Volitve 2022

Stranke odgovarjajo: Kako zagotoviti decentralizacijo in uravnotežen razvoj vseh slovenskih regij

Uredništvo , 18.04.22 ob 19:21

Na spletni strani Maribor24.si smo pred volitvami pripravili anketo, v kateri ste lahko bralci podali svoje mnenje o področjih, ki se vam zdijo najbolj pereča in v prihodnje pričakujete konkretne rešitve.

Stranke odgovarjajo: Kako zagotoviti decentralizacijo in uravnotežen razvoj vseh slovenskih regij

Na četrto mesto, z 11 odstotki glasov, ste bralci umestili rešitve s področja decentralizacije in uravnoteženega razvoja vseh slovenskih regi. Z rezultati smo seznanili tudi kandidate političnih strank, ki se na aktualnih  volitvah potegujejo za stolček v parlamentu. Objavljamo njihove odgovore.

Socialni demokrati

“Socialni demokrati ocenjujemo, da je vzpostavitev regij pomemben potencial za višjo kakovost javnih storitev in enakomernejši regionalni razvoj, zato bomo obudili razpravo o ustanovitvi pokrajin z izdelavo zelene knjige o regijah z opredelitvijo različnih scenarijev za ustanovitev regij. Poglobiti je treba dialog med političnimi deležniki in lokalnimi skupnostmi. Pogovoriti se je potrebno o pristojnostih pri izvajanju javnih storitev ter s tem povezanim oblikovanjem avtonomnih javnofinančnih virov. Naš predlog je ena tisočinka letnega davka od vrednosti premoženja, ki bo progresivno obdavčeno, kot dodaten avtonomni vir za pravičnejši lokalni razvoj,” odgovarjajo v stranki Socialni demokrati.

Nova Slovenija

“V skladu s krščanskodemokratskim načelom subsidiarnosti podpiramo samostojnost občin vključno z njihovo finančno avtonomijo. Zato je ključno, da se obseg sredstev za občine krepi. Nova Slovenija se je zadnja leta močno zavzemala za občutno povišanje povprečnine. S tem smo v obstoječi koaliciji, tudi v dogovoru s tremi reprezentativnimi organizacijami občin, uspeli. Država mora občinam zagotavljati višino povprečnine, ki je skladna z zakonom. Pri vprašanju morebitnih sprememb načina izračuna povprečnine zagovarjamo predvsem stalni dialog z reprezentativnimi združenji občin.

V Novi Sloveniji smo tudi mnenja, da nujno potrebujemo drugo raven lokalne samouprave. Na pokrajine bi prenesli upravne naloge iz državne pristojnosti, ki jih danes opravljajo upravne enote, in razvojne naloge. Javna poraba pa se zaradi tega ne bi smela povečati. Tako bomo imeli tudi možnost črpanja evropskih sredstev, do katerih sedaj kot država nismo upravičeni. Pokrajine morajo biti močan sogovornik državi, zato zagovarjamo manjše število močnih pokrajin,” pojasnjujejo v stranki Nova Slovenija.

Lista Borisa Popoviča – Digitalizirajmo Slovenijo

O decentralizaciji in uravnoteženem razvoju vseh regij so govorile vse vlade doslej, storjenega pa je bilo bore malo. Vemo, da v predalih ministrstev ležijo predlogi o ustanovitvi pokrajin, za katere pa očitno ni bilo prave politične volje ne z leve ne desne. V Listi Borisa Popoviča-Digitalizirajmo Slovenijo smo za pokrajine, vendar ne za njihovo preveliko število,” odgovarjajo v Listi Borisa Popoviča.

Naša prihodnost in Dobra država

V povezanih strankah Naša prihodnost in Dobra država odgovarjajo: “Policentrična ureditev stabilne države je nujno za stabilen in vzdržen gospodarski in celosten družbeni razvoj. Slovenija je majhna drzava, zato geografske razdalje nikakor ne morejo biti razlog za koncentracijo razvoja le v nekaj središčih. Za policentrični razvoj pa je potrebna močna nacionalna strategija, ki omogoča povezovanje celotne države v okviru ključnih strateških projektov in centrov pametne specializacije, ki vire znanja med seboj, s sodobnimi tehnologijami, povezuje na izvoru v močne virtualne mreže.

Zato povezani v #ListaNasaPrihodnostinDobraDrzava predlagamo naslednje ključne spremembe:

  •  finančni mehanizmi za podporo razvoju “od garaže do globalne rasti” za nastanek novih svetovno uspešnih podjetij (med 15 največjimi slovenskimi podjetji ni nobenega, ki bi nastalo v samostojni Sloveniji
  • “hackaflow” – spiralni nacionalni program za soustvarjanje inovativnih rešitev na ključnih usmeritvah države
  • zakonske vzpodbude (davčne) za sodelovanje v solastništvu (nekotiranih) podjetij
  • program za priklic talentov – “Privlačna Slovenija“
  • zmanjšanje davčne obremenitve vrhunskih strokovnjakov z uvedbo razvojne kapice
  • odprava administrativnih ovir pri ustanavljanju podjetij in zaposlovanju tujih strokovnjakov
  • Slovenija prva v EU po številu zelenih inovacij na prebivalca
  • osredotočenje na nekaj ključnih področij, kjer želimo biti najboljši na svetu (npr. elektromotorji, kognitivno učenje, obdelava podatkov iz vesolja, biološka zdravila)Predvidene investicije:
  • 30 milijard preko sektoriziranih javnih skladov in javno-zasebnega partnerstva
  • 4 milijarde za infrastrukturne in inovativne rešitve hitre železniške povezave (prometni križ)
  • e-mobilnost, solarne ceste in eko-hiše
  • 4 milijarde za projekte na področju hrane
  • dvig lokalne proizvodnje za 50 najnujnejših izdelkov  (meso, mleko, pšenica, žita, zelenjava
  • zaščita nacionalne semenske banke in biodiverzitete
  • 18 milijard za energetsko samooskrbo (50 TWh)
  • 4 milijarde za vodne projekte in subvencije.

Resni.ca

V stranki Resni.ca pa pojasnjujejo: “Podpiramo decentralizacijo in ustanavljanje pokrajin. Centralna vlada ne more skrbeti za vsako potrebo manjše regije/skupnosti, saj se mora ukvarjati z velikimi projekti in makro menedžmentom države. Mikro menedžment države naj opravljajo manjše upravne enote. Ob tem bi radi opozorili na to, da na ta račun ne bi večali državne uprave, ampak bi jo v skladu z našim memorandumom skrčiti, saj je neučinkovita, ima preveč zaposlenih in odžira nezanemarljiv delež državnega proračuna.
Če želimo ohraniti naše lepo podeželje, moramo tudi na odročnih krajih zagotoviti vso potrebno infrastrukturo (ceste, napeljave, vrtci, šole, trgovina, pošta). Če želimo ohraniti in spodbujati lokalno samooskrbo, moramo pričeti vlagati sredstva tudi izven Ljubljane ter tako mladim zagotoviti možnosti za kvalitetno bivanje izven večjih mest.

Naša dežela

V stranki Naša dežela pojasnjujejo: “Svoje delovanje bomo osredotočili v odpravo državnega centralizma. Zavzeli se bomo za ustanovitev pokrajin, v katerih bodo lahko mesta, občine in krajevne enote lažje uresničevale svoje cilje in potrebe. Decentralizacija bo prenesla in uravnotežila odpiranje delovnih mest, reševanje stanovanjske problematike, razvoj infrastrukture in ostalih pogojev izven državnega upravljalnega centra. Zmanjšane dnevne migracije v center države pa bodo prispevale tudi k skrbi za okolje (čist zrak) in izboljšanju življenjskih pogojev (boljša pretočnost prometa, manjša poraba časa za prevoz na delo).   

Potrebna je ustanovitev evropsko primerljivih slovenskih pokrajin (dežel) za opravljanje nalog, ki presegajo zmogljivosti občin. Slednje namreč teh nalog, zaradi preseganja njihove kadrovske, tehnične, organizacijske ter finančne zmogljivosti, ne morejo opravljati. Decentralizacija bi omogočila enakovreden razvoj ter kakovostna delovna mesta izven državnega centra. Doslej podcenjenim slovenskim pokrajinam in podeželju je treba nameniti vso skrb in pozornost. 

Predlagamo slednje ukrepe: 

  • Razmejitev nalog med državo, pokrajinami in občinami, v skladu z načelom subsidiarnosti. Izvirne naloge pokrajin bi bile naravnane v spodbujanje razvoja pokrajine, predvsem: varstvo okolja, urejanje prostora, promet, kmetijstvo, vzgoja in izobraževanje ter infrastruktura (vodovod, kanalizacija, kabelska in druga omrežja). Pokrajine morajo biti finančno samostojne in avtonomne, ustvarjati morajo lastne vire in prihodke. 
  • Ustanovitev urada za razvoj regij, ki bo skrbel za usklajevanje interesov med vlado, ministrstvi in regijami/občinami z namenom učinkovitejšega načrtovanja in implementacije razvoja regij ter projektov. 
  • Ustanovitev optimalnega števila pokrajin, status mestne pokrajine bi imela Ljubljana in Maribor. 
  • Oblikovanje nacionalne in regionalne razvojne strategije,  ki bosta predstavljali osnovo za zagotovitev proračunskih sredstev sofinanciranja regionalnih razvojnih programov in projektov, vključno s sredstvi iz strukturnih skladov EU. 
  • S posebnimi spodbudami javnim in zasebnim ponudnikom ter mobilnimi enotami upravnih enot zagotoviti enakomerno kakovost bivanja po celotni državi, s posebnim poudarkom na dostopnosti storitev (bankomati, pošte, zdravstveno varstvo).

Lista Marjana Šarca

V LMŠ zagovarjamo decentralizacijo Slovenije ter odločno stojimo za tem, da je treba ustanoviti regije in nanje prenesti določene pristojnosti države ter s tem tudi okrepiti regionalni razvoj in medobčinsko sodelovanje. To je rešitev, ki bo najbolj prispevala k temu, da se bo pritisk na prestolnico zmanjšal. Poseljenost celotne države bomo ohranili z ustrezno regionalno politiko oziroma krepitvijo razvojne moči regij, in sicer z zmanjševanjem razvojnih razlik med njimi, z dvigom kakovosti življenja v vseh regijah, kar je moč doseči z uravnoteženim razvojem – tako gospodarskim in okoljskim kot tudi družbenim – ter s spodbujanjem razvojnih potencialov regij. Prav tako je pomembno, da država z učinkovitim ravnanjem s svojim stvarnim premoženjem pripomore k decentralizaciji države s selitvijo sedežev posameznih državnih organov in ustanov na območja, kjer država razpolaga z ustreznimi zmogljivostmi za to. Dodatna rešitev, o kateri se premalo govori, je podpora selitvi mladih na podeželje z ustvarjanjem samooskrbnih trajnostnih vasi in novih delovnih mest na podeželju ter s krepitvijo medgeneracijskega sodelovanja, tudi s sredstvi skupne kmetijske politike EU,” sporočajo v Listi Marjana Šarca.

Vesna

V VESNI – zeleni stranki si prizadevamo za enakomeren regionalni razvoj in postopno decentralizacijo države. Trenutna situacija, ko imamo opravka z velikimi dnevnimi migracijami predvsem v Ljubljano in iz Ljubljane, je problematična v številnih ozirih. Kot prvo pomeni to izjemno obremenitev za okolje, velik ogljični odtis, ki je povezan s prevozi (predvsem avtomobilskimi) v glavno mesto. Kot drugo pomeni to ogromno izgubo časa za ljudi, ki se dnevno vozijo po uro in več na delovno mesto. Te pereče težave lahko rešimo samo s pospeševanjem enakomernega razvoja vseh regij, s prizadevanjem za odpiranje kvalitetnih in dobro plačanih delovnih mest tudi izven centra (Ljubljane). Ukrepi, s katerimi lahko to dosežemo, so kombinacija spodbud in davčnih razbremenitev za boljši regionalni razvoj,” odgovarjajo v Vesni.

Stranka Alenke Bratušek

“Za konkretno decentralizacijo države je potrebna tudi upravna decentralizacija, saj to vpliva na možnosti zaposlitve v drugih krajih. Prav tako verjamemo, da bi poroštveno shemo države lahko prilagodili tako, da bi bil nakup nepremičnine na podeželju ugodnejši. Vse našteto je seveda povezano z učinkovitim medkrajevnim potniškim prometom, v stranki SAB pa bomo po vzoru rdeče kartice za upokojence uvedli še brezplačen javni medkrajevni in mestni prevoz za dijake in študente,” pa poudarjajo v Stranki Alenke Bratušek.