London sklenil prvi prostotrgovinski sporazum po brexitu

Prvič po brexitu je Velika Britanija sklenila povsem na novo izpogajan sporazum o prosti trgovini. Premier Boris Johnson se je o njem dogovoril z avstralskim kolegom Scottom Morrisonom, je danes sporočila vlada v Londonu. Brezcarinskega trgovanja se lahko veselijo proizvajalci avtomobilov in viskija.

Prvič po brexitu je Velika Britanija sklenila povsem na novo 
izpogajan sporazum o prosti trgovini. Foto: pixabay.com
Prvič po brexitu je Velika Britanija sklenila povsem na novo izpogajan sporazum o prosti trgovini. Foto: pixabay.com

LONDON > Leta 2020 je obseg blagovne menjave med Veliko Britanijo in Avstralijo znašal 13,9 milijarde funtov (16,15 milijarde evrov). Združeno kraljestvo je peti največji trgovinski partner Avstralije. Sporazum bo prispeval k nadaljnji rasti, je poudarila britanska vlada.

"Današnji dan predstavlja nov mejnik v odnosih med Združenim kraljestvom in Avstralijo, ki jih zaznamujejo naša skupna zgodovina in vrednote," je dejal Boris Johnson. Prostotrgovinski sporazum tudi predvideva, da mladi Britanci v starosti do 35 let uživajo večjo svobodo za življenje in delo v Avstraliji.

"To partnerstvo je za Avstralijo enako pomembno kot za Združeno kraljestvo," pa je dejal Scott Morrison. "S tem sporazumom bomo okrepili naše sodelovanje na področjih obrambe, strateških vprašanj, znanosti in raziskav, kot tudi pri spopadanju s tehnološkimi izzivi za boj proti podnebnim spremembam, okrepili se bodo tudi naši gospodarski odnosi," je dodal. Sporazum je po njegovih besedah primerljiv le s tistim, ki ga ima Avstralija sklenjenega s sosednjo Novo Zelandijo.

Odkar je izstopila iz EU, je Velika Britanija sklenila že večje število trgovinskih sporazumov z več deset državami. Vendar so bile to vedno le kopije obstoječih sporazumov EU s temi državami.

Sporazum z Avstralijo je v Veliki Britaniji sporen. Združenja kmetov se bojijo, da bi lahko carin prost uvoz mesa iz Avstralije prizadel britanske rejce ovc in goveda. Vlada odgovarja, da sporazum vključuje zgornje meje brezcarinskega uvoza v naslednjih 15 letih, kot tudi druge zaščitne ukrepe.


Najbolj brano