredno denarno socialno pomoč prizadetim, 12-mesečni moratorij na odplačevanje posojil za fizične in pravne osebe, povabilo brezposelnim v javna dela, hitrejše zaposlovanje tujih delavcev in dovoljenje za neomejen obseg dela upokojencev. Uničene ali poškodovane javne listine bo mogoče zamenjati brezplačno.

Prizadeti bodo oproščeni plačila električne energije in plina, starši, katerih otroci zaradi poplav ali odprave posledic poplav ne obiskujejo vrtca, pa bodo oproščeni plačila vrtčevskega varstva. Učencem in dijakom iz prizadetih družin se zagotavlja brezplačna malica oz. kosila, študentom pa podaljšanje statusa v prihodnjem študijskem letu. Zakon ponuja pomoč tudi kmetom, samozaposlenim in drugim.

Eden od ukrepov je ustanovitev sklada za obnovo Slovenije, v katerega se bodo stekala sredstva iz državnega proračuna, evropska sredstva in sredstva iz drugih virov, npr. donacij. Vanj bodo prispevali tudi vsi zaposleni, in sicer z zaslužkom od dveh prostovoljnih solidarnostnih sobot, prve letos in druge prihodnje leto, oz. s solidarnostnim prispevkom, ki se bo obračunal od dohodnine in še nekaterih drugih prejemkov. Podjetja bodo prispevala 0,8 odstotka od osnove za obračun davka od dohodkov pravnih oseb.

Premier Robert Golob je v četrtek ob potrjevanju zakona v DZ poudaril, da se morajo prizadeti za koriščenje ukrepov prijaviti. S tem namenom bo prihodnji teden vzpostavljen tudi klicni center na številki 114.

Obnova po ujmi bo dolgotrajna.
Obnova po ujmi bo dolgotrajna. FOTO: Luka Kotnik

Seznam ukrepov za pomoč in sanacijo po nedavni ujmi, ki jih zajema interventni zakon:

POMOČ PREBIVALCEM:

- začasna zagotovitev stanovanj za tiste, ki so ostali brez ali so stanovanja potrebna obsežne prenove, subvencija tržne najemnine in neupoštevanje premoženja ter neupoštevanje pogoja prijave stalnega/začasnega prebivališča,
- za starejše od 65 let in odrasle osebe s posebnimi potrebami možnost nastanitve v domovih,
- pomoč v višini dveh minimalnih dohodkov za kritje stroškov, povezanih z najetim stanovanjem,
- izredna denarna socialna pomoč, ki bo izplačana kot enkratni znesek v višini največ sedmih minimalnih dohodkov samske osebe ali družine,
- oprostitev plačila vrtca, če ga otroci niso mogli obiskovati,
- brezplačna prehrana za šolajoče na podlagi odločbe centra za socialno delo,
- oprostitev plačila domske oskrbnine za dijake in študente,
- oprostitev plačila elektrike in zemeljskega plina, če je odjem zaradi poškodb električnih instalacij oz. plinovodnega omrežja sploh mogoč,
- odlog plačila pri potrošniških kreditih za obdobje do 24 mesecev, potrošniki lahko oddajo vlogo kreditodajalcu do 31. decembra 2023,
- davčne razbremenitve, oprostitev plačila stroškov listin in sodnih taks,
- vzpostavitev številke skrajšanega izbiranja 114, ki bo vsem omogočala takojšen stik s klicnim centrom za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov,
- omogočena bo video identifikacija fizičnim osebam, katerih stalno ali začasno prebivališče je bilo poškodovano v poplavah in zemeljskih plazovih,
- prejemki, ki bodo izplačani dolžniku na podlagi tega in drugih interventnih zakonov, bodo izvzeti iz izvršbe, davčne izvršbe ter iz stečajne mase v postopku osebnega stečaja,
- oprostitev plačila sodnih taks za postopke o predlogih za vpis v zemljiško knjigo, ki bodo potrebni za ureditev zemljiškoknjižnega stanja kot posledice poplav,
- oprostitev plačil tiskovin pri zamenjavi ali nadomestitvi določenih javnih listin, ki so bile uničene ali poškodovane v poplavah,
- sofinanciranje javnih socialnovarstvenih programov za nudenje psihosocialne pomoči in pomoči družini,
- visokošolski zavodi lahko spremenijo pogoje za napredovanje po študijskem programu, omogočeno je podaljšanje statusa študenta,
- za letne pravice iz javnih sredstev (otroški dodatek, znižano plačilo vrtca, državna štipendija, subvencija šolske prehrane) se omogoča sporočanje in upoštevanje sprememb vrednosti nepremičnine; spremembo je treba sporočiti do konca leta,
- občine se bodo lahko odpovedale prihodku iz naslova nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča v korist davčnim zavezancem.

POMOČ GOSPODARSTVU:

- Banke in hranilnice bodo morale kreditojemalcem, pravnim in fizičnim osebam, ki so utrpele škodo zaradi ujme, odobriti moratorij na odplačilo posojil do 12 mesecev, v obdobju odloga se na odloženi del glavnice lahko obračunavajo obresti v višini največ 12-mesečnega euriborja oz. po redni dogovorjeni obrestni meri, če je ta za kreditojemalca ugodnejša. Vlogo morajo upravičenci nasloviti na banko najkasneje do 31. decembra 2023.
- Delodajalci, pri katerih bodo njihovi delavci odpravljali posledice poplav, bodo upravičeni do povračila izplačanih plač tem delavcem (ukrep velja od 3. avgusta 2023 do 3. septembra 2023).
- Delavci, ki ne morejo na delo, ker je podjetje poplavilo ali je poškodovana infrastruktura do delovnega mesta, so do konca leta upravičeni do čakanja na delo oz. višje sile in prejemanja 80 odstotkov plače. Od tega bo delodajalcu 80 odstotkov prispevala država; za delodajalce, ki bodo koristili ukrep delnega povračila nadomestila plače za čas čakanja na delo doma, se določa obveznost ohranitve zaposlitev delavca tudi po prenehanju koriščenja ukrepa, in sicer za obdobje enako prejemanju delnega povračila nadomestila plače.
- Skrajšanje postopkov za zaposlovanje tujcev – postopek se bo uporabljal le za poklice, ki so potrebni za odpravo posledic poplav, in za tujce, ki prihajajo iz držav, za katere ni potreben vizum za vstop in bivanje v Sloveniji. Zavod RS za zaposlovanje bo postopke izdaje delovnih dovoljenj in soglasij k enotnim dovoljenjem za zaposlitev in delo tujih delavcev reševal prednostno najkasneje v 10 dneh – ukrepi s področja zaposlovanja tujcev veljajo do 31. avgusta 2024.
- S pomočjo posebnega programa javnih del se bo angažiralo brezposelne osebe za pomoč pri odpravljanju posledic poplav in sanacije; zvišuje se višina plačila.
- Do 31. decembra 2023 bodo lahko upokojenci, ki bodo opravljali dela v okviru sanacije, opravili neomejeno število ur, ravno tako ne bodo imeli omejitev pri dohodku.
- Zagotavlja se solidarnostna pomoč osebnim asistentom in drugim zaposlenim pri izvajalcih osebne asistence.
- Delodajalcem, ki presegajo kvoto zaposlenih invalidov, invalidskim podjetjem in zaposlitvenim centrom se omogoča poraba javnih sredstev tudi za sanacijo nastale škode zaradi poplav oziroma za nakup opreme.
- Predplačil pomoči v višini do 10 odstotkov ocenjene škode podjetjem ne bo treba zavarovati z bančno garancijo.
- Solidarnostna pomoč za samozaposlene v kulturi s pravico do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna, samostojne novinarje in verske uslužbence.
- Pri ukrepu pomoči samozaposlenim (samozaposleni, družbeniki in kmetje) se pogoj, vezan na padec čistih prihodkov od prodaje za pridobitev pomoči, znižuje na 25-odstotno znižanje čistih prihodkov od prodaje v letu 2023 glede na leto 2022.
- Interventna izredna pomoč filmskim in avdiovizualnim projektom za škodo, ki je nastala zaradi poplav.
- Zagotovitev ugodnejše davčne obravnave za pravne osebe/samostojne podjetnike, ki osebam, ki so ostali brez domov, zagotovijo nastanitev.
- Odjemalci plina in daljinske toplote bodo imeli pravico do odstopa od pogodb o obvezni priključitvi ali obvezni uporabi energenta, če do 1. oktobra še ne bo možno zagotoviti dobav, da se bodo lahko samostojno pripravili na zimo.
- Rešitve za obnovo uničene ali poškodovane energetske gospodarske javne infrastrukture, da bo mogoče v najkrajšem času urediti vse potrebne vode za oskrbo prebivalcev v prizadetih območjih.
- Pomoč koncesionarjem za izvajanje ribiškega upravljanja v celinskih vodah, in sicer se oprosti plačila koncesijske dajatve v letu 2023 in prvega obroka v letu 2024 tiste koncesionarje, ki so v avgustu 2023 utrpeli škodo zaradi poplav in plazov.
- V primerih, ko Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja lahko sama zazna nastanek primera višje sile (zlasti na površinah) na področju kmetijstva, gozdarstva in prehrane, bo po uradni dolžnosti začela postopek obravnave višje sile, drugi upravičenci bodo lahko svoj primer prijavili do najpozneje 2. novembra 2023.
- Davčna razbremenitev kmetov in ukrep solidarnostne pomoči za kmete.

POMOČ OBČINAM:

- vzpostavitev tehničnih pisarn za usklajeno izvajanje med posameznimi nosilci ukrepov,
- dodatna proračunska sredstva za odpravljanje posledic naravnih nesreč,
- dovoljeno bo večje likvidnostno zadolževanje občin (10 odstotkov namesto sedanjih pet odstotkov), občine, prizadete v naravnih ujmah, se bodo za investicije v letih 2023 in 2024 lahko zadolžile v višini 15 odstotkov realiziranih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov občinskega proračuna v letu pred letom zadolževanja, zmanjšanih za prejete donacije, transferne prihodke iz državnega proračuna za investicije in prejeta sredstva iz proračuna EU ter prihodke režijskih obratov (zdaj 10 odstotkov),
- omogočena nemotena poraba donacij, ki jih občine prejemajo na račune, za to jim ne bo treba pripraviti rebalansov letošnjih občinskih proračunov,
- poraba občinske proračunske rezerve ne bo omejena, občine bodo lahko v proračunsko rezervo izločile več kot 1,5 odstotka prejemkov proračuna,
- občine bodo sredstva proračunske rezerve letos lahko porabile tudi za financiranje izdatkov za odpravo posledic naravnih nesreč v drugih občinah, torej bodo lahko občine, ki jih poplave niso prizadele, pomagale prizadetim občinam,
- poenostavitve na področju javnega naročanja,
- zakon predvideva sanacijski občinski podrobni prostorski načrt,
- po sprejetju programa odprave posledic bodo občine dobile še dodatna sredstva v proračun za obnovo
- stroške ravnanja z odpadki bo krila država,
- zagotovitev nove opreme vsem občinam in šolam, ki jim je bila v poplavah uničena ali poškodovana osnovna računalniška oprema, ki jo potrebujejo za delo (namizni računalnik s pripadajočo opremo ali prenosni računalnik),
- za nepremičnine, ki so bile huje poškodovane, se bodo občine lahko odpovedale prihodku z naslova nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča v korist davčnim zavezancem,

UKREPI DRŽAVE:

- Ustanovitev sklada za obnovo Slovenije, namenjenega sofinanciranju izvedbe celovitih ukrepov in projektov, povezanih s poplavami in plazovi. V njem se bodo zbirala sredstva iz državnega proračuna, evropska sredstva in sredstva iz drugih virov. Vlada bo v dveh mesecih po uveljavitvi interventnega zakona pripravila predlog zakona o ustanovitvi, upravljanju in delovanju sklada za obnovo ter zbiranju, upravljanju in porabi sredstev.
- Za leti 2023 in 2024 predviden solidarnostni prispevek v sklad za obnovo v višini 0,3 odstotka seštevka bruto dohodkov dohodninskega zavezanca (vključno s prihodki od najemnin in kapitalskih dobičkov) ter 0,8 odstotka dobička pred davki v primeru pravnih oseb; alternativa solidarnostnemu prispevku sta dve solidarnostni soboti (ena v letu 2023 in ena v letu 2024), na podlagi katerih se v sklad nakaže znesek neto plače delavca za opravljeno delo, prispevek delodajalca pa je v tem primeru enak znesku, ki ga prispeva delavec.
- Za sanacijo infrastrukture in preventivnih ukrepov na vodotokih poenostavitev in pospešitev birokratskih postopkov, tudi na področju javnega naročanja.
- Za projekte, potrebne za odpravo posledic nesreč, se presoja vplivov na okolje ne uporablja.
- Začasne premestitve javnih uslužbencev tja, kjer bodo delovne potrebe večje.
- Spremembe, da bo država hitreje in enostavneje kupila zemljišča za gradnjo objektov.
- Investitor gradnje objekta za potrebe odprave posledic naravnih nesreč bo oproščen plačila odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča.
- Rešitve za mobilizacijo pomoči iz tujine (zakon omogoča, da predstavništva Slovenije izven EU oziroma območja SEPA do konca leta 2023 sprejemajo donacije za namen omilitve škode po ujmi ter jih prenakažejo na poseben podračun državnega proračuna).
- Nižja, to je petodstotna stopnja DDV za dobavo tipiziranih gasilskih vozil, posebne zaščitne in reševalne opreme ter orodij za opravljanje nalog gasilstva, običajno namenjenih za uporabo na intervencijah.
- Prostovoljna gasilska društva, ki delujejo v občinah, ki so bile prizadete zaradi poplav in plazov, v času od 4. avgusta do 30. septembra lahko zbirajo in razdeljujejo finančna in druga sredstva fizičnim osebam, ki so bile prizadete zaradi poplav in plazov, prejemniki pa od navedenih sredstev ne bodo plačali dohodnine.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (70)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KVAJSTABO
03. 09. 2023 11.12
+0
Več kot pol denarja milijonov bo šlo za razne kvazi organizacije- koridorje in druge prisklednike. Vsak, ki bo delal v tem timu naj dobi zajamčeno osnovno plačo, ostala srenja naj za morbiten obisk območij določi, da se ne upošteva kot delo na terenu in si izplačuje kilometrino, dnevnice in ne vem kaj še vse!
za naše
02. 09. 2023 14.19
+3
Filajo nevladnike ,lenuhe ,in begunce ,ko je pa potrebno pomagat lastnemu narodu pa naredijo zakon ,da si mora pomagat sam!? Hvala volilci !!
pekoči paradižnik
02. 09. 2023 12.48
-4
Vse pohvale vladi in vsem, ki so sodelovali v pripravi zakona, poslancem koalicije za sprejetje zakona, da pomoč čim prej pride do prizadetih ljudi,.... pozdravljam sklep o prepovedi referenduma, da se škodoželjnim janševcem vzame možnost zlorabe instituta referenduma, ki je najvišja oblika demokracije,.... ampak ne v rokah janševcev. DS bi pa jaz ukinil, ker je podaljšek janšizma, ki ovira delo vlade in je za večino državljanov škodljiv!
levnuh, ne svecko
02. 09. 2023 12.42
+9
Še to, zneski prejete pomoči naj bodo javni, kdo, koliko, da ne bo zavisti, natolcevanj in "lastninjenja", skrivanja sredstev.
levnuh, ne svecko
02. 09. 2023 12.39
+11
Tole, kar bom sedaj zapisal, bo mnogim pognalo kri v glavo. Namreč menim, da bi morala v vsaki občini, ki ima " pravico " zbirati sredstva za pomoč prizadetim v poplavah, biti neodvisna komisija, ki bi bedela nad razdeljevanjem predvsem finančne pomoči vsem prizadetim in skrbela, da bi bolj naši ne dobili več denarja, kot pa ne naši. Torej, vsi, ki jim je hišo tako poplavilo, da bo jo potrebno podreti in zgraditi novo, dobijo končni znesek uradno preko Karitasa, Rdečega križa, občinskega sklada in donacij, v enakem znesku in enaki višini! Tistih donacij, ki gredo direktno iz roke v roko pa tako ne moreš beležiti.
SlobodaNE
02. 09. 2023 11.13
+11
Malo socializma ne škodi to je pa absolutno pretirano.
cool29
02. 09. 2023 11.02
+13
Bolje bi bilo, da bi pobrali vse kar je mogoče iz EU sredstev za okrevanje in razvoj, solidarnostna sredstva, samo v tem primeru bi bila sredstva namenska in po programih, zato ne bi mogli ustanavljati novih uradov in skladov, kjer bi zaposlili nove družinske člane na lepo plačana delovna mesta v JU....Vprašanje koliko družinskih članov je v zadnjem letu diplomiralo na FDV in potrebujejo udobno zaposlitev na novo ustanovljenih skladih. Če je bil nek družinski član pred 30. leti v javni upravi, potem imajo zagotovljeno vsi potomci v ožjem in širšem sorodstvu zagotovljena delovna mesta v JU še za naslednjih 30 let...ostali pa kao nimajo izkušenj in ne morejo zraven...
cool29
02. 09. 2023 11.21
+3
Vprašanje je tudi koliko je še privilegiranih borcev NOB-a, 78 let po končani II. svetovni vojni....oziroma so privilegije nasledili njihovi potomci že v 2. ali 3. generaciji... Covid petkovim kolesarjem, se pa očitno nobena kriza ne pozna, ker so udobno plačani zanič, da bodo že prebrodili vse podražitve...Višje obdavčitve, bodo rezultirale le-to, da poplavljena podjetja sploh ne bodo vzpostavljala proizvodnje v SLO, glede na to da so del korporacij in bodo proizvodnjo preselila iz Slovenije,.....
SlobodaNE
02. 09. 2023 10.42
+3
Ljudje bodite ponižni in solidarni malo diši po Jugoslaviji :)
Con-vid 1984
02. 09. 2023 12.32
+5
Eh, ko bi vsaj po jugi dišalo. Precej huje je, ker je popolna okupacija prostozidarjev in pedoglobalistov.
SlobodaNE
02. 09. 2023 10.41
-1
S takimi ukrepi se ji za hvalit.
SlobodaNE
02. 09. 2023 10.41
+8
SlobodaNE
02. 09. 2023 10.41
+12
Ne bomo trgali nevladnikom imamo ljudi za to.
SlobodaNE
02. 09. 2023 10.38
+10
Bolj bogo vse skupaj
Aljaz Pejovnik
02. 09. 2023 10.34
+18
Aha zdj bi se pa davkoplacevalski denar radi kradli? Mislim da je čas za prenovo celotne vlade
Mr.
02. 09. 2023 10.30
+14
Holob in vlada zgledujte se kako se potegne gospodarstvo naprej in zvišuje zaposlenost... "Nemška vlada: Podjetjem bomo za sedem milijard evrov znižali davke" ne pa da dvigujete davke in vse spravljate na socialni minimum... dragi slovenski komunisti še Kitajci so naredili preobrat pri sebi in v svojih glavah!!!! Recept je preprost plačaj ljudi in omogoči jim da delajo!!!!!!!!!
gullit
02. 09. 2023 10.26
+12
Evropskega denarja ne morejo kradt, ker moraš pokazati račune. Zato so si izmislili prostovoljni davek, ki poplavljencem ne bo koristil leta 2024, 25 ampak bodo samo fajn pokradli svoj lasten narod. Pa kdo podpira to hunto od vlade? Pa prisilno doma biti, pa prisilno delati v soboto. Saj ne vejo kaj delajo.
mario7
02. 09. 2023 10.38
-3
Je bila hunta lopova janshe kaj bolša? Ne. Vsi so isti.
prašek
02. 09. 2023 10.07
-12
Moje čestitke vlada !!!!! Dobri ukrepi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
prašek
02. 09. 2023 10.08
-5
mario7
02. 09. 2023 10.39
+9
Enkratno. Prepoved demokratičnega odločanja.
Mr.
02. 09. 2023 10.06
+21
Ljudem je težko ob vseh naravnih nesrečah, ki nas prizadenejo vendar, ko se vlada spomni prisilno solidarnostno pomoč (novi davki!) in ob tem ustanavlja neke nove vladne službe, odbori, komisije.... itd... bodo le ti javni uslužbenci pobrali skoraj ves denar za svoje delovanje in prijateljska podjetja, ki bodo gradila in obnavljala... Verjetno bi kazalo nagnat delat dosedanje javne uslužbence, da si zaslužijo plačo!!! Pa še nekaj od danes dalje ne doniram nikoli več niti ficka!!! namreč še od tega mi bodo sneli 0,3% pa še davek bom moral pačati... no ja nesposobneži na oblasti, ki bodo sanirali Slovenijo iz tujih - to je naših žepov!!!!
Malo_sutra
02. 09. 2023 09.52
+7
Haha sirotinjo i bogu si težka… izplačite ljudi kaj ste se stisnili.
Victoria13
02. 09. 2023 09.50
+14
Koliko cest, hiš, mostov bomo plačali s temi 7x1000 milijoni??? A bomo gradili avtoceste, vile???
kiropraktik
02. 09. 2023 11.04
+2
Ne ,čistili bodo gozdove in iskali partizane! Baje jih je še nekaj tisoč!
Victoria13
02. 09. 2023 09.47
+13
S kakšno pravico me ta država sili, da delam zastonj oziroma, če ne me bo kaznovala zaradi neposlušnosti pri dohodnini...zakaj moramo vsi plačevat nespametne odločitve ljudi, ki gradijo ob tistih ljubkih potočkih, ki narastejo v reke, hudournike????
Gutenberg
02. 09. 2023 10.13
+14
Tako čez palec: 100 hiš košta 40 miljonov. Še 100 miljonov za čiščenje naplavin pri zasebnikih. Ostale miljarde bodo šle za preplačano popravilo javne infrastrukture. Ker samo pri nas košta kilometer navadne ceste 1 miljon in pet metrov škarpe 30k evrov - če je javni naročnik. Izbranci se bodo v Svobodi dobro omastili. Pa prostovoljno postaja kar obvezno - od dodatnega zavarovanja do dobrodelnosti. Pa še vse gre preko aplikacij, torej zbiranje podatkov.
Fluxx
02. 09. 2023 09.47
+9
Zakaj se ljudje deli na tip nesrece katero dozivijo? Nekdo bo sobil hiso in nov avto nekdo pa bo ob vse pa bo se temu prvemu prispeval? To je vse na horuk, podprle so pa to vse stranke torej bihce nima ideje.