Boston Celticsi le še zmago oddaljeni od velikega finala lige NBA

Miami, 26. 05. 2022 07.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
STA, Ž.K.
2

Košarkarji Boston Celtics so v finalu vzhodne konference lige NBA v dvoboju z Miami Heatsi povedli s 3:2 v zmagah, potem ko so na Floridi peto tekmo dobili s 93:80. Tako jih le še ena zmaga loči od preboja v veliki finale lige NBA, kjer se bodo pomerili z zmagovalcem para Dallas Mavericks - Golden State Warriors. Zaenkrat bolje kaže bojevnikom iz San Francisca, ki po štirih tekmah vodijo s 3:1 v zmagah.

Jaylen Brown je dosegel 25 točk in bil statistično najboljši igralec tekme, dvajsetico je presegel še Jayson Tatum, ki je 22 točkam dodal še 12 skokov in devet podaj. Al Horford je k zmagi dodal 16 točk, Derrick White pa 14. Morda že odločilna, šesta tekma bo v petek v Bostonu. "Res moramo biti pripravljeni na morda že odločilno tekmo," je opozoril Brown.

Miami ni mogel ustaviti razpoloženega Jaylena Browna.
Miami ni mogel ustaviti razpoloženega Jaylena Browna. FOTO: AP

Kelti, ki so v letošnji končnici v gosteh dobili šest tekem, izgubili pa le dve, se borijo za veliki finale lige NBA, kjer so nazadnje igrali leta 2010, ko so izgubili proti Los Angeles Lakersom. Naslova prvaka lige pa niso osvojili vse od leta 2008, ko so premagali LA Lakerse.

Prvi dve četrtini so z minimalno prednostjo dobili košarkarji Miamija (prvo 19:17, drugo pa 23:20), tekma pa se je prid Bostona prevesila v tretji četrtini, ki so jo gostje dobili z rezultatom 16:32. Za zmago je bila odločilna predvsem dobra igra proti koncu tretje in v začetku zadnje četrtine, ko je Bostonu uspel delni izid 24:2, s katerim je pokopal Miami. Brown je v tem delu igre dosegel 13, Tatum pa sedem točk.

"Danes nam je vse uspevalo v obrambi. Nehali smo izgubljati žogo. Malo smo sčistili naš napad, zadeli nekaj več metov in uspelo nam je," je dodal Brown.

Skupno so Kelti v tretji četrtini nadigrali Miami z 32:16. Gostitelji so v tem delu iz igre zadeli le štiri od 22 poskusov in četrtino končali z 10:0 za največje vodstvo dotlej, 69:58, s katerim so vstopili v zadnji del tekme. "Odlično smo igrali v obrambi v prvem polčasu. Odlično tudi v drugem. Ko smo uravnali met, smo vedeli, da nas čaka dober polčas," je še povedal prvi strelec Bostona na peti tekmi.

Bam Adebayo blokira Jaysona Tatuma.
Bam Adebayo blokira Jaysona Tatuma. FOTO: AP

Pri Miamiju, ki je ob polčasu vodil z 42:37, je največ točk, 18, dosegel Bam Adebayo, ki je zbral še deset skokov, vendar je vročico pokopal katastrofalen met iz igre. Člana prve peterke Miamija Max Strus in Kyle Lowry sta skupaj metala 0-15 za dve in 0-12 za tri točke. Največji zvezdnik Vročice Jimmy Butler pa se je na primer ustavil že pri 13 točkah.

Statistika tekme Miami Heat - Boston Celtics

Celticsi so tako slavili na drugi zaporedni tekmi in bodo že v noči iz petka na soboto imeli prvo zaključno žogico ter priložnost, da se uvrstijo v prvi finale po 12 letih.