Moskisvet.com
Kriptovalute Tether

Tehnologija

Bo trg kriptovalut propadel zaradi tetherja?

Oskar Sokolov
03. 01. 2022 05.00
0

Tether je največji t. i. "stabilni kovanec" v kriptosvetu. V osnovi gre za žeton ethereum, ki je ves čas vezan na ceno ameriškega dolarja – en tether je vedno vreden en ameriški dolar. Ameriški dolar v obliki blockchaina je izredno pomembna komponenta trga kriptovalut, ker omogoča likvidnost – hitro menjavo kriptovalut za resnični denar. Med padanjem trga lahko svojo naložbo zaščitimo s preprosto pretvorbo v stabilen kovanec, ki zaradi vezave na fiat valuto ne bo izgubil vrednosti, tether pa omogoča tudi shranjevanje neivestiranega denarja v stabilni obliki blochchaina, ki bo vedno ekvivalentna ameriškemu dolarju.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Andrej Bohinc, strokovnjak za kriptovalute: ''Recept je, da kupuješ, ko cene padajo''
Preberi še
Andrej Bohinc, strokovnjak za kriptovalute: ''Recept je, da kupuješ, ko cene padajo''

Zavarovano z dolarji

Od začetka so izdajatelji tetherja trdili, da je vsak njihov kriptokovanec vedno zavarovan z enim fizičnim ameriškim dolarjem – če bi kriptotrg čez noč propadel, bi lahko vsi, ki so imeli v lasti tetherjeve kovance, te zamenjali za ameriške zelence. To jamstvo je  na kriptotrg prineslo precejšen občutek stabilnosti; če daš izdajateljem tetherja en dolar, ti v zameno dajo en tether. Ko želiš svoj dolar nazaj, ti ga vrnejo, kriptokovanec pa uničijo, da je število dolarjev v njihovi zakladnici vedno enako številu virtualnih tetherjev v obtoku. 

Od samega začetka so izdajatelji tetherja trdili, da je vsak njihov kriptokovanec vedno zavarovan z enim fizičnim ameriškim dolarjem.
Od samega začetka so izdajatelji tetherja trdili, da je vsak njihov kriptokovanec vedno zavarovan z enim fizičnim ameriškim dolarjem. FOTO: Shutterstock
Za toliko so prodali prvi SMS na svetu
Preberi še
Za toliko so prodali prvi SMS na svetu

Težave

Težava pa je, da zakladnice nihče ne nadzira. Že več let se pojavljajo ugibanja, ali obljube, da so virtualni tetherji podprti z ameriškimi dolarji, sploh držijo. Edino revizijo, ki so jo pri naročili izdajalci tetherja, so predčasno prekinili. Nihče jih ne ovira, da ne bi svojih stabilnih virtualnih kovancev ustvarjal iz nič in jih pošiljali v obtok, kar zanje pomeni zastonj denar, za vse ostale pa katastrofo. 

Zakaj nihče ne ve, kdaj se bo ''bull run'' končal
Preberi še
Zakaj nihče ne ve, kdaj se bo ''bull run'' končal

Zaradi vprašanja o vsebini zakladnice s tetherji je newyorški državni tožilec njegove izdajatelje pred nekaj leti vzel pod drobnogled. Preiskava se je končala s poravnavo, izdajatelji pa so morali plačati tudi zajetno globo. Čeprav je večina sodnih dokumentov tajnih, ker bi njihova objava podjetju močno škodovala, je državni tožilec sporočil, da tether v času preiskave ni bil ustrezno zavarovan – če bi nekega dne vsi, ki so imeli v lasti ta stabilni virtualni kovanec, želeli nazaj fizični denar, ga izdajatelji ne bi mogel vrniti. Njihova stabilna virtualna valuta je slonela na trhlih temeljih in še danes ni jasno, koliko tetherjev je zares zaščitenih z likvidnimi sredstvi. Dodaten razlog za skrb predstavlja dejstvo, da je tether kljub vsej negotovosti popularnejši kot kadar koli prej – vsakih nekaj dni se v obtoku znajde kar milijarda novih tetherjev.

Čeprav je večina sodnih dokumentov tajnih, ker bi njihova objava močno škodovala izdajateljem tetherja, je državni tožilec sporočil, da tether v času preiskave ni bil ustrezno zavarovan.
Čeprav je večina sodnih dokumentov tajnih, ker bi njihova objava močno škodovala izdajateljem tetherja, je državni tožilec sporočil, da tether v času preiskave ni bil ustrezno zavarovan. FOTO: Shutterstock

Kaj bi pomenil propad tetherja?

Čeprav je tether, ki naj bi bi stabilen, vreden skoraj 80 milijard dolarjev, je to v kriptosvetu, vrednem več bilijonov dolarjev, relativno malo. A kljub temu bi imel njegov propad katastrofalne posledice za kriptotrg. Iz nedavnega poročila izdajateljev tetherja lahko izvemo, da so le okoli 3 % vseh tetherjev zavarovani s fizičnim denarjem, 10 % predstavljajo obveznice in žlahtne kovine, kar 49 % pa nezavarovani dolgovi. Če bi danes vsi, ki imamo v lasti tether, nemudoma zahtevali nazaj fizične ameriške dolarje, bi lahko takoj dobili le tri cente za vsak dolar. Ali gre res za prevaro ali le za nekompetentnost, ni povsem jasno.

Prelomni trenutki v zgodovini interneta
Preberi še
Prelomni trenutki v zgodovini interneta

Jasno pa je, da bi bil propad tetherja za kriptotrg katastrofalen; večina kriptomenjalnic je namreč odvisna prav od tetherja, največjega stabilnega kriptokovanca, ki omogoča likvidnost in hiter nakup kriptovalut. Če bi tether propadel, bi za sabo lahko potegnil ves trg; po eni strani so  v veliko menjalnicah na njegovo stabilno ceno vezane cene ostalih kriptovalut, po drugi strani pa vsem menjalnicam in kriptoborzam omogoča likvidno pretvarjanje ostalih kriptokovancev v stabilno valuto. Poleg tega bi njegov propad povzročil paniko med investitorji, ki bi začeli vsevprek prodajati svoje kriptoinvesticije, kar bi vodilo v strm padec cen. 

Tri kriptovalute, ki bodo za vedno spremenile gaming
Preberi še
Tri kriptovalute, ki bodo za vedno spremenile gaming

Vsi si želimo, da se to ne bi zgodilo, a v luči negotovosti velja ponoviti opozorilo, da investirajte to, kar ste pripravljeni izgubiti. Na kriptotrgu nikoli ne veš.

Kaj so NFT-ji?
Preberi še
Kaj so NFT-ji?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376