Lionel Messi in Julian Alvarez Argentino popeljala v finale

Na 22. svetovnem prvenstvu v nogometu v Katarju konec hrvaškega pohoda proti drugemu zaporednem finalu po visokem porazu z 0:3. Jutri še Francija in Maroko.
Fotografija: Lionel Messi je z enajstmetrovke zabil prvi gol za Argetnino v dbvoboju proti Hrvaški. FOTO: Carl Recine/Reuters

Argentina je prvi finalist 22. svetovnega prvenstva v nogometu v Katarju. V prvem polfinalu je prepričljivo s 3:0 premagala Hrvaško in ji preprečila drugo zaporedno uvrstitev v finale. Nerešljiva uganka za do tega dvoboja izjemno hrvaško obrambo sta bial Lionel Messi in Julian Alvarez. Prvi je dosegel gol in podajo, drugi dva gola. Argentinci so se v finale uvrstila prvič po letu 2014.

Uvod po hrvaških taktih

V uvodnih desetih minutah je bila žoga več v nogah Hrvatov (v odstotkih 63:37) in presenetljivo tudi skoraj polovico igralnega časa na polovici Argentine. V 16. minuti so bili Hrvati nagrajeni za prvi kot na tekmi, po katerem pa ni bilo nevarnosti za argentinskega vratarja Emiliana Martineza. Po dobrih 20 minutah so Argentinci le izenačili razmerja na igrišču in prevesili igro tudi na hrvaško polovico. Prinesla jim je tudi prvi nesporeden strel na vrat na tekmi, a je Dominik Livaković odbil poskus Enza Fernandeza.

Argentino zanima le naslov svetovnega prvaka. FOTO: Molly Darlington/Reuters

Enajstmetrovka in bliskovit nasprotni napad za 2:0

Prav nič ni bilo slutiti na gol. Toda le ena slaba ocena podaje v globino Dejana Lovrena in Joška Gvardiola je prinesla enajstmetrovko v 34. minuti po trku Livakovića in Juliana Alvareza. Italijanski sodnik Daniele Orsato je pokazal na belo točko, Lionel Messi pa jo je spremenil v vodstvo s silovitim strelom pod prečko. Messi je dosegel 11. gol na mundialih, s čimer je najboljši argentinski strelec.

Argentina se je sprostila in že pet minut pozneje je bilo 2:0. Po hitrem nasprotnem napadu in vrsti slabih ter neposrečenih obrambnih posredovanj je Alvarez samostojni prodor zaokrožil z golom z bližine.

Klju visokem vodstvu Južnoameričanov velja biti previden. Tudi Nizozemska je v četrtfinalu že zaostajala z 0:2, a v zadnjih sekundah ujela podaljšek.

Hrvati s tremi svežimi igralci

Drugi polčas so Hrvatje začeli z dvema novima igralčca v enajsterici, po petih minutaj  še s tretjim. Nikola Vlašić in Mislav Oršić sta zamenjala Borno Soso in Maria Pašalić. Bruno Petković je bil nato še en Dalićev adut in je nekoliko presenetljivo zamenjal Marcela Brozovića. Kljub svežimi močmi so Argentinci zanesljivo držali Hrvate stran od svojih vrat in jim niso dovolili prenosa igre pred svoja vrata. Celo tretjemu golu so bili bliže Argentinci, Livaković je dobil dvoboj iz oči v oči z Messijem.

Messi obrnil Gvardiola za 3:0

Hrvaška vrnitev v rezultatsko nepredvidljivost ob čvrsti igri Argentincev je bila misija nemogoče. Še bolj oddaljen se je zdel preobrat. Namesto tega je Messi prevzel vajeti igre v svoje »noge« in Argentince v 70. minuti zapeljal le še korak do finala. S preigravanjem in kot z vajencem je opravil z na tem prvenstvu odličnim Gvardiolom, nato pa podal za drugi Alvarezov gol na tekmi.

Prvič brez Diega Maradone

Najboljši nogometaš na svetu Lionel Messi lovi svoj edini manjkajoči naslov in drugi finale po letu 2014, ko je v Braziliji leta 2014 argentinske sanje pokopala Nemčija z golom Maria Götzeja v podaljšku.

Hrvaška reprezentanca je tretjič v polfinalu svetovnega prvenstva. FOTO: Adrian Dennis/AFP

Argentina je bila dvakrat svetovni prvak, leta v 1978 v domovini in osem let kasneje v Mehiki, kjer je čaral nesporni argentinski heroj Diego Maradono. V Katarju so »gavči« prvič brez podpore velikega Diega, ki je umrl pred dvema letoma.

Hrvati so v šestem nastopu tretjič napredovali iz skupinskega dela in vselej, ko so se prebili, so se uvrstili najmanj v polfinale. Pred štirimi leti so v finalu izgubili proti Franciji, a so imeli najboljšega igralca turnirja in pozneje dobitnika zlate žoge za najboljšega nogometaša na svetu Luko Modrića. Pred 24 leti pa so ob premiernem nastopu v Franciji osvojili tretje mesto. V polfinalu so jih izločili Francozi.

»V Franciji smo bili novinci, v Rusiji smo pokazali in potrdili naš izjemen talent, v Katarju pa se izkazali s kontinuiteto nogometne velesile. Nismo le meteor, ki zasije sem ter tja. Premagali smo objektivno močnejšo Brazilijo, posamično smo slabši kot smo bili v Rusiji, zato moraš izpeljati nekaj izjemnega. To so naši fantje naredili s svojo borbenostjo in značajem borcev, ki imajo cilj, za katerega so pripravljeni storiti vse. Pred nekaj meseci so ti fantje v Parizu premagali Francijo. Uspehi niso naključja, to je kontinuiteta,« je Hrvaško opisal eden od njenih največjih nogometašev Zvonimir Boban, sicer tesen sodelavec predsednika Evropske nogometne zveze Aleksandra Čeferina.

Luka Modrić in njegovi ognjeviti so enega papirnatega zvezdnika, Neymarja, v Katarju že poslali domov. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Hrvati še niso izgubili

Na svetovnih prvenstvih sta se Hrvaška in Argentina do sinoči pomerili dvakrat. Leta 1998 so v skupinskem delu Argentinci slavili z 1:0, pred štirimi leti pa so se prav tako v skupinskem delu Hrvati oddolžili, Messi in drugi so bili potolčeni kar s 3:0. To je bil največji poraz v zadnjih dvanajstih letih. V Južni Afriki leta 2010 so Nemci s 4:0 ponižali Argentino, ki jo je vodil Maradona.

Skupno so igrali pet tekem, dve sta se končali z zmago Argentine, dve s hrvaškim uspehom, enkrat pa sta se ekipi razšli brez zmagovalca. Šesti medsebojni obračun bo na stadionu Lusail pred skoraj 90.000 navijači sodil Italijan Daniele Orsato.

V drugem polfinalu se bosta jutri pomerila Francija – Maroko (20.00). V soboto bo tekma za tretje mesto (16.00), v nedeljo pa finale (16.00).