Danes bo v Mariboru zaživela prva ambulanta za neopredeljene. Gre za posebno ambulanto, kamor se lahko obrnejo pacienti, ki sicer nimajo izbranega svojega osebnega zdravnika. Tik pred odprtjem ambulant smo kontaktirali direktorja mariborskega zdravstvenega doma Jerneja Završnika.

Kot je za nas pojasnil, da je ključno seveda to, da lahko vsak pride do zdravstvene oskrbe. “Posebej zdaj v tej situaciji, ko zdravnikov na primarni ravni ni. To je korak, ki ga podpiramo. Seveda pa je cilj, da pride vsak do izbranega zdravnika. Zato pa je pomembno zagotoviti dovolj veliko število zdravnikov, kar pa je naloga zdravstvene politike,” je dejal.

Za lažji dostop do izbranega osebnega zdravnika je vlada sicer decembra 2021 sprejela aneks za lažjo dostopnost, za kar je leta 2021 namenila 24,8 milijona in leta 2022 55 milijonov evrov ter tako med drugim omogočila širitev mreže osebnih zdravnikov za 64,6 tima in dodatni kader za administracijo.

Tik pred odprtjem se je zalomilo

V sredo, torej le dan pred načrtovanim odprtjem prve ambulante za neopredeljene, še ni bilo jasno, ali bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pripravil vso potrebno računalniško in informacijsko podporo. “Namreč te ambulante delajo po principu, da se pacient opredeli za ambulanto in ne za zdravnika. Ta obračunski model je popolnoma drugačen in to mora ZZZS pripraviti. Obljubili so, da bodo, vzeli so si kar veliko časa,” je še dodal direktor.

Sicer je poudaril, da so v ZD Maribor pripravljeni in da so zadnje dni čakali zgolj na odločitev ZZZS.

A se je tik pred odprtjem ambulante za neopredeljene zalomilo. V četrtek so iz zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor sporočili, da se ambulanta ne bo odprla v petek, 13. januarja 2023, kot je bilo najprej napovedano. Pojasnili so, da ZZZS še ni pripravil ustreznih obračunskih podlag za delo v tej ambulanti. Tako se je otvoritev zamaknila na danes.

Ambulanta bo odprta šest dni v tedni in je namenjena zgolj pacientom brez izbranega zdravnika

V Mariboru je pripravljenost za delo v ambulanti pokazala polovica zdravstvenega osebja, torej 48 zdravnikov družinske medicine in prav toliko tudi medicinskih sester. V ambulantah za neopredeljene bolnike oz. bolnike brez izbranega družinskega zdravnika bodo lahko delali tudi upokojeni zdravniki ter specializanti tretjega in četrtega letnika medicine.

Ambulanta, ki bo danes odprla svoja vrata na lokaciji Ulica kneza Koclja 11, bo za paciente na voljo šest dni v tednu. Tako se bodo pacienti pri zdravstvenem osebju oglasili ob ponedeljkih, četrtkih in petkih popoldne, ob torkih in sredah popoldne ter ob sobotah, ko bo ambulanta odprta cel dan, je pojasnil Završnik.

Delovnik ambulante za neopredeljene je sledeč:

  • Ponedeljek: 15.00 – 20.00
  • Torek: 7.00 – 12.00
  • Sreda: 7.00 – 13.00
  • Četrtek: 14.00 – 20.00
  • Petek: 14.00 – 20.00
  • Sobota 7.00 – 19.00

Za informacije, prijave in termin pregleda v Ambulanti za neopredeljene paciente 1 bodo dosegljivi: preko eNaročanja (aplikacija priZdravniku), kamor pacienti vpišejo kontaktno mobilno telefonsko številko in lahko avtomatsko prejmejo obvestilo o izbranem terminu, če vnesejo še elektronski naslov, na telefonski številki 02 62 01 536 v delovnem času ambulante, osebno v ambulanti v delovnem času ambulante) in klasični po pošti, naslovljeni na ambulanto.

Se lahko oglasijo tudi pacienti, ki zaradi gneče ne pridejo do svojega zdravnika?

Zadnje čase je vedno več gneče v številnih zdravstvenih ustanovah, bodisi na urgencah, v bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Zato nas je seveda zanimalo, ali bodo v ambulante za neopredeljene lahko prišli tudi pacienti, ki zaradi gneče ne morejo priti do svojega izbranega zdravnika. Kot je za nas pojasnil direktor zdravstvenega doma, to ne bo mogoče, saj so ambulante namenjene izključno pacientom, ki nimajo izbranega zdravnika: “Tisti, ki imajo svojega zdravnika ne sodijo v to ambulanto. Sem sodijo, ki nimajo izbranega zdravnika.”

Veliko Mariborčanov ima zdravnika v Avstriji, tisti brez njega so v veliki meri zdravi

Na začetku bo v Mariboru zagnana zgolj ena ambulanta za paciente brez izbranega zdravnika. “Ko se ta napolni do višine 1895 opredeljenih glavarinskih količnikov, potem se odpre druga ambulanta. Z ozirom na naše izkušnje ne pričakujemo navala.”

Specifika v Mariboru je namreč ta, da okoli 12.000 ljudi hodi v službo v sosednjo Avstrijo in veliko od njih ima tam tudi izbranega zdravnika. Od skupno 6.000 pacientov, ki v Mariboru nima določenega osebnega zdravnika, prevladuje populacija oseb, starih med 18 in 50 let, in to so praviloma tudi najbolj zdravi ljudje in nimajo nekih zdravstvenih težav. “Mi bomo to odprli in bomo videli, kako bo,” je pristavil Završnik.