Gruzijski parlament odstopil od spornega zakona o “tujih agentih”

Po množičnih protestih so gruzijski poslanci danes v drugem branju zavrnili sporni predlog zakona o "tujih agentih", ki po ocenah kritikov spominja na ruski zakon, ki ga Kremelj uporablja za utišanje opozicije in kritikov.

TBILISI > Potem ko je vladajoča stranka Gruzijske sanje umaknila podporo zakonu, je parlament s 35 glasovi proti in enim za danes zavrnil zakon v drugi obravnavi. V torek ga je v prvi obravnavi sprejel in sprožil množične proteste, na katerih je v torek in sredo prišlo tudi do spopadov s policijo, ki je proti protestnikom uporabila solzivec in vodne topove.

Zakon je določal, da se morajo nevladne organizacije in neodvisni mediji, ki se več kot 20-odstotno financirajo iz tujine, registrirati kot "tuji agenti".

Zakonu nasprotujejo gruzijska opozicija in Evropska unija, saj v njem vidijo sredstvo za omejevanje dejavnosti medijev in nevladnih organizacij po vzoru podobnega zakona, ki so ga leta 2012 sprejeli v Rusiji. Mnogi se tudi bojijo, da bi zakon lahko ogrozil prizadevanja Gruzije za članstvo v EU.

Po protestih je vladajoča stranka Gruzijske sanje v četrtek napovedala, da bo predlog zakona umaknila. Opozicijske stranke so kljub temu napovedale nadaljevanje protestov zaradi pomanjkanja zagotovil, "da je Gruzija trdno na prozahodni poti".

Več kot 30.000 ljudi se je tako v četrtek zvečer znova zbralo v glavnem mestu Tbilisi na tretjih zaporednih demonstracijah. Mnogi govorci so pozivali k predčasnim parlamentarnim volitvam, nekateri pa vlado pozvali k sprejemu reform za napredovanje države na poti v EU. Več ukrepov vlade, kot je zakon o "tujih agentih", je namreč vzbudilo dvom v ohranitev prozahodnih prizadevanj, opozicija pa jo obtožuje, da podpira Moskvo.

Gruzija, nekdanja sovjetska republika, ki je bila leta 2008 poražena v kratki vojni z Rusijo, si uradno prizadeva za vstop v Evropsko unijo in Nato.


Najbolj brano