Tujina

Prizor kot iz pravljice: rožnato obarvan ribnik

Maui, 11. 11. 2023 21.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Voda v Nacionalnem rezervatu za prostoživeče živali Kealia Pond, enem redkih obalnih slanih močvirij na havajskem otoku Maui, je že nekaj dni čudovite rožnate barve. Očarani obiskovalci se zgrinjajo tja, prostovoljci pa pravijo, da česa takega niso videli še nikoli. Čeprav je prizor očarljiv, je vzrok po besedah strokovnjakov zaskrbljujoč.

Vse odkar so fotografije havajskega ribnika v "barbie" barvah zaokrožile po družbenih omrežjih, se radovedneži zgrinjajo na havajski otok Maui, da bi si ogledali ta nenavaden pojav. 

Prostovoljci v Nacionalnem rezervatu za prostoživeče živali Kealia Pond – nekateri od njih so tam že 70 let – vodo nenavadne barve opažajo vse od 30. oktobra in pravijo, da česa podobnega še niso videli.

A čeprav je videti očarljivo, strokovnjaki opozarjajo, da je vzrok za rožnato vodo precej zaskrbljujoč. Sprva so domnevali, da so za pojav krive strupene alge, vendar so laboratorijski testi to teorijo ovrgli.

Suša na otoku Maui se je še povečala, odkar je Lahaino avgusta prizadel smrtonosni gozdni požar.

Zaradi ekstremne suše na Mauiju se je namreč močno povečala vsebnost soli v vodi. Vzorci, ki so bili poslani na Univerzo na Havajih, kažejo, da se za rožnatim odtenkom vode skrivajo halobakterije. Gre za enocelične organizme, ki uspevajo v zelo slani vodi, kot sta Veliko slano jezero in Mrtvo morje. Bakterija velja za ekstremofilno zaradi svoje sposobnosti, da živi v tako ekstremnem okolju – v tem primeru je slanost vode dvakrat večja od slanosti morske vode, poroča CNN.

Tudi potok Waikapu, ki v ribnik priteče iz gore West Maui in običajno dvigne nivo vode, teče skozi območje ekstremne suše. Manj vnosa sladke vode v ribnik je povečalo koncentracijo soli in zagotovilo prijetno zatočišče za halobakterije v svetlih odtenkih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Bret Wolfe, vodja rezervata, je po poročanju Sky Newsa sicer dejal, da je ribnik že prestal obdobja suše in visoke slanosti, zato razlog, da se je barva tako drastično spremenila zdaj, ni povsem jasen. "Ko bo deževalo, se bo potok izlil v ribnik. To bo verjetno zmanjšalo slanost in spremenilo barvo vode.To bo morda tisto, zaradi česar bo izginilo," je dejal.

Opravili bodo še nadaljnje preiskave. Dokler poteka preiskava, pristojni obiskovalce pozivajo, naj ne hodijo v vodo in ne uživajo tam ulovljenih rib. 

"Raje vidimo, da obiskovalci pridejo poslušat o našem poslanstvu ohranjanja domorodnih in ogroženih vodnih ptic ter obnovi mokrišč. Ampak ne, tukaj so, da vidijo rožnato vodo," se je pošalil Wolfe."Če jih to pripelje k nam, je pa tudi v redu. Lepo je." Zdi se mu, da rožnata voda pticam ne škoduje.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kimberley Echo
12. 11. 2023 10.17
+5
Ta pojav ni redek v AU, kjer je takih jezer preko 200. Najbolj znano je mogoče jezero Hillier (WA), ki je slano kot Mrtvo morje ali pa Bumbunga v Južni AU in Westgate (Melbn). Eno od jezer imenovano Hutt Lagoon pa je bolj rdečkasto zaradi alg, ki proizvajajo betakaroten in vitamin A. Kot je opisano v članku, so jezera takšna zaradi velike slanosti, ko pa pride dotok sladke vode, postanejo "normalna".
Sixten Malmerfelt
12. 11. 2023 09.04
+1
dve let prekasno, lohk bi ob njem snemali Barbie!
AlexReal
12. 11. 2023 08.43
-4
Ampak še vedno se najdejo neki "znanstveniki", ki trdijo, da podnebnih sprememb ni !
Sixten Malmerfelt
12. 11. 2023 09.05
+7
BeGood
12. 11. 2023 08.17
+4
Prizor kot iz grozljivke in ne pravljice.
graf
12. 11. 2023 08.13
+2
rade volje bi jim odstopil (pravzaprav zamenjal) vreme zadnjih 14 dni ...
Malo_sutra
11. 11. 2023 21.42
-5
Ja ok verjetno samo od sebe. Uf je težko nekaj zliti v ribnik, da se obarva. In ja mi takoj moramo verjeti.
Delavec_Slo
11. 11. 2023 21.29
-2
Rožnato vau- to je ja za une!