DL: V korenju preveč kadmija - Bi bila lahko kriva velika količina padavin?

29.12.2023 | 13:30

Irena Pust Rangus večino svojih pridelkov in predelane zelenjave proda na tržnici v Novem mestu. (Foto: L. M.)

Irena Pust Rangus večino svojih pridelkov in predelane zelenjave proda na tržnici v Novem mestu. (Foto: L. M.)

Ob uradnem nadzoru je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v začetku oktobra na kmetiji Irene Pust Rangus v Radovlji v občini Šmarješke Toplice odvzela vzorec korenja. Rezultati analize so bili znani v teh dneh in pokazali so na presežno vrednost kadmija, zato so pridelek odpoklicali iz prodaje. Šlo je za nesprejemljivo tveganje za zdravje odraslih, otrok in dojenčkov.

Pridelovalka Irena Pust Rangus, dipl. inženirka agronomije in hortikulture, ki vodi zelenjadarsko kmetijo že približno dve desetletji, pove, da so bili nad rezultati vzorčenja korenja presenečeni in ne vedo, zakaj bi vsebovalo toliko kadmija. Vsa leta imajo veliko kontrol in vzorčenj različnih pridelkov, pa še nikoli ni bilo nič narobe.

ANALIZE PRSTI

»Prav gotovo povečana vsebnost kadmija v korenju ni od kakih gnojil ali škropiv, saj se trudimo pridelovati naravno in zdravo zelenjavo. Razmišljamo, da bi se vzrok lahko skrival v veliki količini padavin letos. To korenje smo pridelali na njivi, na kateri smo prej gojili žita. Zdaj jih nimamo več. Vem pa, da se kadmij rad kopiči v česnu, korenju in nekaterih vrstah solate, skratka te rastline to kovino očitno v nekih razmerah bolj vežejo nase kot druge,« pove Irena Pust Rangus in doda, da korenje, ki so ga pridelali na drugi njivi, ni problematično.

»Zdaj smo naročili še vzorčenje prsti in čakamo rezultate analize. Takšna vzorčenja bomo delali tudi v prihodnje zaradi varnosti, da se ne bo več zgodilo kaj takega,« pove pridelovalka.

Kadmij je strupen, tako kot so tudi druge kovine, vključno z arzenom in svincem.

MALO TAKIH PRIMEROV

Natalija Pelko, svetovalka specialistka v Kmetijsko-gozdarskem zavodu Novo mesto, pravi, da je o vzrokih za presežne vrednosti kadmija na kmetiji Pust Rangus glede na trenutne podatke težko sklepati.

»Po danes znanih podatkih so presežki kadmija pogostejši v kislih in težkih tleh z manj organske snovi, za kar v tem primeru ne gre oz. bo kmetija opravila še dodatne analize na tleh, kjer so pridelovali korenje. V tla kadmij lahko vnesemo tudi z različnimi gnojili, npr. z mineralnimi gnojili, ki vsebujejo fosforna hranila, pa tudi z organskimi gnojili. Kadmij je v matični osnovi in rastline ga v težjih ali kislih tleh in tleh z manj organske snovi lažje črpajo v založna tkiva. Domnevamo, da je morda večji privzem nastal tudi zaradi zelo zasičenih tal z vodo ali prezaloženosti tal s hranili, o čemer pa ne moremo soditi brez natančne talne analize,« pove svetovalka.

Na območju, ki ga pokriva novomeški kmetijsko-gozdarski zavod, se je podoben primer s kadmijem zgodil leta 2017, po njej znanih podatkih pa je bilo takih primerov v zadnjih šestih letih malo oz. menda dva. Inšpekcijska služba zavoda kadmij pogosto nadzira pri pridelovalcih, najpogosteje v korenju, česnu in solati, je pa kadmij kot težka kovina in onesnažilo reguliran pri sadju (citrusi, koščičasto sadje, jagodičje) in vsej zelenjavi.

Pelko še pove, da se s kadmijem v vrtninah trenutno bolj ukvarjajo na Kmetijskem inštitutu Slovenije, saj so mnogi slovenski svetovalci za pridelavo zelenjave želeli raziskave na ravni države – vzroki povečanih ostankov so namreč zelo težko določljivi oz. pogosto niso raziskani do konca. Poskusi gredo v smeri zmanjševanja dostopnosti kadmija iz tal s pogostejšim apnenjem, povečanjem deleža organske snovi, natančnejšim gnojenjem in nadzorom nad vnosom fosfatnih gnojil.

KADMIJ STRUPEN

To je gotovo potrebno, saj je kadmij težka kovina, ki je po informacijah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) dokazano strupena oz. rakotvorna.

Večina kadmija se pri ljudeh razporedi v ledvice, nekoliko manj pa tudi v jetra in mišice. Njegovo kopičenje v ledvicah lahko privede do okvare ledvic, ki posledično začnejo izločati beljakovine, sladkorje in aminokisline v urin. Prav tako kopičenje kadmija v telesu povzroča motnje v metabolizmu kalcija, fosforja in vitamina D ter posledično osteomalacijo (mehčanje kosti).

TUDI ROŽE

Irena Pust Rangus, ki ima na kmetiji zaposlene tri delavce, skupaj z družino verjame, da jim ta »afera« s kadmijem, ki ji želijo priti do dna, ne bo vzela zagnanosti in strank.

Na leto pridelajo od 300 do 400 kilogramov rdečega korenja in še ogromno druge zelenjave, ki jo prodajajo izključno na tržnici oz. doma. Na njihovo kmetijo mnogi hodijo vse leto po zelenjavo, saj je sveža, in kot poudari Irena, nič škropljena, kar ljudje vse bolj cenijo. Redno prodaja tudi na tržnici v Novem mestu. Sicer pa se na kmetiji Pust Rangus ukvarjajo tudi s cvetličarstvom.

Članek je bil objavljen v novembrski tiskani številki Dolenjskega lista

L. Markelj

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (1)

29.12.2023Oceni Jožko 

Hrvaški Institut za bio in tehno sfero (in ne samo on) se znanstveno ukvarja s to problematiko. Raziskave so dostopne javnosti. Žalostno dejstvo je, da se v Sloveniji glavni akterji okoli tega, vrtijo kot maček okoli vrele kaše. Zadeva je raziskana in povsem jasna, vendar se raziskave o tej problematiki, ki daje odgovor na zgoraj objavljeno in še mnogo več, v mainstreim medijih, (za sedaj), ne upa nihče objaviti.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava