Zdravnike na Hrvaškem razburja predlog novega zakona o varnosti v cestnem prometu

Hrvaška vlada je pripravila predlog zakona o varnosti v cestnem prometu, ki je nastal brez sodelovanja stroke, opozarjajo hrvaški zdravniki. Po novem zakonu, o katerem bo kmalu glasoval sabor, bo zdravnik moral začasno suspendirati vozniško dovoljenje pacienta, če bo ocenil, da ta ni sposoben za vožnjo. Zagrožene so visoke kazni tudi za zdravnike.

Po novem zakonu bo zdravnik moral začasno suspendirati vozniško dovoljenje pacienta, če bo ocenil, da ta ni sposoben za 
vožnjo. Foto: STA
Po novem zakonu bo zdravnik moral začasno suspendirati vozniško dovoljenje pacienta, če bo ocenil, da ta ni sposoben za vožnjo. Foto: STA

ZAGREB > "Pri pripravi zakona ni sodeloval nihče iz zdravstvene stroke," je v sredo v oddaji Otvoreno na hrvaški nacionalni televiziji HRT opozorila predsednica koordinacije hrvaške družinske medicine Nataša Ban Toskić. Dodala je, da je novi zakon o varnosti v cestnem prometu nesprejemljiv za vse zdravnike, ne samo za zdravnike družinske medicine.

Poudarila je, da jih podpirata tako hrvaška zdravniška zbornica kot hrvaško društvo za medicino dela. "Zakon v našo vsakodnevno prakso prinaša ogromno novost, to je dolžnost vsakega zdravnika, ki pregleda pacienta, da začasno, po svoji subjektivni oceni, suspendira njegovo vozniško dovoljenje. Kriterijev ni, v tem trenutku ne vemo niti, kaj je to začasno in kaj bi bilo trajno, da o nekaterih diagnozah sploh ne govorimo," je pojasnila in izpostavila, da so zagrožene kazni za zdravnike in paciente ogromne.

Po podatkih zdravniških združenj na Hrvaškem je bil od 700.000 prometnih nesreč, ki so se zgodile lani, voznik pod vplivom drog ali zdravil le v 147 primerih, kar je 0,02 odstotka.

Vozniku, ki bi vozil avto kljub začasni zdravniški prepovedi, po novem zakonu grozi 20.000 kun (2660 evrov) kazni ali 60 dni zapora. Zdravnike po drugi strani čaka kazen od 5000 do 15.000 kun (od 665 do 1995 evrov), če ne bi prijavili pacienta, ki je potem povzročil prometno nesrečo. Odškodnino pa od njih lahko zahtevajo tudi zavarovalnice.

Zdravniki družinske medicine menijo, da jih zakon spreminja v policiste in ovaduhe, kar bi lahko negativno vplivalo na zdravljenje in povečalo število kroničnih bolnikov. Bolniki bi v strahu, da bodo ostali brez vozniškega dovoljenja, lahko tudi tajili simptome.

Na to je v oddaji Otvoreno opozorila tudi predsednica hrvaške zveze diabetičnih združenj Zrinka Mach. Po podatkih hrvaškega zavoda za javno zdravstvo je bilo leta 2021 na Hrvaškem registriranih več kot 320.000 oseb z diabetesom, po mnenju stroke pa jih je celo okoli 500.000, saj mnogi ne vedo, da imajo sladkorno bolezen.

Sladkorni bolniki po mnenju Zrinke Mach zaradi novega zakona ne bodo hoteli k zdravniku, ker se bodo bali, da bodo zaradi sprememb svojega zdravstvenega stanja ostali brez vozniškega dovoljenja. "Bojim se, da bo to privedlo do večjega števila oseb s sladkorno boleznijo, do večjega števila zapletov, moramo pa vedeti, da se 20 odstotkov proračuna hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje porabi za zdravljenje diabetesa," je dejala.

Na notranjem ministrstvu pojasnjujejo, da želijo z novim zakonom zmanjšati število prometnih nesreč. Menijo, da z njim ne posegajo v pravice pacientov, zdravnikom pa ne nalagajo novih obveznosti in administrativnega dela.


Najbolj brano