Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

femme-fatale, femme-fatale-2023 Njena.si

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Jakob Marušič
Jakob Marušič
0 12.10.2022 10:55:53

Radost že sama zase

Kajakaštvo na Krki
KZS
Za veslanje po tekočih in divjih vodah je treba izbrati primerno opremo. Za tovrstne spuste so bolj primerni manjši, okretnejši čolni, ki nam dovoljujejo hitro obračanje in s tem spretno manevriranje med skalami. Krajše odseke brzic sicer lahko premagujemo tudi s kanuji in deskami za sup. A pomembno je, da imamo pri veslanju na divji vodi vso predpisano opremo.

Čelada in rešilni jopič ter topla vodna obleka iz neoprena so nuja za vsakega, ki se poda na divjo vodo, svetujemo pa še vsaj reševalno vrv z vrečko, ki po navadi pride prav za vse možne situacije in namene. Po navadi se na divji vodi uporablja plovila, ki so zaprta, kar pomeni, da voda ne more vanje, kar nam omogoči veslanje, ne da bi vsakokrat sproti praznili čoln.



Zato so čolni, ki jih svetujemo za divje vode, kajak čolni ter mini rafti. Mini rafti so primerni za začetnike, saj so stabilnejši ter oprostijo večino napak posadke. V njih so lahko do tri osebe. Seveda je za divjo vodo primeren tudi veliki raft, za upravljanje s tem čolnom pa potrebujete posebno licenco. Zato je za rekreacijo manj primeren.



Spuščanje po rekah, kjer je tok vode močnejši, zahteva nekaj predznanja. A tega lahko vsak osvoji v nekaj urah, potem pa je potrebna samo še vaja. Več, kot boste preveslali, bolje bo šlo in užitek bo toliko večji.



Tudi divja voda se deli na lahko in težko. Ocenjujemo jo po petstopenjski letvici, kjer je 1 mirna tekoča voda, 5 pa nevozna brzica. Pomembna je tudi dolžina brzic. Če je reka ocenjena z 2 in ima le sem ter tja kakšno krajšo brzico s težavnostjo 3, potem se lahko na reko podamo sami brez večje nevarnosti. V nasprotnem primeru svetujemo za prvič pot z vodičem, ki dobro pozna reko in vam lahko svetuje ter vas usmerja, kar vam bo prihranilo marsikatero neprijetno izkušnjo.



Kajakaška zveza Slovenije sodeluje pri sklopu prireditev Slovenke reke – Voda za vedno, kjer vsako leto izvedemo nekaj rekreativnih prireditev na posameznih odsekih rek, kar je lahko odličen začetek za spoznavanje rek. Tu so prisotni izkušeni kajakaši, ki vas lahko usmerjajo in pomagajo ter tudi svetujejo. Na teh spustih lahko tudi preizkusite opremo, preden se odločite za nakup.



Vsakoletne in že prav tradicionalne so prireditve, ki potekajo vsako zadnjo nedeljo v maju na Krki, kjer spoznate zgornji del reke Krke. Za spoznavanje srednjega toka je prireditev prvo soboto v juliju v Straži, sredi julija na Savi Dolinki in v juniju na Soči med Kobaridom in Tolminom, prvo nedeljo v septembru pa vsakoletni spust po Soči od Solkana čez mejo v Peumo.



Najbolj razvpita in poznana je reka Soča. Njen zgornji tok je prava meka za vse adrenalinske odvisnike, ki na Sočo prihajajo iz celega sveta. Rafting na reki Soči je oblika aktivnega preživljanja prostega časa, ki pritegne največ obiskovalcev. Svetujemo najem vodiča tudi najbolj izkušenim kajakašem, ki Soče še ne poznajo.



Bolj umirjen, lahko bi rekli idealen, za družinski turizem je srednji tok med Kobaridom in Tolminom. Sem se lahko poda vsak brez predznanja in uživa v spustu, ki traja nekaj ur, v katerih si sam izbereš najlepšo sipino za sončenje in najlepši tolmun za plavanje. Svetujemo uporabo kajaka ali mini rafta, ki se ga da izposoditi pri nešteto ponudnikih v zgornjem Posočju.



Med Mostom na Soči in Podselom ter med Plavami in Solkanom je Soča zajezena. Mirne vode, s prelepo okolico, oba odseka sta v kanjonu, pričarata drugačno reko Sočo ter omogočata nekajurno veslanje v miru in tišini ter uživanje v naravi, ki se dotika mirne reke Soče. Priporočamo uporabo kajaka ali kanuja.



Druga med Slovenci najbolj poznana reka je Kolpa. Njen zgornji tok med Osilnico in Petrinjo vključuje nekaj zahtevnih brzic, primernih le za izkušenejše kajakaše. Tekmovalna proga malo pod Osilnico je prizorišče, kjer potekajo vsakoletna mednarodna tekmovanja. V srednjem toku med Faro in Radenci je Kolpa enostavnejša, a vseeno prekrasna. V ozkem kanjonu se vije skozi popolno divjino. Omogoča večdnevne poletne izlete, vse večja ponudba vsega potrebnega ob bregovih pa omogoča, da se na plovbo podamo brez pretirano veliko opreme.



Naša najdaljša reka Sava, čeprav med širšimi množicami neznana, je naravnost idealna za rekreacijo. Od Bleda do Kranja je prekrasna tekoča voda z ravno pravšnjimi brzicami, ki so v pravi užitek. A tudi tu velja opozorilo. Visokih vod po slabem vremenu se je potrebno izogibati, saj so lahko smrtno nevarne.



Med Kranjem in Medvodami je reka Sava zajezena. A od Medvod navzdol je Sava vnovič odlična reka za rekreacijo. Mimo Ljubljane jo presekajo trije jezovi, na katerih je potrebna previdnost, potem pa je do Zidanega Mosta zanimiva reka z občasnimi malimi brzicami z izjemo brzice, imenovane Prusnik med Zagorjem in Trbovljami. Tu so se odvijala prva tekmovanja na vodi v Sloveniji. Skupaj 100 kilometrov reke Save je v poletnih mesecih, ko so ostali vodotoki res nizki, idealnih tako za rekreativno vadbo kot za aktivno preživljanje prostega časa.



Dovolj je le, da enkrat obiščete najbližji kajakaški klub, kjer vam bodo rade volje svetovali, tako pri opremi kakor pri avanturah na rekah. Odkrivati nekaj novega pa je seveda radost že sama zase.

Galerija

Članki iz rubrike